Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
34
Konecno promena i kaj mene, Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија, posle 3 meseci finalna, so dokumenti od prv bratucet, molba 5***/2013, broj od intervru 12***/2013.
 
Член од
7 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima iskustvo,dali moze da se podigne drzavjanstvo pred zakazan termin(imam zakazano duri na 20oktomvri).Blagodaram.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Дајте кажете да заклучиме треба ли извод при сликање во полиција или не?дај некој набрзо што вадел нека пише.однапред фала
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ajde sega jas so edna molba,koj znae bi mu bila blagodarna da mi odgovori.Ukazot mi e potpisan zakazan mi e i termin za podignuvanje.Sto e sledno????
Ko ke go podignam,denta se zavrsuva rabota za slikanje za pasos,treba da se prespie vo bg,teba pak da se odi???
Imase nekade pisano ama ne mozam da go najdam mislenjeto nezz na koja strana e,ako zne nekoj bi ve zamolila da me upati sto i kako.Vi blagodaram unapred i srekno na site.
"Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka. Taa se naogja od Kostas kafe na kosot. Svrtete se so grb na Kostas kafe prodolzete do kraj na ulickata i levo. Tamu ke kazete deka uplakate za ukaz. Ke vi dadat urnek. Ke go popolnite. Provizija e 5 leva. Kaj 9.30 bev vo Ministerstvo za pravosudie (tamu kade sto bev i na intervju). Treba da imate ispecateno dekz brojot vi e odobren( ili protokolot ili od trsenje so status deka vi e potpisan ukazot). Na vrata ke ve prasaat dali imate zakazano elektronski i ve pustaat da odite na 5 kat. Tamu cekate red. Obicno primaat po dvajca. Go pokazuvate ispecatenoto i pasosot i dve fotografii da se novi ne isti kako na proishodot. Potoa vi go naogjaat dosieto. Ke vi dadat eden list na koj pisuvate ime i prezime, data na podiganje na ukazot, toa go popolnuvate na KIRILICA. Ke ve prasaat za adresa, mene ne me prasaa zosto veke ja napisav. Toa e sluzbena adresa na opstinata koja se naogja vo blizina. Istata adresa e istaknata na vlezot na 5 kat. Potpis i ke vi vratat orginalni dokumenti koi ste gi podnele za doplnuvanje. Od tamu odite i pravite dve kopii od ukazot i od pasoso ( slikata na pasosot i vlezot vo Bugarija). Ja barate opstina Sredec. Tamu zemate formulari na eden salter. Gi nosite na kasa da platite. Ako ne mozete da se snajdete ke vi gi popolnat. Normalno ke pocastite 5 leva. Popolnetite formulari gi kopirate. Ke se vratite i vi davaat kvitancija za toa deka ste platile. Obicno za 7 dena vi izleguva maticniot broj. Odite da go zemete vo opstina i odite na slikanje. Slikanjeto e na drug kraj na Sofija vo opstina Slatina. Adresata e ul. Shipkovacki prohod 67. Ova go znam zatoa sto soprugot se slikase. Nie se najdovme so garmin. Ako nemate garmin, mozebi e pametno da zemete taksi. Tamu se plaka za 3 dena 124 leva na lice mesto, za licna karta i pasos. Ve slikaat, za 3 dena go podigate pasosot. Ako planirate vednas da zaminete vo EU pozelno e da izvadite evropska zdravstvena karticka. Taa se vadi vo blizi a na opstinata kade sto ke se slikate. Za cena i ualovi ke vi kazam koga ke izvadam, zatoa sto bez l.karta ne ja davaat. Moze da vi pobaraat dvajca svedoci so bugarsko drzavjanstvo da potvrdat deka ste toa vie. Ke zamolite nekoj od tie sto cekaat, normalno znaete treba da pocastite nekoj lev. Ako na nekoj ne mu e jasno slobodno neka me prasa.
-------------------------------------------------------------------------------------
ides go prodigal udostovrenieto I ides Vo obstina Sredec se prijavuvas Tamu adresa I eng pa posle Edna nedeli ides go Zemas engeto I adresa I ides Vo bg ambasada se slikas
Cena
50leva + 5 bank.provizija za MP(zemanje na ukaz)
30leva vo opstinata za EGN i vpisuvanje vo kniga na ziteli na sluzbena adresa opstina Sredec/Sofija
61lev za pasos i licna karta (slikanje vo Sofija vo policijata)
go podigas licno vo Sofija. Koga ke go podignuvas ke treba da prijavis adresa, obicno site se prijavuvaat na sluzbenata adresa (Opstina Sredec, Lege 6.), odkako ke go podignes ukazot odis vo opstina Sredec kade sto apliciras za maticen broj (Opstinata se naogja vo blizina na Costa caffe) ke prasas i lesno ke se snajdes. Posle 7-10 dena odis da si go podignes maticniot broj i odis da se slikas za pasos i licna karta ( Slikanjeto e vo Opstina Slatina bul. Shipcenski prohod 67.) Za popolnuvanje na aplikaciite lesno ke se snajdes, ako ne mozes ke ti pomognat tie.
Eve cenovnik za licna karta i pasos
http://www.yambol.mvr.bg/Uslugi/Dokumenti_samolichnost/taksi_za_novite_bulgarski_documenti.htm
http://sredec-sofia.org/bg/page/249/grazhdanska-registratsiya-i-obsluzhvane
Kolku se eftini 7 leva ekspres
Cenovnik za adresa i egn
Ovde e objasnuvanje i cenovnik za ukazot
http://www.justice.government.bg/24/
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Луѓе, имам поднесено во 2013 документи, ама кренав раце и не сум проверила зашто немав дополнителни да однесам. Сега да влезам да проверам не можам никако. На картичката имам едно бројче прешкртано со четири цифри и едно што го проверував пред да сменат 10***/2013. Може ли помош како сега да проверам?
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
33
Поени од реакции
36
Ajde sega jas so edna molba,koj znae bi mu bila blagodarna da mi odgovori.Ukazot mi e potpisan zakazan mi e i termin za podignuvanje.Sto e sledno????
Ko ke go podignam,denta se zavrsuva rabota za slikanje za pasos,treba da se prespie vo bg,teba pak da se odi???
Imase nekade pisano ama ne mozam da go najdam mislenjeto nezz na koja strana e,ako zne nekoj bi ve zamolila da me upati sto i kako.Vi blagodaram unapred i srekno na site.
Kolku se ceka za termin za podignuvanje?
 
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
Луѓе, имам поднесено во 2013 документи, ама кренав раце и не сум проверила зашто немав дополнителни да однесам. Сега да влезам да проверам не можам никако. На картичката имам едно бројче прешкртано со четири цифри и едно што го проверував пред да сменат 10***/2013. Може ли помош како сега да проверам?
Prvo vnesi go toa preckrtanoto brojce i godinata pa potoa podolu drugoto i godinata
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
33
Поени од реакции
36
Луѓе, имам поднесено во 2013 документи, ама кренав раце и не сум проверила зашто немав дополнителни да однесам. Сега да влезам да проверам не можам никако. На картичката имам едно бројче прешкртано со четири цифри и едно што го проверував пред да сменат 10***/2013. Може ли помош како сега да проверам?
Prvoto brojce od cetirir cifri go vnesuvas kaj sto pisuva molba nomer vaka 4000/2013 pod nego vo vtoroto prozorce kaj sto pisuva pin go vnesuvas brojot od intervju vaka 10000/2013.
http://publicbg.mjs.bg/BgInfo
Stranata navecer ne raboti neznam zosto.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Nemam nikakva korist da lazam,imam pisuvaano I.prethodno ama koj ima vreme da cita taka.;)
Ne sum prijatel prijatelka sum,imam pisano podadovme zaedno so maz mi za bugarski pasos,koga dojde deka treba dopolnitelni dokumenti toj se snajde I prati od prv bratuced a jas ne,bidejki nemav.Ostavivme taka,so nadez toj da zeme pa posle da dostavuvam.jas kako sopruga negova.Imav krenato race od sve koga na 16 avgus procitav ovde na forumov deka.ima.od 2013 sto cekaat na potpis deka trgnala rabotata,proveriv I statusot mi bese smenet deka cekam potpis,eve vcera mi se smeni deka mi e potpisan.I ne sum samo jas ajde pa ke lazam,procitav I drugi sto.imaat pominato bez nikakvi.dopolnitelni dok.Cekame poveke od 3 god,valjda gledaat pobrzo da ja iscistat 2013,nezz sto da ti recam stvarno.Inace moite se makedonci a prezimeto mi e na ska.
нереков дека ЛАЖЕЖ,,,,,само немие јасно зошто тогаш мене ми бараат тристаилјади документи а други гледам земаат пасоши на жимимајка...сепак мое мислење дека има нешто што ваквите случаеви не кажуваат или потплатиле некого или е нешто друго....гледам во моментов добиваат само со стари документи или први братучеди.....
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
decki da ne znae nekoj zosto ne se otvara stranta na ministerstvo za pravosudie ,za brojceto i pinot gi pisuvam mi vika error do stranta li e,deneska vlegov a sega vecerva ne mozam ste imale vakov problem,ve molam nekoj da mi kaze
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom