Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
@Altair75 Isto tako razmisljam i ne razumem kako bugarski klubovi nemaju uticaja bar malo na sve ovo.
Meni deluje da se oni ne angazuju oko nas uopste.
Nadam se da neko od njih ovo cita i da ce potruditi vise...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.445
Поени од реакции
9.184
Situacijata so ovie dopolnitelnite e za nikade. Ja razbiram i Bani i site drugi sto se u ista situacija i jas da sum na nivno mesto bi bil isfrustriran posle tolku cekanje i dokumenti vo red, sega vo sred procedura da gi menat pravilata i da ti trazat ne znam sto za da dokazuvas povtorno deka si bugarin, iako so deklaracii, izvodi, potvrdi pa i usno se izjasnuvame i potvrduvame deka sme bugari od Makedonija, Srbija ili ne znam od kade. Pa i tie samite tvrdat deka site vo Makedonija sme bugari. Sto sakaat poveke? Dnk da ni proveruvat?
Se utepavme site ovde od raspravii, komentari, kopanje po internet, zakoni, arhivi za da doznaeme sto tocno baraat i pak nisto konkretno ne znaeme sto treba da odneseme. Ako ne e ovaa tema nikoj nisto nemase da znae sto treba da se pravi. A najmnogu me nervira od se ova sto taka narecenite posrednici, zdruzenija na bugari vo Makedonija, Marinela, Lazar i ne znam koj, pa i bugarskoto MP ili agencija za bg graganstvo ne se potrudat ic i da dadat tocna informacija sto treba tocno da se odnese za dopolnitelna i zosto voopsto e ovoj problem so prepiskite. Kutat kako picki, narodski kazano.... Ako e seto ova samo zaradi onaa tamu da si lece frustraciite so nas, taa sto ja stavija povtorno vo MP ili Bugarsko graganstvo, toa treba da go resat burarskite institucii i da ja trgnat zasekogas, bidejki site problemi zapocnaa odkoga ja stavija povtorno na funkcija. Istata taa pred 6-7 godini pravese lajnarii koga okolu 20000 prepiski gi zaglavi, cekaa so godini na eden ist status ili bukvalno gi snema od MP, kako da ne se voopsto aplicirale. Idiotka. Neka kazat ednas zasekogas toa se pravilata i toa e potrebno za apliciranje na bugarsko drzavjanstvo i da znaeme koj moze da dobie, a koj ne. A ne vaka izgubi si vremeto i daj eden kup pari na razni prevaranti, posrednici i zdruzenija i na kraj da ne znaes sto da pravis i dali voopsto ke dobies bugarsko drzavjanstvo. Ako ste tolku silni da ni prodavate muda za bubrezi site pogore navedeni, deka ne priznavate i tvrdite deka sme bugari site ovde, daj kazete tocno sto e problemot sega i predhodno?

Dosta ne ebavaate koj kako stigne, samo pari kako da otkacete vi e u glavata, bas ve zabole vas, zdruzenija, posrednici i ne znam koj za nekoja si "bugarska kauza vo Makedonija". Pisale dopisi, pretstavki, zalbi i ne znam sto, a ne se potrudat na svoite "klienti" da i go obezbedat toa za sto poveketo od nas si gi dava poslednite pari, zima krediti. Ako ne e ovoj forum i grupi po Face, pojma ke nemate sto se slucuva so pricedurata.

Znam deka citate 24/7 po forumot, pa zatoa go pisuvam ova ovde, da procitate i da mrdnete gazot barem da ni kazete tocno sto ne intetesira. Znam deka ste naviknati za se da pobarate pari, pa eve napisete ovde, kazete ja cenata, pustete smetka i ke vi pustime nekoja para i ke ve casteme sendvic i sokce za da ni dadete tocna informacija. So potpis i pecat...i fiskalna....:sneaky: Ama nemate muda...toa e.
Samo znaete da go pusite kaj brakata na razni sostanoci, priredbi, nastani i da se slikate i da se pravite pogolemi bugari od niv samite, se samo da izvlecete poveke pari od kaj moze da se lapne :pusigo:

Bujrum.:kuracc::sakasuste:
Читаат, да. Многу повеќе отколку што може да си претпоставите. Крај краева јавен форум е и нема ограничување во пристапот.
Читаат луѓе од секакви профили, здруженија, апарати и слично. ;)

Е сега кај процедурата, познато е дека во тек на процедура знаеле да сменат „правила на игра“. Кој ќе те заштити? Еве со еден закон ти укинува потврда од БГ здруженија за во иднина и истите според тоа се маргинализирани до крај.
Како и минатиот пат кога напишав дел околу овие случувања исто и сега ќе повторам дека не можеме/те со глава во ѕид. Нема тука што е морално, етично, правилно, дали треба вака или онака.

Во право си форумот Е т.е. темава Е единствено веродостојно нешто каде може да дојдеме до какви-такви информации кои би биле релевантни и без разлика кој колку мака има видено во процесот за добивање на државјанство (а има скоро секој кој аплицирал) не треба таа мака да ја преточи во нег енергија и да се жали, да плука или да се кара. Не знам, така нема да има ништо корисно од тоа ако се сплеткаме сега 10 јузери со критики кон бг администрација или не знам што. Кој е бенефитот?

Крај краева ЕУ пасош се добива (скоро на „жими мајка“), ене ги земји во ЕУ каде треба да одиш да живееш, во континуитет да работиш, да го говориш нивниот јазик потврдено со меѓународно признати сертификати, да немаш глупости правено во меѓувреме пред законот и ТЕК после 5+ години (минимум насекаде низ ЕУ) имаш право да бараш нивно државјанство, прашање дали и ќе го добиеш некогаш.

Македончето ем што е од секаде тепано и тегнето за уши, уште е научено да добива преку лебот погача па кога нема да му е сервирано кука и се расправа.

ДА, напатена е Бани (да не ја земам за пример жената пошто небитно е тоа - али ајде конкретно за било кој наш човек може да е пример) но истата Бани живее во Германија (ако не сум грешка). Знаеш таму како се добива државјанство?

Нема таму, ама хеј дедо ми бил Германец т.е. во мкд го попишале во 100% германско село па ете сега жими мајка и јас сум германец. Не брату.

Искрен совет до сите кои сте засегнати со чекање и нервози, проблеми и слично: НЕ ги канализирајте тука јавно. Немате потреба, можете само штета да си направите.
Кој разбра разбра, кој не разбра може и повеќе штета него корист да има. Негово си е.

Во цел муабет, секако дека бг друштвата во мкд се декор (како и се' останато во ова парче земја) и ниедно бг здружение не би издејствувало сега некоја промена на подобро - едноставно немаат таква сила.

За „посредниците“ не трошам ниту зборови, ниту килобајти. Ти/јас за нив сме само банкомати и како такви не третираат.

Чекајте, бидете трпеливи, црпете инфо, помагајте еден на друг, толку е што може да се направи. СЕ' останато може да биде само контрапродуктивно.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Читаат, да. Многу повеќе отколку што може да си претпоставите. Крај краева јавен форум е и нема ограничување во пристапот.
Читаат луѓе од секакви профили, здруженија, апарати и слично. ;)

Е сега кај процедурата, познато е дека во тек на процедура знаеле да сменат „правила на игра“. Кој ќе те заштити? Еве со еден закон ти укинува потврда од БГ здруженија за во иднина и истите според тоа се маргинализирани до крај.
Како и минатиот пат кога напишав дел околу овие случувања исто и сега ќе повторам дека не можеме/те со глава во ѕид. Нема тука што е морално, етично, правилно, дали треба вака или онака.

Во право си форумот Е т.е. темава Е единствено веродостојно нешто каде може да дојдеме до какви-такви информации кои би биле релевантни и без разлика кој колку мака има видено во процесот за добивање на државјанство (а има скоро секој кој аплицирал) не треба таа мака да ја преточи во нег енергија и да се жали, да плука или да се кара. Не знам, така нема да има ништо корисно од тоа ако се сплеткаме сега 10 јузери со критики кон бг администрација или не знам што. Кој е бенефитот?

Крај краева ЕУ пасош се добива (скоро на „жими мајка“), ене ги земји во ЕУ каде треба да одиш да живееш, во континуитет да работиш, да го говориш нивниот јазик потврдено со меѓународно признати сертификати, да немаш глупости правено во меѓувреме пред законот и ТЕК после 5+ години (минимум насекаде низ ЕУ) имаш право да бараш нивно државјанство, прашање дали и ќе го добиеш некогаш.

Македончето ем што е од секаде тепано и тегнето за уши, уште е научено да добива преку лебот погача па кога нема да му е сервирано кука и се расправа.

ДА, напатена е Бани (да не ја земам за пример жената пошто небитно е тоа - али ајде конкретно за било кој наш човек може да е пример) но истата Бани живее во Германија (ако не сум грешка). Знаеш таму како се добива државјанство?

Нема таму, ама хеј дедо ми бил Германец т.е. во мкд го попишале во 100% германско село па ете сега жими мајка и јас сум германец. Не брату.

Искрен совет до сите кои сте засегнати со чекање и нервози, проблеми и слично: НЕ ги канализирајте тука јавно. Немате потреба, можете само штета да си направите.
Кој разбра разбра, кој не разбра може и повеќе штета него корист да има. Негово си е.

Во цел муабет, секако дека бг друштвата во мкд се декор (како и се' останато во ова парче земја) и ниедно бг здружение не би издејствувало сега некоја промена на подобро - едноставно немаат таква сила.

За „посредниците“ не трошам ниту зборови, ниту килобајти. Ти/јас за нив сме само банкомати и како такви не третираат.

Чекајте, бидете трпеливи, црпете инфо, помагајте еден на друг, толку е што може да се направи. СЕ' останато може да биде само контрапродуктивно.
Super napisano General :zver:
Ama i jas treba nekoj pat da ispukam, barem da procitaat onie na koj sto e nameneto, kolku da si znaat, pa mozebi i ke napravat nesto.
E sega ako go jadam zaradi komentari na temava, zdravje. Barem ke znaeme so koj si imame rabota, ke si gi pokazat vistinskite lica...ovde javno...
razbiras :sneaky::zloo:

P.S.
Denes e tocno 1 mesec bez objaven ukaz:popce:
Автоматски споено мислење:

Ima promeni od vcera od finalna na dopolnitelna kaj ovie prepiski:

12577/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Василе Халач. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .

12578/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Нелја Александровна Банкова. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г.

12583/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Николај Каракалчев. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .

drugite okolu niv se seuste na finalna... eve vi nesto za proveruvanje...

12122/2019 - finalna
12455/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да б'де представено удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашија родител б'лгарски гражданин - Славка Андонов, моминско име Иванов (Славка Димитрова Колчагова), а Вие Донче Андонов сте вписан като неин син. При непредставјане на този документ в срок до 13.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.08.2021 г..
12568/2019
12569/2019
12570/2019
12571/2019
12572/2019
12573/2019
12575/2019
12576/2019
12577/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Василе Халач. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .
12578/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Нелја Александровна Банкова. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г.
12581/2019
12583/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Николај Каракалчев. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .
12584/2019
12585/2019
12586/2019
12589/2019
12591/2019
12595/2019
12596/2019
12598/2019
12599/2019
12600/2019
12601/2019
12606/2019
12608/2019
12609/2019
12680/2019
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
46
Zdr.dali ima nekoj za podiganje ukaz so ke odi za sofija da delime troskovi.Ace 071336290
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Site sto posle 10 maj pominaa na polozitelno od spisokot na Bibo imaat dopolnitelen dokument, nema ni eden pominato samo so dokumenti po zlatna linija i potvrda od bk klub. Neka se javi nekoj ako ne e taka. Stom sakate samo optimisticki postovi ( se gleda po lajkovite na postot), a drugite smetate deka se dezinformacii jas se povlekuvam po informiranje na tema DABC dopolnitelna.
A nie sto sme polozitelno 26 fevruari, sto bi mozele da ocekuvame?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
...удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин...

znaci sega gi stavaat na dopolnitelna onie koi odele preku roditel/brat/sestra?
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Дечки, колкав рок има од земањето на указот до подигање на матичниот број и сликањето за пасош и лична карта.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
A nie sto sme polozitelno 26 fevruari, sto bi mozele da ocekuvame?
Указ :ајнапиво:
Автоматски споено мислење:

Дечки, колкав рок има од земањето на указот до подигање на матичниот број и сликањето за пасош и лична карта.
Зависи колку си брз и колку се брзи у бг администрација... Указ зимаш на закажан термин и веднаш одиш во општина кај што си пријавил адреса да поднесеш за матичен (ЕГН). Таму ке ти кажат за колку време ќе ти е готов, секаде е различно, одприлика 1 до 10 дена. Кога е готов ЕГн одиш, го зимаш, одиш МВР, се сликаш и зависи клку пари ти се дава, за толку време го зимаш пасошот.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.445
Поени од реакции
9.184
A nie sto sme polozitelno 26 fevruari, sto bi mozele da ocekuvame?
Указ. Најверојатно веќе потпишан и необјавен или кај да е потпишан па објавен.

Super napisano General :zver:

Ama i jas treba nekoj pat da ispukam, barem da procitaat onie na koj sto e nameneto, kolku da si znaat, pa mozebi i ke napravat nesto.

E sega ako go jadam zaradi komentari na temava, zdravje. Barem ke znaeme so koj si imame rabota, ke si gi pokazat vistinskite lica...ovde javno...

razbiras :sneaky::zloo:

P.S.

Denes e tocno 1 mesec bez objaven ukaz:popce:

Автоматски споено мислење:


Ima promeni od vcera od finalna na dopolnitelna kaj ovie prepiski:
Знаеш дека за твојот указ и за указот на Бибо посебно ќе славам!!!
Така да, немаме недоразбирања, битно смирено само, ќе биде се' - имајте верба! :))))))

Ima promeni od vcera od finalna na dopolnitelna kaj ovie prepiski:

12577/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Василе Халач. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .

12578/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени
ТОКМУ ОВА го зборуваше @marin.skp и го потенцира во еден пост, ама кој да чита на форумот и да прати активно.
Обично ќе се уклучат 50 јузери, секое второ прашање е исто и слушаат „посредници“.


Значи, ако Вие сте нечиј син - Вашиот ТАТКО оди во општина бара документ (подолу објаснувам кој) и Ви го дава. Со тој документ одите во ДАБАЧ го предавате и барате потврда за предадена документација (според постот на Марин од порано што сите го занемарија) и потоа таа потврда ја носите во МП. Толку, енде - барем за овој конкретен статус.
Во МП само ќе напишете една обична молба дека во однос на Вашиот статус доставивте дополнителни документи (Удостоверение за родствени вр'зки) во ДАБАЧ, за што доставувате потврда за прием на документите од таа институција.
Таа обична молба напишете ја на мкд и преведете ја кај било кој преведувач во мкд или пак таму на лице место (агенции за превод има на претек).

...удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин...

znaci sega gi stavaat na dopolnitelna onie koi odele preku roditel/brat/sestra?
Најверојатно да, односно тие што се преку брат,сестра, родител покрај копија од пасош сега ги ставаат на дополнителна за да достават документ за сродство од општина.

ПРЕД да се затрчаат сите кај посредниците и тие да млатат пари од недолжен народ, да потенцирам дека тој док СИГУРНО не кошта повеќе од 15 еур, а молбата да се добие ја има онлајн.

Еве од Средец, а треба да ја има и од др општини (мака ми е да гуглам, секој нека си види таму каде што има адреса - повеќето се на Леге 6):


1629465976917.png

Ова е документот кој треба да се симне и во тој документ се штиклира следното:

1629466132988.png

се поднесува и ќе ви издадат нешто налик на ова:

родствени врзалки.jpg
(док постиран од членот @BRANETO )


Дечки, колкав рок има од земањето на указот до подигање на матичниот број и сликањето за пасош и лична карта.
Указ подигаш денес, во ист ден поднесуваш за ЕГН.
По 10 дена подигаш ЕГН и во ист ден се сликаш и земаш пасош - евентуално со едно ноќевање во Софија пасош земаш следниот ден.
Do the math.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
...удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин...

znaci sega gi stavaat na dopolnitelna onie koi odele preku roditel/brat/sestra?
Да. Ова е за тој статус, не за оние што се појавува да носат документи во ДАБЧ (за тој не ми е ништо јасно што бараат).
Кога родителот/брат/сестра поднесувал за бугарско државјанство, најверојатно оние што ги стават на дополнителна не биле наведени како роднини, во делот каде пополнуваме блиски членови од фамилија (мајка, татко, брат, сестра, деца...) дека се исто така од бугарска националност, со матични броеви, адреса итн. Можно е да има кај овие што ги стават на дополнителан и некоја грешка при пополнувањето на молбата каде ги наведуваш сите по ред бугари, податоците да не се внесени во системот за население или пак да е однел само копија од пасош од родителот без изводи да се поврзи и слицно. Кај секој различно...како и да е оваа новата комисија сигурно се некој нови надежни дечки, па сакат да се покажат пред шефот :tapp:
Автоматски споено мислење:

Указ. Најверојатно веќе потпишан и необјавен или кај да е потпишан па објавен.



Знаеш дека за твојот указ и за указот на Бибо посебно ќе славам!!!
Така да, немаме недоразбирања, битно смирено само, ќе биде се' - имајте верба! :))))))



ТОКМУ ОВА го зборуваше @marin.skp и го потенцира во еден пост, ама кој да чита на форумот и да прати активно.
Обично ќе се уклучат 50 јузери, секое второ прашање е исто и слушаат „посредници“.


Значи, ако Вие сте нечиј син - Вашиот ТАТКО оди во општина бара документ (подолу објаснувам кој) и Ви го дава. Со тој документ одите во ДАБАЧ го предавате и барате потврда за предадена документација (според постот на Марин од порано што сите го занемарија) и потоа таа потврда ја носите во МП. Толку, енде - барем за овој конкретен статус.
Во МП само ќе напишете една обична молба дека во однос на Вашиот статус доставивте дополнителни документи (Удостоверение за родствени вр'зки) во ДАБАЧ, за што доставувате потврда за прием на документите од таа институција.
Таа обична молба напишете ја на мкд и преведете ја кај било кој преведувач во мкд или пак таму на лице место (агенции за превод има на претек).


Најверојатно да, односно тие што се преку брат,сестра, родител покрај копија од пасош сега ги ставаат на дополнителна за да достават документ за сродство од општина.

ПРЕД да се затрчаат сите кај посредниците и тие да млатат пари од недолжен народ, да потенцирам дека тој док СИГУРНО не кошта повеќе од 15 еур, а молбата да се добие ја има онлајн.

Еве од Средец, а треба да ја има и од др општини (мака ми е да гуглам, секој нека си види таму каде што има адреса - повеќето се на Леге 6):


Прегледај го приврзокот 304171

Ова е документот кој треба да се симне и во тој документ се штиклира следното:

Прегледај го приврзокот 304172

се поднесува и ќе ви издадат нешто налик на ова:

Прегледај го приврзокот 304173
(док постиран од членот @BRANETO )



Указ подигаш денес, во ист ден поднесуваш за ЕГН.
По 10 дена подигаш ЕГН и во ист ден се сликаш и земаш пасош - евентуално со едно ноќевање во Софија пасош земаш следниот ден.
Do the math.
Шо убаво надробено. Генерало е у форма :pijani:

Инаку, разбираме се убаво, се ок со тебе другарче, грешка да не ме разбереш :D
Ама морав да напишам тоа што напишав, можеби некој, да не кажам од поглавните ќе прочита, па ќе им чукне главите на тие што треба...разбираш.

Поздрав и убав викенд на сите, со надеж за мноогу укази следната недела. :pivo2::pijanco::ајнапиво:

p.s.
konecno i braneto nesto korisno da postira :D
 
Последно уредено:
Член од
19 јануари 2021
Мислења
22
Поени од реакции
25
...удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин...


Evo ja sad uskoro se pakujem da idem za bugarsku sa majkom zbog ovog statusa.
Znaci idemo u opstinu da uzmemo ovaj papir rodstveni vrzki i onda sa njim direktno u ministarstvo pravde i to je to?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.445
Поени од реакции
9.184
...удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин...


Evo ja sad uskoro se pakujem da idem za bugarsku sa majkom zbog ovog statusa.
Znaci idemo u opstinu da uzmemo ovaj papir rodstveni vrzki i onda sa njim direktno u ministarstvo pravde i to je to?
Истиот статус ти е?

Во овој нов статус само е директно кажано од кој недостасува и што (документот) НО не е потенцирано дека истиот треба да се носи во ДАБАЧ - така беше во претходниот статус, така да најверојатно директива треба да оди во МП.

Доколку родителот е повозрасен и не може да патува, направете едно полономошно на нотар, истото полноможно во БГ преведи го и легализирај го и со тоа полномошно ти извади документ.

Испринтај го статусот што го имаш на еден лист и со него директива во МП, прашај дали треба да го доставиш во МП или во ДАБАЧ?
Само не прашувај од тие портирите (со нив биди крајно љубезен) туку прашај на шалтер 3 (таму беа тие без термин) и најверојатно таму ќе се и тие со дополнителни документи.
На врата ќе те пуштат со овој испечатен статус дека треба да доставиш дополнителни документи.

Имај си спремна молба и ако ти речат од МП дека треба во дабач да го доставиш тој документ оди во ДАБАЧ, достави го, земи потврда дека си доставил документи, оди со молбата повторно во МП и поддај ја молбата дека си доставил док (како што напишав во претходниот пост - да не се повторувам).

ВАЖНО:
Јас би бил претпазлив и покрај тоа што би го дал овој нов документ би ги доставил и СИТЕ претходно доставени документи (оригинал) - изводи и слично, преведени и легализирани. Тоа е да сум јас. Не жалам пари за процедура која трае 5 години и од која ми зависи ЕУ пасошот.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Указ. Најверојатно веќе потпишан и необјавен или кај да е потпишан па објавен.



Знаеш дека за твојот указ и за указот на Бибо посебно ќе славам!!!
Така да, немаме недоразбирања, битно смирено само, ќе биде се' - имајте верба! :))))))



ТОКМУ ОВА го зборуваше @marin.skp и го потенцира во еден пост, ама кој да чита на форумот и да прати активно.
Обично ќе се уклучат 50 јузери, секое второ прашање е исто и слушаат „посредници“.


Значи, ако Вие сте нечиј син - Вашиот ТАТКО оди во општина бара документ (подолу објаснувам кој) и Ви го дава. Со тој документ одите во ДАБАЧ го предавате и барате потврда за предадена документација (според постот на Марин од порано што сите го занемарија) и потоа таа потврда ја носите во МП. Толку, енде - барем за овој конкретен статус.
Во МП само ќе напишете една обична молба дека во однос на Вашиот статус доставивте дополнителни документи (Удостоверение за родствени вр'зки) во ДАБАЧ, за што доставувате потврда за прием на документите од таа институција.
Таа обична молба напишете ја на мкд и преведете ја кај било кој преведувач во мкд или пак таму на лице место (агенции за превод има на претек).


Најверојатно да, односно тие што се преку брат,сестра, родител покрај копија од пасош сега ги ставаат на дополнителна за да достават документ за сродство од општина.

ПРЕД да се затрчаат сите кај посредниците и тие да млатат пари од недолжен народ, да потенцирам дека тој док СИГУРНО не кошта повеќе од 15 еур, а молбата да се добие ја има онлајн.

Еве од Средец, а треба да ја има и од др општини (мака ми е да гуглам, секој нека си види таму каде што има адреса - повеќето се на Леге 6):


Прегледај го приврзокот 304171

Ова е документот кој треба да се симне и во тој документ се штиклира следното:

Прегледај го приврзокот 304172

се поднесува и ќе ви издадат нешто налик на ова:

Прегледај го приврзокот 304173
(док постиран од членот @BRANETO )



Указ подигаш денес, во ист ден поднесуваш за ЕГН.
По 10 дена подигаш ЕГН и во ист ден се сликаш и земаш пасош - евентуално со едно ноќевање во Софија пасош земаш следниот ден.
Do the math.
Генерале,сите што се на положително да очекуваат указ? :) Фала.Како и да е , решение на ова,има само со протести,организирани од Бугарските клубови во Македонија.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.445
Поени од реакции
9.184
Генерале,сите што се на положително да очекуваат указ? :) Фала.Како и да е , решение на ова,има само со протести,организирани од Бугарските клубови во Македонија.
Кој клуб го имаш видено да организира нешто?

Јас мислам дека соте од положително треба да добијат указ - без враќање назад, тие едвај исчистија година камо сега дополнително збрки да си напеават...

Бани постира дека тие што се после мај положително ќе бидат вратени (барем така сфатив, ако сака може да дообјасни), но останува времето да покаже што и како.

Крај краева и да дојде до дополнителна, според мене, подобро тоа него отказ.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
...удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин...

znaci sega gi stavaat na dopolnitelna onie koi odele preku roditel/brat/sestra?
Ова значи... со практичен пример:

Брат/сестра/татко/мајка... веќе се со бугарско државјанство!

Ти аплицираш за државјанство по истата златна линија како братот/сестрата/таткото...

тој кој што пред тебе го има државјанството, ако не те пријавил во општина со твој матичен, адреса во мк и кое државјанство го имаш, значи во општината не си поврзана и во регистерот на население неможат да те видат како поврзан субјект-Единната система за гражданска регистрација и административно обслужване на населението!

Тој што има веќе пасош со твоја копија од преведен извод оди во општината каде се води на постојана адреса и бара да му дадат:
с'обштение за корекција на данните ГРАО
те пополнува тебе во полето што си му, дава копија од твојот преведен извод за да се докаже дека стварно си му сестра/ќерка што и да е... и поднесува Барање за издавање на едно од првите две...

CB687BBD-347D-43D3-84F8-E0E2CC458925.jpeg
Без доказ како се поврзувате со тој што има веќе бг пасош (изводи, умреници) во самата општина- не е возможно да бидете внесени во Единната система за гражданска регистрација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom