Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
20ti mart bev 2019
Автоматски споено мислење:


blagodaram na site za informaciite
Автоматски споено мислење:


Da doobjasnam. Molbata mi e so ovoj broj: 9665/2018 a pinot: 363353. Koga gi vnesuvam ovie podatoci, so zeleni bukvi mi izleguva deka na molbata e napraven prepis so broj: 8034/2019. Koga vnesuvam podatoci dolu vo tekst kvadratot namenet za prepisi dobivam informacija deka takov prepis ne postoi. ako go vnesam po gore so pinot od molbata, veli deka nedostigaat podatoci. E sega po nekoja logika, od vasite odgovori zakluciv deka prepisot ima drug pin, razlicen od molbata, samo sto nikade ne go pisuva. Ke moram da najdam posrednik da mi pomogne. Na intervju bev na 20ti mart 2019.
Ti najverojatno koristis prevod na stranata na makedonski pa zatoa e dojdeno do toj zbunuvacki status.
Se e vo red so tvojot predmet ,momentalno si na zadolzitelna proverka i ke si cekac minimum 13 meseci ,a ako si preku roditel moze i poveke od 18 do 20m.
Ova e tvojot status.Prepiskata e broj po koj te vodat vnatre interno vo Ministerstvoto otkako staven predmetot vo procedura,i ako si preku Sofija nemozes da proveruvash so toa brojche.Ke si proveruvash so molbata i pinot kako shto ti se prvicno dadeni 9665/2018 a pinot: 363353
Образувана преписка N:8034/2019/20.03.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 

Attachments

Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Da doobjasnam. Molbata mi e so ovoj broj: 9665/2018 a pinot: 363353. Koga gi vnesuvam ovie podatoci, so zeleni bukvi mi izleguva deka na molbata e napraven prepis so broj: 8034/2019.
Ова е сѐ што ти треба.

Koga vnesuvam podatoci dolu vo tekst kvadratot namenet za prepisi dobivam informacija deka takov prepis ne postoi.
Долното поле за преписки е наменето за луѓе што аплицирале преку амбасада.

ako go vnesam po gore so pinot od molbata
Оф лелееее беее... Абе не внесувај во горните полиња ништо различно од тоа што ти е дадено, сѐ нешто си измислувате некои новини што не може човек ни да ги предвиди. Бројот ти е 9665/2018, пинот ти е 363353 и тоа е сѐ што ти е потребно.

E sega po nekoja logika, od vasite odgovori zakluciv deka prepisot ima drug pin, razlicen od molbata, samo sto nikade ne go pisuva.
Преписката нема пин. Пинот ти е еден, и тој оди во комбинација со број на молба. НЕ СО БРОЈ НА ПРЕПИСКА! АМАН!
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Дали мислите оти пак може да не заглават ради ситуацијата со еу.... Од 18ти септември нема указ тоа е скоро пола месец
 
Член од
7 февруари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
10
Ова е сѐ што ти треба.


Долното поле за преписки е наменето за луѓе што аплицирале преку амбасада.


Оф лелееее беее... Абе не внесувај во горните полиња ништо различно од тоа што ти е дадено, сѐ нешто си измислувате некои новини што не може човек ни да ги предвиди. Бројот ти е 9665/2018, пинот ти е 363353 и тоа е сѐ што ти е потребно.


Преписката нема пин. Пинот ти е еден, и тој оди во комбинација со број на молба. НЕ СО БРОЈ НА ПРЕПИСКА! АМАН!
Ok ne znam, pa prasuvam.
Автоматски споено мислење:

Ti najverojatno koristis prevod na stranata na makedonski pa zatoa e dojdeno do toj zbunuvacki status.
Se e vo red so tvojot predmet ,momentalno si na zadolzitelna proverka i ke si cekac minimum 13 meseci ,a ako si preku roditel moze i poveke od 18 do 20m.
Ova e tvojot status.Prepiskata e broj po koj te vodat vnatre interno vo Ministerstvoto otkako staven predmetot vo procedura,i ako si preku Sofija nemozes da proveruvash so toa brojche.Ke si proveruvash so molbata i pinot kako shto ti se prvicno dadeni 9665/2018 a pinot: 363353
Образувана преписка N:8034/2019/20.03.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Mnogu vi blagodaram. :)
 
Член од
18 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
22
Ti najverojatno koristis prevod na stranata na makedonski pa zatoa e dojdeno do toj zbunuvacki status.
Se e vo red so tvojot predmet ,momentalno si na zadolzitelna proverka i ke si cekac minimum 13 meseci ,a ako si preku roditel moze i poveke od 18 do 20m.
Ova e tvojot status.Prepiskata e broj po koj te vodat vnatre interno vo Ministerstvoto otkako staven predmetot vo procedura,i ako si preku Sofija nemozes da proveruvash so toa brojche.Ke si proveruvash so molbata i pinot kako shto ti se prvicno dadeni 9665/2018 a pinot: 363353
Образувана преписка N:8034/2019/20.03.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Po novo (posle Januari 2019) zadolzitelna trae 8 meseci. Kaza nekni eden decko sto bil Januari 2019 i pred mesec dena mu se smenil statusot vo finalna.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Po novo (posle Januari 2019) zadolzitelna trae 8 meseci. Kaza nekni eden decko sto bil Januari 2019 i pred mesec dena mu se smenil statusot vo finalna.
Погрешно си разбрал, редовно го пратам форумот, а такво нешто немам сретнато дека се има на некој сменето за 8 м во финална. По ново по старо сеуште е исто, барем за сега. Секој нов што ќе отиде на интервју доаѓа полн со ентузијазам благодарение на информациите кои длужбениците на секој кандидат им ги кажуваат дека за 1 год ќе има пасош.... Ама на жал ситуацијата не е таква во реалноста. Еве поправи ме и најди го постот на членот што кажал дека за 8м е на финална ставен, ако сум грешка:rolleyes:
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Погрешно си разбрал, редовно го пратам форумот, а такво нешто немам сретнато дека се има на некој сменето за 8 м во финална. По ново по старо сеуште е исто, барем за сега. Секој нов што ќе отиде на интервју доаѓа полн со ентузијазам благодарение на информациите кои длужбениците на секој кандидат им ги кажуваат дека за 1 год ќе има пасош.... Ама на жал ситуацијата не е таква во реалноста. Еве поправи ме и најди го постот на членот што кажал дека за 8м е на финална ставен, ако сум грешка:rolleyes:
Јас за неполни 10 месеци бев ставен на финална. Поточно 9 месеци и 3 недели. Дали ќе беа 8, 10 или 11, не гледам некоја голема разлика.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Na drugar moj intervju januari 2019 ubavo pisav 2019 mu se smeni vo finalna pred 20 dena dokumenti povrzan so izvodi od pradedo 1916 i potvrda od kaj lazar ova veke e cudo sam bez posrednici si ide
Ок го најдов постот, но не сум обрнала внимание...... Чудно е зошто немаше некој да се пофали порано од 12 до 13м. @Honkonk Вас ве фати една група во тој период, што ве ставија на финална за 10 м без дополнителни..... Ама па затоа се изначекавте за указ. Како и да е дај боже да не измислат нешто ново, и да се убрзаат работиве веќе еднаш.
@Bojsa дали ќе можеш да го прашаш другарот кој бр на молба или преписка е отприлика?
Дали има уште некој на форумов со интервју 01.2019 па да се направи споредба?
 
Член од
19 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
32
Ок го најдов постот, но не сум обрнала внимание...... Чудно е зошто немаше некој да се пофали порано од 12 до 13м. @Honkonk Вас ве фати една група во тој период, што ве ставија на финална за 10 м без дополнителни..... Ама па затоа се изначекавте за указ. Како и да е дај боже да не измислат нешто ново, и да се убрзаат работиве веќе еднаш.
@Bojsa дали ќе можеш да го прашаш другарот кој бр на молба или преписка е отприлика?
Дали има уште некој на форумов со интервју 01.2019 па да се направи споредба?
Palekrstic koliko si ti beše bio na finalno.
 
Член од
26 ноември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
4
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија ..kaj mene e smeneto. Dali nekoj znae kolku vreme se ceka za ukaz?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија ..kaj mene e smeneto. Dali nekoj znae kolku vreme se ceka za ukaz?
Од 10 месеци па нагоре.
 
Член од
19 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
32
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија ..kaj mene e smeneto. Dali nekoj znae kolku vreme se ceka za ukaz?
Koliko si bio na finalno.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Palekrstic koliko si ti beše bio na finalno.
Okolu 12 meseci i 15 dena
Автоматски споено мислење:

Cudno mi e zosto proveruvav prepiski po kobsulatski pat od januari 2019 i site se na zadolzitelna,no mozebi ima isklucoci,dobar posrednik i sl,koi vlijaat na menuvanje na statusite.
 
Член од
1 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
15
Okolu 12 meseci i 15 dena
Автоматски споено мислење:

Cudno mi e zosto proveruvav prepiski po kobsulatski pat od januari 2019 i site se na zadolzitelna,no mozebi ima isklucoci,dobar posrednik i sl,koi vlijaat na menuvanje na statusite.
Има околу стотина преписки од 2019 кои се на финална, и тоа само од конзулски пат. Дури има и неколку што веќе чекаат указ, пример 4063/2019. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom