Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
463
Поени од реакции
592
Ova informacija moze da mi promeni zivot iz korena. Supruga i ja vec dve godine pokusavamo da odemo nekako iz Srbije. Ja imam srpsko i makedosko drzavljanstvo, ona samo srpsko... i vrtimo se u krug sta god da pokusavamo. Bio sam ubedjen da preko sestre ne moze.

Da li bi bilo dobro da prilozim i proizhod koji imam? Dobijen je preko sestre od tetke pre 5-6 godina.
Не треба да приложиш произход, треба да приложиш извод од сестра ти кај што сте поврзани со родителите, нејзино бг државјанство и документ за родствени врски што ќе го извади од општината кај што се пријавила кај што те пишува тебе дека си и брат. Документот е 20 лева мислам
Автоматски споено мислење:

Jas znam koj e i stoe nemora javno da go kazuvam i znam koja funkcija ja raboti.Ako ima nekoj drugi posrednici taksisti i izmamnici nemora da znaci deka e i on eden od tie jas dobro go poznavam mn godini unazad.
Освен ситен шпиун и голем лажоман друго нема што да работи.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
84
Поени од реакции
145
Не треба да приложиш произход, треба да приложиш извод од сестра ти кај што сте поврзани со родителите, нејзино бг државјанство и документ за родствени врски што ќе го извади од општината кај што се пријавила кај што те пишува тебе дека си и брат. Документот е 20 лева мислам
Автоматски споено мислење:


Освен ситен шпиун и голем лажоман друго нема што да работи.
Iskreno neme ni interesira sto saka neka e jas si gledam mojot interes i da mi se zavrse procedurata do kraj drugo neme zasega.
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Zdravo. Dali nekoj znae da mi kazi procedura i ceni za podiganje drzavjanstvo/ukaz od sofija i prijavuvanje adresa?
 
Член од
9 ноември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
13
Здравона сите.Во кои денови може да се подигне удостовдренкето од конзулатот во Битола? Пристигнато ми е само не прашав во кои денови може да се подигне.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
22
Поени од реакции
22
Здравона сите.Во кои денови може да се подигне удостовдренкето од конзулатот во Битола? Пристигнато ми е само не прашав во кои денови може да се подигне.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
toa naj dobro dase javis u konzulato u bitola oni po ubavo keti objasnata koga mozis da potignis toa so treba
 
Член од
22 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Поздрав луѓе. Имам прашање до поискусните членови на форумот, дали знаат дека некој поднел барања за БГ државјанство за себе и за малолетни деца заедно или е услов прво родителот да добие државјанство, па дури потоа да поднесе документи за деца?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Поздрав луѓе. Имам прашање до поискусните членови на форумот, дали знаат дека некој поднел барања за БГ државјанство за себе и за малолетни деца заедно или е услов прво родителот да добие државјанство, па дури потоа да поднесе документи за деца?
ова се правам дека не го читам...

можеш прво ти
може прво децата
можеш во исто време со нив

!!!! но ако одиш со документ од твои поредок и тој твој поредок е до/заклучно со трето колено на најмладиот барател на државјанство.

сепак се малолетни и не усложнувај, земи прво ти потоа за нив поднеси да си земат преку родител...

извини што ќе го искористам твојот пост...

имаше еден талент на форумов го немаше жив и добил указ и нека му е честито и во два наврата поставува прашања и ја оптоварува темата со веќе дискутирани и објаснети работи наназад со месеци!

Сонце, земи разлистај форумот или сите што сте нови и чекате указ земете и зачувувајте постови, фаќајте забелешки и 3 пати размислете пред да поствите прашање...

на форумов јас и сите останати членови сакаме конструктивни постови за да си помогнеме, а не да одговараме за нешто што е 2759пати напишано и објснето...

благодарам ако наидов на разбирање!


Sent from my iPhone 14 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
МАРИН, многу ти благодарам за одговорот. Добро ми одржа лекција. Го разгледав речиси целиот форум, но не успеав да најдам соответен одговор. Не влегов на форумот да поставам само едно прашање. Далеку од тоа. Од друга страна, не се сметам за доволно информиран и не сакам да објавувам бескорисни работи. Поздрав до сите членови ...
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
122
Поени од реакции
62
МАРИН, многу ти благодарам за одговорот. Добро ми одржа лекција. Го разгледав речиси целиот форум, но не успеав да најдам соответен одговор. Не влегов на форумот да поставам само едно прашање. Далеку од тоа. Од друга страна, не се сметам за доволно информиран и не сакам да објавувам бескорисни работи. Поздрав до сите членови ...
Првин Родител,па после децата.На основа на родителот ќе добијат децата.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
432
Поени од реакции
127
Образувана преписка N:xxxxx/2020/xx.xx.xxxx г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване
Ве молам ако може некој да ми каже што значи статусов.

До скоро стоеше статусот:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Можно ли е процедурата да е вратена на почеток?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom