Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво дечки, дали имам шанса за бг.пасош само со потекло од прв братучед,интервју ноември 2017та година? Исто така би сакал да ве прашам дали можам да извадам потврда од бг.клуб со тоа што во потеклото наназад ми се јавува повеќе од едно презиме(и ако може,како)?
Со среќа на сите и фала однапред за одземаното време
Вади БККС потврда веднаш и носи ја директно во Софија.

Во однос на различни презимиња - ќе ти објаснат на адвокат, па заверено на нотар. Со сите документи (изводи, посмртници, докази за врска) одиш во БККС. Најдобро и директно да го контактираш Лазар прво.

Среќно!

И честитки до сите што добивте деновиве државјанства. Година и 6 месеца е засега тајмингот од интервју до државјанство (за поновите молби/преписки) изгледа.

Во однос на апликацијата за мобилен со прашањата, истата ја нема повеќе.
 
Член од
2 мај 2017
Мислења
49
Поени од реакции
49
Prasanjata bi trebalo posrednicite da vi gi davaat mora da gi imaat, mene toj mi gi dade , i od tie prasanja plus ke te prasaat, eve nekoi:
Koga vleze BG vo EU
Po sto e poznata BG vo svetot
BG heroi
BG poznati bitki
Zosto sakas da stanis BG drzavjanin i sto ke pridoneses otkoga ke stanes
BG pisateli i nivni dela
Dali imas rodnini (nemoj da lazis oti ke te prasa ime prezime ulica i br)
I uste nekolku gi zaboraviv pozz
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Идната недела одам за децата малолетни на интервју со зенами е сега знае ли некој дали це ме прасаат нестио или само потписи це ставиме?
 
Член од
16 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
5
Пред два дена не притиснав на ЗАПИСВАНЕ кога тренаше дата и час да резервирам сега ми се промени дека ми е испратено во Битола и повеќе ја нема опцијата за дата и час


Дали мекој знае или имал искуство што потоа?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Пред два дена не притиснав на ЗАПИСВАНЕ кога тренаше дата и час да резервирам сега ми се промени дека ми е испратено во Битола и повеќе ја нема опцијата за дата и час


Дали мекој знае или имал искуство што потоа?
Ништо,сега вќе ти е пратено во Битола и од таму ќе го подигнеш.Јави се во конзулат и прашај дали ти е стигнато.Единстен проблем е што се чека мноу за адреса и ЕГН без кои неможеш да земеш пасош и лична карта(околу 3-6 месеци)
 
Член од
16 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
5
Ништо,сега вќе ти е пратено во Битола и од таму ќе го подигнеш.Јави се во конзулат и прашај дали ти е стигнато.Единстен проблем е што се чека мноу за адреса и ЕГН без кои неможеш да земеш пасош и лична карта(околу 3-6 месеци)
Благодарам многу
А од каде добиввам адреса и ЕГН ?
Ајде сум чекала толку ке чекам уште кога знам дека ке биде
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Благодарам многу
А од каде добиввам адреса и ЕГН ?
Ајде сум чекала толку ке чекам уште кога знам дека ке биде
Преку амбасада се поднесува,ќе те прашаат таму и ќе ти кажат што треба да направиш.
 
D

djgoram

Гостин
Здраво на сите
Мене пред два дена потпишан указ а денес пратено во битола Конзулат. треба адреса да пријавам и две слики
Ме интересира каква адреса како да најдам?

И дали треба да се јавам да закажам термин во Битола


На сите да ви се врака( со стари документи од дедо бев од 100%бугарско село)
Treba da se javis ima tel na internet bg konzulat bt i ke prasas dali e stignat obicno stiga odma po elektronski pat a za adresa ima sluzbena tamu ke ti objasnat
 
Член од
9 март 2017
Мислења
68
Поени од реакции
95
Stama deneska nema nikakvi promeni...
Broevite na brat mi i na tatko mi se promenia pred dva dena, a mojot broj sto e pred niv seuste nema promeni od dopolnitelno na finalna. br molba 9274 i 9274 2015
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Stama deneska nema nikakvi promeni...
Broevite na brat mi i na tatko mi se promenia pred dva dena, a mojot broj sto e pred niv seuste nema promeni od dopolnitelno na finalna. br molba 9274 i 9274 2015
bas stama...po forumot najgolemi promeni se slucuvaat ponedelnik i vtornik...taka bese izminatite 3nedeli
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Ништо,сега вќе ти е пратено во Битола и од таму ќе го подигнеш.Јави се во конзулат и прашај дали ти е стигнато.Единстен проблем е што се чека мноу за адреса и ЕГН без кои неможеш да земеш пасош и лична карта(околу 3-6 месеци)
A sto ako jas imam vekje najdeno adresa, pak li se ceka tolku za EGN? I dali moze da sinpodignam ukazot od Bt,a posle direktno da odam vo opstinata kade imam adresa najdeno? Dali pak se ceka tolku za EGN?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
A sto ako jas imam vekje najdeno adresa, pak li se ceka tolku za EGN? I dali moze da sinpodignam ukazot od Bt,a posle direktno da odam vo opstinata kade imam adresa najdeno? Dali pak se ceka tolku za EGN?
Да, пак се чека. Работата е во тоа што амбасадата треба да испрати писмо во општина во Бугарија каде ти е адресата, а тоа оди многу споро. За да не се случи такво нешто треба одма штом ќе ти одобри вицепремиерот да закажеш на страната подигање во Софија датум и час. После од Софија иде брзо, за една недела матичен број зимаш и се сликаш за пасош и лк
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom