Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
155
Здраво друштво,
Јас најдов стар документ - попис на население. Во документот не е пишан мојот пра-дедо бидејќи тој тогаш уште не бил роден. Попишани се татко му, мајка му и брат. Е сега јас планирам да го внесам тој документ и прашањето ми е дали ке ми го уважат и дали има шанси да не сакаат да го признат?
Фала ви многу
Zdravo
Moze li da mi kazes kako go najde jas se otpav barajki i ne mozam da najdam .
Moze li vo poraka da mi pisis.
Blagodaram
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Zdravo
Moze li da mi kazes kako go najde jas se otpav barajki i ne mozam da najdam .
Moze li vo poraka da mi pisis.
Blagodaram
Zdravo, na 2 strani nanazad Usher$ ima objasneto mnogu dobro. Procitaj ubavo i ke razberesh. Koga ke go najdesh seloto pravish screenshot i so toa odish vo Sofija vo Arhivite i si barash ili plakjash nekoj drug da ti bara.
Prvo sto treba da napravis e da proveris vo drzavna agencija arhivi dali ima podatoci za seloto ili gradot na tvoite baba dedo od koj i da baras dokuments do 3to koleno.

Odis Klik i na Инвентарен опис № 9 i Инвентарен опис № 10 skrolas najdole i na Клјучови думи go baras seloto, dokolu go najdes seloto koga ke go otvoris toj link pravis print od "Основна информација"

Архив: ЦДА - 12
Номер на АЕ: 2
Номер на фонд: 246К
Номер на опис:9

Ovie informacii ti trebaat. So ova info odis vo Sofia vo arhivata i ke ti kazat tamu kade treba da se obratis, ke i gi kazes informaciite na taa zenickata tamu ke ti donese tie zapisi ke te sedne tamu da si baras sam.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Nekoj da znaj zosto gi vratija od finalna na zadolzitelno, gleam vo fb grupata site se skoro vrateni 1 status nazad.
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
6
Поени од реакции
10
Mene i sestru su sa finalne vratili na zadolzitelno na interjvu smo bili 12/2020. Mnogi su vraceni korak nazad, da li neko zna zbog cega!? Pozdrav.
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
27
Dali nekoj ima informacija do koj mesec ili do koj broj se stignati so obrabotka na prepiskite sto treba da preminnat od zadolzitelna vo finalna? Vo mart bea obraboteni od septemvri 2022 megutoa od koga go trgnaa poleto za proverka po konzulski pat ne mozam da sledam. Sekoja informacija e dobredojdena :) Blagodram
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.007
Dali mozi da izvadam bg pasos preku dokumenti na prv bratuced i cicko?
 
Член од
5 април 2022
Мислења
4
Поени од реакции
12
Zdravo na site!

Me vratija na dopolnitelna( so star dokument sum - bugarksa ucenicka knishka od dedo od stranata na tatkomi) i mi baraat dokaz za poteklo : официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход.

Dali dokolku im dostavam izvod od pra baba od stranata na majkami rodena 1913 zavedena kako bugarka kje ima nekakvo vlijanie bidejki menuvam poteklo?( vo smisla deka prvo podnesuvam preku tatko, a sega dostavuvam dokumenti od strana na majka)

Vi blagodaram za sekoj odgovor.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
27
Поени од реакции
60
Zdravo na site!

Me vratija na dopolnitelna( so star dokument sum - bugarksa ucenicka knishka od dedo od stranata na tatkomi) i mi baraat dokaz za poteklo : официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход.

Dali dokolku im dostavam izvod od pra baba od stranata na majkami rodena 1913 zavedena kako bugarka kje ima nekakvo vlijanie bidejki menuvam poteklo?( vo smisla deka prvo podnesuvam preku tatko, a sega dostavuvam dokumenti od strana na majka)

Vi blagodaram za sekoj odgovor.
Nema da ima nikakvi problemi nosi gi tie dokumenti , skoro site od dopolnitelna nosat dokumenti po drugs linija I jas ja pocnav procedurata preku Edna linija pa na dopolnitelni nosev preku druga linija
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Dali mozi da izvadam bg pasos preku dokumenti na prv bratuced i cicko?
Како што стојат сега законите и работите - НЕ.
Единствен начин за добивање на бг државјанство е со стар бугарски документ (се мисли на документ издаден од бугарски институции) или родител со бугарско државјанство.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.007
Како што стојат сега законите и работите - НЕ.
Единствен начин за добивање на бг државјанство е со стар бугарски документ (се мисли на документ издаден од бугарски институции) или родител со бугарско државјанство.
Од прадедо имам документи, бил бугарски војник, тоа би било доволно?
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Zdravo na site!

Me vratija na dopolnitelna( so star dokument sum - bugarksa ucenicka knishka od dedo od stranata na tatkomi) i mi baraat dokaz za poteklo : официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход.

Dali dokolku im dostavam izvod od pra baba od stranata na majkami rodena 1913 zavedena kako bugarka kje ima nekakvo vlijanie bidejki menuvam poteklo?( vo smisla deka prvo podnesuvam preku tatko, a sega dostavuvam dokumenti od strana na majka)

Vi blagodaram za sekoj odgovor.
Нема да имаш никаков проблем, извади изводи од пра баба ти па се до тебе, преведени; заверени и легализирани и со тој документ со молба внеси ги.
Автоматски споено мислење:

Од прадедо имам документи, бил бугарски војник, тоа би било доволно?
И повеќе од доволно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom