Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 јуни 2020
Мислења
25
Поени од реакции
46
Здраво дечки,

Денес закажав за подигање и сликање на 26 Април 2021 година. Посредникот ми закажа и ми испрати слика од мене дека имам закажано за во 09:15h, а за мајка ми дека има закажано за во 10:15h. Па со Господ напред ќе видиме како ќе биде, инаку слободни термини имаше од 01 Април 2021.
Kako podiganje i slikanje vo April?!? Pa toa e skoro posle edna godina od sega?!?
Slikanje za shto za pasosh?
Ne mozhe porano?!
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки,

Денес закажав за подигање и сликање на 26 Април 2021 година. Посредникот ми закажа и ми испрати слика од мене дека имам закажано за во 09:15h, а за мајка ми дека има закажано за во 10:15h. Па со Господ напред ќе видиме како ќе биде, инаку слободни термини имаше од 01 Април 2021.
Kako podiganje i slikanje vo April?!? Pa toa e skoro posle edna godina od sega?!?
Slikanje za shto za pasosh?
Ne mozhe porano?!
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки,

Денес закажав за подигање и сликање на 26 Април 2021 година. Посредникот ми закажа и ми испрати слика од мене дека имам закажано за во 09:15h, а за мајка ми дека има закажано за во 10:15h. Па со Господ напред ќе видиме како ќе биде, инаку слободни термини имаше од 01 Април 2021.
Kako podiganje i slikanje vo April?!? Pa toa e skoro posle edna godina od sega?!?
Slikanje za shto za pasosh?
Ne mozhe porano?!
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Kako podiganje i slikanje vo April?!? Pa toa e skoro posle edna godina od sega?!?
Slikanje za shto za pasosh?
Ne mozhe porano?!
Автоматски споено мислење:


Kako podiganje i slikanje vo April?!? Pa toa e skoro posle edna godina od sega?!?
Slikanje za shto za pasosh?
Ne mozhe porano?!
Автоматски споено мислење:


Kako podiganje i slikanje vo April?!? Pa toa e skoro posle edna godina od sega?!?
Slikanje za shto za pasosh?
Ne mozhe porano?!
E taka za podiganje duri vo april 2021 ima termini slobodni
 
Член од
24 јуни 2020
Мислења
25
Поени од реакции
46
Strashno.... Ne bev vo tek so forumov vo poslesnive nekolku nedeli i sega se iznenadiv.....
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
A sto pravime so onie posrednici sto otkoga ke gi zemat parite se krijat i ne krevaat telefon,ete kaj tebe bil posten i ti kazal deka treba povtorno potvrda od zdruzenie no kaj poveketo od nas posrednicite se skrija izgleda se nadevaat i sakaat da ne odbiet I povtorno pari da im davame,poveketo posrednici se gubrina nenasitni.
Има секакви да. Поентата ми беше дека не се они адвокати ни па правници, ова го кажувам со цел за новите што сакаат да вадат пасоши да го имаат во предвид тој факт. Да си следат сами, да си бркаат работа, да си прашуваат итн итн. А дека има и крадци има. Тоа е исто како да купиш нешто на старо, му даваш капар он не ти го враќа ни ти го дава производот, крадец. А кога беше за документи по втор пат во правосудие и мојот посредник не беше сигурен точно, затоа што тој не е правник и адвокат за имиграција, туку јас следев на форумот па му се јавив, се консултиравме, човекот дури ми викаше абе да не се изложуваш на трошок да почекаме може не е така, а јас му реков така не така ќе се изложам на трошок 50-100еу ако треба важно ми е, носиме документи по втор пат, зијан нема. Однесовме и така и он стана сигурен дека тоа е така. Едноставно, не може да оставиш така и посредникот се да внимава, ако му е важен пасошот на човек ќе си следи се. Моментално имам и платено адвокат за УСА, за имиграција, меѓу првите 100 адвокати во УСА, кошта цело богатство, ама не оставам на него се, следам и јас закони правила и слично, да не му се испушти нешто, човек е и тој, се консултираме по е-маил често, следам, тоа е тоа.
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Jas neznam zosto nekoi lugje se pravat deka se tolku patrioti i se protiv bugarskite pasosi, eve na primer vo Kriva Palanka skoro vo sekoe semejstvo ima po nekoj sto ima bugarski pasos, a da ne spomnuvam kolku ima sto cekaat dokumenti
Koga sme vekje kaj palanka sekoja kola e na bg tabli pola grad raboti vo Sofija,palancnite sami si kazuvaat da ima referendum za da se pripoime kon Bugarija 90% kje glasaat za.Ova go znam od sosedka drugarka zivee do mene
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale te molam za tvoj komentar. Dobiv Ukaz 111od 2020 god. Ne zakažav termin za zemanje na Ukazot nego i prativ mejl na L. Stojanova da mi go isprati ukazot vo Konzulat. Taa mi odgovori za nepolni 2 časa so baranje da i pratam i kopija na pasošot ( ne znaev deka treba). Ponovo i prativ mejl i naravno i skeniran pasoš. Pominaa 7-8 dena nikakov odgovor od nea. Bev vo konzulat ništo ne stignalo. Ponovo prativ mejl do Stojanova, ponovo nema odgovor, ponovo vo konzulat ne stignuva. po tret pat prativ mejl, ništo ne se dešava. Pošto do deneska mi pominaa 24 dena čekanje, rešiv da si zakažam termin. Najdov termin 01.04.2021, zakačiv pasoš i koga pritisnav na ZAKAŽI mi izleze deka imam zakažano za 25.03.2021. ???????? Jas nikako nemam zakažano, a nema koj da zakaže vo moe ime, nikoj ne mi go znae brojot i lozinkata.
Edinstvena ličnost koja bi možela da zakaže bi možela da bide L. Stojanova. Taa od mene dobi skeniran pasoš i mejl ???
A na mojot mejl nemam dobieno informacija da imam zakažan termin. Kako e možno toa???
Što misliš Pale, da li Stojanova za da me otkači sama mi zakažala termin ???
I sega jas i nemam što da odštampam kako dokaz za zakažan termin.
Mozno e,no sepak trebalo da dobies mejl dokolku i L.Stojanova ti zakazala.Proveri vo spam folder da ne imas .Dokolku nemas ke ja ispecatis samata strana kade sto ti vika so crveni bukvi deka imas veke zakazan termin,i ke im kazes deka ne si dobil na mejl nisto.
Druga opcija ti e preku posrednik da ti sredi za preku konzulat. Ke ti pisam vo inbox.
Автоматски споено мислење:

Дечки дали некој знае дали сеуште важи овој ценовник за подигнување на пасошот и личната карта?
И уште едно прашање дали кога ќе го подигнувам пасошот и личната карта, дали можи да извадам т.е. да ја променам одма возачката дозвола?
Или ако не може тогаш одма да се земе како е процедурата за земање на возачка дозвола?
Прегледај го приврзокот 263412
Да тој е ценовникот и важи сеуште.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта. Ќе треба да помине 1 м додека дипломата се нострифицира во Бугарија,и потоа се оди во МВР сектор за возачки и се поддаваат документите,барање и сл.Исто и за возачка имаш брза и експресна постапка.
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Mozno e,no sepak trebalo da dobies mejl dokolku i L.Stojanova ti zakazala.Proveri vo spam folder da ne imas .Dokolku nemas ke ja ispecatis samata strana kade sto ti vika so crveni bukvi deka imas veke zakazan termin,i ke im kazes deka ne si dobil na mejl nisto.
Druga opcija ti e preku posrednik da ti sredi za preku konzulat. Ke ti pisam vo inbox.
Автоматски споено мислење:


Да тој е ценовникот и важи сеуште.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта. Ќе треба да помине 1 м додека дипломата се нострифицира во Бугарија,и потоа се оди во МВР сектор за возачки и се поддаваат документите,барање и сл.Исто и за возачка имаш брза и експресна постапка.
А што ако не си на Софиска адреса не можеш да ја промениш возачката ?
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
46
Zdr decki.mala pomos? Ovoj status po novo znaci deka e odbieno?i nema moznost da se dostavat dokumenti.posto ovde pisuva deka fali dok. kolku sto razbrav Screenshot_20200822-185905.png
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Mozno e,no sepak trebalo da dobies mejl dokolku i L.Stojanova ti zakazala.Proveri vo spam folder da ne imas .Dokolku nemas ke ja ispecatis samata strana kade sto ti vika so crveni bukvi deka imas veke zakazan termin,i ke im kazes deka ne si dobil na mejl nisto.
Druga opcija ti e preku posrednik da ti sredi za preku konzulat. Ke ti pisam vo inbox.
Автоматски споено мислење:


Да тој е ценовникот и важи сеуште.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта. Ќе треба да помине 1 м додека дипломата се нострифицира во Бугарија,и потоа се оди во МВР сектор за возачки и се поддаваат документите,барање и сл.Исто и за возачка имаш брза и експресна постапка.
Pale mnogu ti fala za odgovorot. Ajde te molam piši mi kako da zemam Ukaz preku konzulat, Napomenav deka tri pati i pišuvav mejl na L. Stojanova. Do deneska nema odgovor (pominaa 25 dena), a vo konzulat nee stignato ništo. Inače jas cela procedura ja terav preku Sofija. Ako imaš rešenie za preku konzulat, piši mi, nee važno kolku ce me košta taa usluga. Fala ti ušte ednaš-
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Mozno e,no sepak trebalo da dobies mejl dokolku i L.Stojanova ti zakazala.Proveri vo spam folder da ne imas .Dokolku nemas ke ja ispecatis samata strana kade sto ti vika so crveni bukvi deka imas veke zakazan termin,i ke im kazes deka ne si dobil na mejl nisto.
Druga opcija ti e preku posrednik da ti sredi za preku konzulat. Ke ti pisam vo inbox.
Автоматски споено мислење:


Да тој е ценовникот и важи сеуште.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта. Ќе треба да помине 1 м додека дипломата се нострифицира во Бугарија,и потоа се оди во МВР сектор за возачки и се поддаваат документите,барање и сл.Исто и за возачка имаш брза и експресна постапка.
Fala Pale na odgovorot.
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
18
Поени од реакции
22

Kajgana Shop

На врв Bottom