Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Погоре напишаното,ако ги имате носено истите документи на основа на кој го имате земено производот,и ги имате носено во МП,плус потврда од клуб,сега не треба да се носат повторно.Тоа ме буни во мојата ситуација,под исти документи што се подразбира,имаме носено за происход во ДЗБЧ пасош од прв братучед поврзан со изводи лекарско и ХИВ тест,агодина дена после интервјуто носев документи изводи поврзани со колено до 1918год.Во случајот до парадедо,преведени и легализирани со молба и потврда од БК доставени во МП и еве веќе скоро 5месеци сум на финална дали би требало да се носи нешто пак.Оти дека од незнаенје дека од рекла казла веле стварно не се знае што да се прави,а се е тоа по џебот.
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Здраво јас сум нов на форумов и сакам да почнам постапка за бугарски државјанство па ако може некој да ми каже кои документи треба да ги извадам
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
Samo izvodi/umrenici zaedno so potvrda samo treba ( ako sakas da gi noses do deka si na zado/finalna ) taka? za neosuduvan lekarsko ne treba taka?
Da,samo izvodi ,umrenici i potvrda.Lekarsko i potvrda za neosuduvanost na pocetok se nosi,dokolku ne si odnel treba i toa.
Автоматски споено мислење:

Погоре напишаното,ако ги имате носено истите документи на основа на кој го имате земено производот,и ги имате носено во МП,плус потврда од клуб,сега не треба да се носат повторно.Тоа ме буни во мојата ситуација,под исти документи што се подразбира,имаме носено за происход во ДЗБЧ пасош од прв братучед поврзан со изводи лекарско и ХИВ тест,агодина дена после интервјуто носев документи изводи поврзани со колено до 1918год.Во случајот до парадедо,преведени и легализирани со молба и потврда од БК доставени во МП и еве веќе скоро 5месеци сум на финална дали би требало да се носи нешто пак.Оти дека од незнаенје дека од рекла казла веле стварно не се знае што да се прави,а се е тоа по џебот.
Ок е сте однеле.Обично се мисли на изводи и умреници поврзани до прадедо плус потврда од клуб,преведено и заверено.Кај и да е ќе ви се смени статусот во положително, освен ако немате забрана во еу или некој прекршок,разлила во име или презиме....
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
182
Поени од реакции
115
Дечки, каква е ситуацијата со годините, имам поднесено со предок роден 1920, имам проидено интервју 2018, сега сум на задолжително.
 
Последно уредено:
Член од
31 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
38
Dali dostavuvashe orginal dokumentacija ?
jas sum preku pradedo so voena kniska
i sega posrednikot mi reche deka mora orginalot da go dostavam.kako da ne me vrakjale na dopolnitelna.
Сите документи беа оригинал. Преку прадедо роден 1910 и потврда од Колев поднесов. Происходот излезе многу брзо, 13 месеци траеше статусот образувана преписка и од 22 август сум на финална. Уште една недела ке влезам во 6 месец финална.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
49
Поени од реакции
39
Здраво јас сум нов на форумов и сакам да почнам постапка за бугарски државјанство па ако може некој да ми каже кои документи треба да ги извадам
Видете на линкот на почетокот на оваа страна.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
Член од
12 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Член од
27 октомври 2015
Мислења
26
Поени од реакции
20
Фала многу !!! Ептен корисен линк што го промашив :)


Значи посредникот најверојатно се уредно има поднесено кога ме пријавувал во министерството за правосудство (за ова, нормално не можам да бидам 100% сигурен :) ).
Претпоставувам го имаш овој документ. Тука ти пишува кои документи си ги доставил. „Посредникот најверојатно“ ти е комар со зезнат кофициент :).

- Од тука на форум, е повеќе од јасно дека кој нема однесено документи врз основ на кои извадил происход, повторно (дополнително) во министерство на интервју, важно е да ги достави (има еден куп луѓе што постираа како од министерство им ги бараат тие документи со рок, и плус глават на дополнителна)

- Од лично што слушам примери на луѓе, едни посредници одма штом разбраа, им се јавија на луѓето и им бараа повторно да достават документи. Други имаа одма средено на интервју (ова во поскоро време), трети упорно убедуваа дека нема потреба да се носат воопшто, четврти велат дека треба да ги носиш само ако ти пишува на статустот каде што проверуваш до каде ти е процедурата. Не знам кој од овие четири е твојот, али провери си.
 

Attachments

Член од
30 декември 2019
Мислења
38
Поени од реакции
28
Сите документи беа оригинал. Преку прадедо роден 1910 и потврда од Колев поднесов. Происходот излезе многу брзо, 13 месеци траеше статусот образувана преписка и од 22 август сум на финална. Уште една недела ке влезам во 6 месец финална.
Најверојатно има некој застој кај нив во оваа финална фаза со оглед на тоа дека повеќето чекаме повише од 3 месеци. Јас и сестра ми преку родител. Она е од јуни на финална, јас од септември.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
*****Апдејт 13.01.2020

Список на положително
Положително од Јануар


17.01.2019 @Belich
15.01.2019 @dalton djo 11209/2016
23.01.2019 @Dark28
25.01.2019 @mucko030
29.01.2019 @superstar992
29.01.2019 @Soprano99
30.01.2019 @b.g
30.01.2019 @dalton djo
30.01.2019 @dalibor1992


Положително од Фебруар

05.02.2019 @`аурора12
05.02.2019 @zhan4e
06.02.2019 @Biggamer83
06.02.2019 @peperutka23
06.02.2019 @blgarce
10.02.2019 @Izi-Mizi
11.02.2019 @Pero Pampur
11.02.2019 @AzSam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 @georg
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
13.02.2019 @bbobbann
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @Callisto
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @Root5
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @DeMew
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @mrmnik_ko
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
27.02.2019 @blag123
xx.02.2019 @bagatela
xx.02.2019 @Nematipaimati
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89

Положително од Март
08.03.2019 @Gunner1
12.03.2019 @kocevskii
12.03.2019 @Aryann
12.03.2019 @limonka
12.03.2019 @Root5
12.03.2019 @seowizard
12.03.2019 @Golden123
14.03.2019 @Trpana
19.03.2019 @Milll
19.03.2019 @Bregovic
19.03.2019 @Aleks99
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @N.ROMSOM
xx.03.2019 @VikicaMk
xx.03.2019 @Jovicaaa


Положително од Април
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @ДАНКАН
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @palekrstic
30.04.2019 @Reaper trolo
30.04.2019 @zapce M
30.04.2019 @Solskjaer5
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @@daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
06.08.2019 @theboy
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
27.09.2019 @igordespo

Положително од Октомври
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020-@bolowr4r4 -финална 19.08.2019
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2017
Мислења
94
Поени од реакции
143
*****Апдејт 13.01.2020

Список на положително
Положително од Јануар


17.01.2019 @Belich
15.01.2019 @dalton djo 11209/2016
23.01.2019 @Dark28
25.01.2019 @mucko030
29.01.2019 @superstar992
29.01.2019 @Soprano99
30.01.2019 @b.g
30.01.2019 @dalton djo
30.01.2019 @dalibor1992


Положително од Фебруар

05.02.2019 @`аурора12
05.02.2019 @zhan4e
06.02.2019 @Biggamer83
06.02.2019 @peperutka23
06.02.2019 @blgarce
10.02.2019 @Izi-Mizi
11.02.2019 @Pero Pampur
11.02.2019 @AzSam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 @georg
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
13.02.2019 @bbobbann
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @Callisto
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @Root5
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @DeMew
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @mrmnik_ko
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
27.02.2019 @blag123
xx.02.2019 @bagatela
xx.02.2019 @Nematipaimati
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89

Положително од Март
08.03.2019 @Gunner1
12.03.2019 @kocevskii
12.03.2019 @Aryann
12.03.2019 @limonka
12.03.2019 @Root5
12.03.2019 @seowizard
12.03.2019 @Golden123
19.03.2019 @Milll
19.03.2019 @Bregovic
19.03.2019 @Aleks99
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @N.ROMSOM
xx.03.2019 @VikicaMk
xx.03.2019 @Jovicaaa


Положително од Април
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @ДАНКАН
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @palekrstic
30.04.2019 @Reaper trolo
30.04.2019 @zapce M
30.04.2019 @Solskjaer5
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @@daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
06.08.2019 @theboy
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
27.09.2019 @igordespo

Положително од Октомври
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijanti

ДЕКЕМВРИ
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21
27 noemvri polozitelno
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom