Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Zdravo na site!

Me vratija na dopolnitelna( so star dokument sum - bugarksa ucenicka knishka od dedo od stranata na tatkomi) i mi baraat dokaz za poteklo : официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход.

Dali dokolku im dostavam izvod od pra baba od stranata na majkami rodena 1913 zavedena kako bugarka kje ima nekakvo vlijanie bidejki menuvam poteklo?( vo smisla deka prvo podnesuvam preku tatko, a sega dostavuvam dokumenti od strana na majka)

Vi blagodaram za sekoj odgovor.
Nosi go izvodot, ke zavrsis rabota.

Koj broj na prepiska si, cisto za orientacija do kade se stasani?
 
Член од
24 јануари 2023
Мислења
25
Поени од реакции
60
Како што стојат сега законите и работите - НЕ.
Единствен начин за добивање на бг државјанство е со стар бугарски документ (се мисли на документ издаден од бугарски институции) или родител со бугарско државјанство.
Luge pisuvaat deka dobija ukaz i od brat-sestra
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Zdravo na site!

Me vratija na dopolnitelna( so star dokument sum - bugarksa ucenicka knishka od dedo od stranata na tatkomi) i mi baraat dokaz za poteklo : официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход.

Dali dokolku im dostavam izvod od pra baba od stranata na majkami rodena 1913 zavedena kako bugarka kje ima nekakvo vlijanie bidejki menuvam poteklo?( vo smisla deka prvo podnesuvam preku tatko, a sega dostavuvam dokumenti od strana na majka)

Vi blagodaram za sekoj odgovor.
Можеби податоците од дедо ти во ученичка книшка и подоцна поврзани со тебе со извадоци од матичните книги не се согласуваат. Во ред е да се пополни се, име, презиме, датум на раѓање. Можеби затоа не ти го прифатен документот, па бараат повторно да го дополни. Овде доаѓаа луѓе чии податоци не се совпаѓаат, поднесуваа изјави од нотари дека се иста личност, но Бугарите веќе не го прифаќаат тоа и им се враќа истиот дополнителен статус.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
Можеби податоците од дедо ти во ученичка книшка и подоцна поврзани со тебе со извадоци од матичните книги не се согласуваат. Во ред е да се пополни се, име, презиме, датум на раѓање. Можеби затоа не ти го прифатен документот, па бараат повторно да го дополни. Овде доаѓаа луѓе чии податоци не се совпаѓаат, поднесуваа изјави од нотари дека се иста личност, но Бугарите веќе не го прифаќаат тоа и им се враќа истиот дополнителен статус.


Sent from my iPhone using Tapatalk
A dali voopsto sovetot ja prifaca ucenickata kniska kako star dok.za da pomine na polozitelno,sekako ako nema greski so kogo se povrzuvas
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
A dali voopsto sovetot ja prifaca ucenickata kniska kako star dok.za da pomine na polozitelno,sekako ako nema greski so kogo se povrzuvas
Ова е прв случај што го видов некој да аплицира са ученишка книшка. Знам дека се признаваат свидетелствата но не знам за ученичка книшка.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво друштво, дали знаете некој посредник што бара документи во архивите?
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Дечки дали на некој друг ми ја снема молбата? Точно венсувам и број и пин, го проверија ова и од амбасада, но едноставно пишува дека не е пронајдена таква молба. Ми рекоа дека ќе проверат и ќе ми јават но поминаа две недели никој не се јавува. Бев на финална сега ја нема
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Кај мене има промена денес

  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Дополнителни документи доставив на почетокот на февруари.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
27
Поени од реакции
60
Naredni ukazi vo juni,eventualno ako ne promenat nesto pa i porano da ima, kaj niv nisto ne se znae see vozmozno.
Lani toa tromesecije pocnale so ukazi od 07.06 I dale samo 3 Dena ukazi nemat Sema vo rabotata sekoe davanje ukazi I e razlicno samo e isto sto e na tromesecije
 

Kajgana Shop

На врв Bottom