Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 март 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Lugje chitate malce ili ne ? Fala bogu deka ke stigne i ke go zeme od ambasada i ne e nekoja filozofija da si e napishesh adresata vo formularot. Problem e sto saka da zavrshi do mart mesec se, toa ne mozhe momentalno ...
Treba da pisham bugarska adresa? Ne sfakjam ubavo sto e problemot vo ovoj slucaj. Vekje pisav mail da prasham dali e mozno da mi go ispratat pasosot tuka - se nadevam nema vednas da go pustat pred da potvrdat?
Автоматски споено мислење:

Pri podiganje morash da prijavish adresa, zatoa se ceka od 2-4 meseci dodeka stigne pismoto vo opstinata kaj sto si e prijavil. Ne mozhe samo da go zemesh drzhavjanstvoto bez prijavena adresa i da odis vo Sofija i jas sakav taka ama nema
Автоматски споено мислење:


Muabetot na clenot beshe da go zeme do pocetok na mart, zatoa rekov deka ne e realno, a za od ambasada da go zeme ke go zeme fala bogu, samo mora cekanje
Dali procesot e pobrz dokolku zavrsham se vo Sofija? Kako sto citam na forumot, po brza postapka mozno e se da se zavrzshi vo 2-3 dena, ili sum greshka?
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки

Да прашам за мислење и искуство доколку некој знае. Сестра ми беше одбиена и во документите го имаме како втор документ Происходот. Еден происход дадовме кога се закажуваше интервју, а другиов е кај нас. Прашањето ми е сега кога ќе поднесуваме процедура повторно дали овој происход е валиден или треба да се вади нов.

Благодарам
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
52
Поени од реакции
69
Здраво дечки

Да прашам за мислење и искуство доколку некој знае. Сестра ми беше одбиена и во документите го имаме како втор документ Происходот. Еден происход дадовме кога се закажуваше интервју, а другиов е кај нас. Прашањето ми е сега кога ќе поднесуваме процедура повторно дали овој происход е валиден или треба да се вади нов.

Благодарам
Nee toa proishod toa e dokument sto go imas ti za da izvadis vremenska licna karta!
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Gabe drugar koga nema Ukazi i za maj da gi odlozat so vakvi temto nisto nema da dobieme :(
Ova e izivuvanje vise 14 januari samo so 1 Ukaz lani imase 4 do 14 januari :(
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Ubava vest
Ne seuste sigurno vo 17 h. Ima obrakjanje do javnosta saka da go promeni model na glasanje i da se odlozat izborite za najmalku 6 meseci no povekjeto partii se protiv
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Мене повеќе ме иритира тоа колку заглавија со промените од финална кон положително отколку паузава на укази. Како што кажа @barselona123 указите веќе се сите потпишани и после сите од еднаш ќе ги објават (20 укази фалат значи сепак они работат и потпишуваат укази само што немаат ништо објавено) но коа тогаш ќе тргне возот, но советов изгледа ептен ограничено работи периодов (дали ради коронава или појма немам зошто успореа) но многу се запустеа промените на тој статус. Али јбг, нон стоп вака на бранови идат, на некој статус неколку месеца ќе убрзаат а на друг ќе успорат, па после на другиот статус конечно ќе убрзаат а на брзиот ќе успорат и така. До пред 2 месеци растураа со укази а тие од задолжителна пајажина ми фатија на листата, сега обратно, положително застана а од задолжителна скоро се исчисти списокот, редовно си одат промените од кај нив последниве месец-два. И веројатно ќе тераат вака убаво се дур не стигнам јас на ред за промена на финална и таман тогаш ќе заврши бранот и ќе застанат кај мене :D
 
Последно уредено:

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Мене повеќе ме иритира тоа колку заглавија со промените од финална кон положително отколку паузава на укази. Како што кажа @barselona123 указите веќе се сите потпишани и после сите од еднаш ќе ги објават (20 укази фалат значи сепак они работат и потпишуваат укази само што немаат ништо објавено) но коа тогаш ќе тргне возот, но советов изгледа ептен ограничено работи периодов (дали ради коронава или појма немам зошто успореа) но многу се запустеа промените на тој статус. Али јбг, нон стоп вака на бранови идат, на некој статус неколку месеца ќе убрзаат а на друг ќе успорат, па после на другиот статус конечно ќе убрзаат а на брзиот ќе успорат и така. До пред 2 месеци растураа со укази а тие од задолжителна пајажина ми фатија на листата, сега обратно, положително застана а од задолжителна скоро се исчисти списокот, редовно си одат промените од кај нив.
Lani pocnaa so Ukaz broj 1 na 28 januri,predhodno sekoj 2 den imaa Ukaz... cudno e sega celava situacija ili planiraat utre da mavnat 2 3 ukazi(petok im e omilen den statisticki) ili od ponedelnik ke pocnat poseriozno so tie 20 Ukazi!
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Decki ajde I jas Da Se pofalam... Ukaz potpisan na 11 semtemvri,, potoa cekav 4 nedeli za drzavjanstvoto, I go podignav vo Bitola.... Slikanje vo Bugarija :) I info deka za eden mesec go imam pasosot.... MOJ SOVET, KOJ E VO MOZNOST NEKA BEGA ZA SOFIJA ZA SLIKANJE, POBRZO ODI, VADITE PCR TESTOVI ITN.... Vo Konzulat I ambasada mnogu Se ceka... MoE info pozzz do site Se nadevAm nekomu kje mu bide korisno... Sekoe dobro. :)
Cestitki!!! Kolku vreme cekase pismo da ti stigne vo opstina?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Мене повеќе ме иритира тоа колку заглавија со промените од финална кон положително отколку паузава на укази. Како што кажа @barselona123 указите веќе се сите потпишани и после сите од еднаш ќе ги објават (20 укази фалат значи сепак они работат и потпишуваат укази само што немаат ништо објавено) но коа тогаш ќе тргне возот, но советов изгледа ептен ограничено работи периодов (дали ради коронава или појма немам зошто успореа) но многу се запустеа промените на тој статус. Али јбг, нон стоп вака на бранови идат, на некој статус неколку месеца ќе убрзаат а на друг ќе успорат, па после на другиот статус конечно ќе убрзаат а на брзиот ќе успорат и така. До пред 2 месеци растураа со укази а тие од задолжителна пајажина ми фатија на листата, сега обратно, положително застана а од задолжителна скоро се исчисти списокот, редовно си одат промените од кај нив последниве месец-два. И веројатно ќе тераат вака убаво се дур не стигнам јас на ред за промена на финална и таман тогаш ќе заврши бранот и ќе застанат кај мене :D
Raboti i sovetot fintata e vo toa sto kolku pobrzo gi objavat vo polozitelno tolku poveke ke cekaat za ukaz taka mislam deka si rabotat turbo..... I onaka ima prenatrupanost za zimanje ukazi vo sofija posleden zakazan to termin za podiganje e nekade September oktomvri ako ne se lazam ... Ke bide trpenie spasenie
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Pozdrav forumdzii sto najbrzo do drzavjanstvo do site . Sakam da prasam 6 meseci cekam za brojce za prepiska imas int bitola nema uste nisto se javuvam vo konzulat velat javise fevruari sto mislite vase iskustvo znam deka sum dosaden

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Pozdrav forumdzii sto najbrzo do drzavjanstvo do site . Sakam da prasam 6 meseci cekam za brojce za prepiska imas int bitola nema uste nisto se javuvam vo konzulat velat javise fevruari sto mislite vase iskustvo znam deka sum dosaden

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Ne si dosaden brat, naporen si
Inace probaj so posrednik neka prasa
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Neka ni e so sreka :) ne dobivme nisto 1 nedela @barselona123
Во обраќањето до нацијата денеска попладне бугарскиот претседател Румен Радев објави дека одлучил парламентарните избори да ги распише за 4 април, една недела подоцна од претходно најавуваниот термин 28 март. Тој, како што соопшти, веќе го потпишал и указот за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom