Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 февруари 2017
Мислења
33
Поени од реакции
39
Intervju 28-01-2016 molba 8579/2015 prepiska 6○○/2016 od 15-11-2018 na polozitelno.CEKAMEEEEE.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Здраво дечки, денеска проверив за происход и ми пишува отказ дали некој знае зошто е отказот?
Документи поднесов преку посредник со изводи од прадедо во јули 2018 година.
Kade podnese dokumenti? Kako proveruvas za proishod?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Kade podnese dokumenti? Kako proveruvas za proishod?
Документи поднесов во ДАБЧ, происходот го проверував на страната на ДАБЧ http://aba.government.bg/
десно каде што пишува „изберете услуга„ па после проверка на статус на завление и таму го внесуваш бројчето што ти го даваат кога ги поднесуваш документите.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Hmm. Go imash orginal dokumentot od pradedoti kaj tebe? Ili vo sofija e? Ako go imash ne si go nosel vo pravda. Vo ista situacija sum samo chekam potpis, zatoa prasuvam :)
Nemam nishto kaj mene. btw Ne stanuva zbor za original dokument od tipot na venchalno, krshteniche ili sl. ami za izvod na rodeni. Vsushnost proishodot e dobien po taa linija (so pradedo roden pred 1918), mojot chinam 1910 beshe
 
Член од
6 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
19
Да не знае некој доколку се пропушти закажаниот датум, за колку време може да се резервира наново.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Документи поднесов во ДАБЧ, происходот го проверував на страната на ДАБЧ http://aba.government.bg/
десно каде што пишува „изберете услуга„ па после проверка на статус на завление и таму го внесуваш бројчето што ти го даваат кога ги поднесуваш документите.
Moj blizok podnese za proishod ama ne mu dadoa nikakvo brojce tuka vo Bitola, mu kazaa da se javuva telefonski,zatoa cudno mi bese.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Kако оди процедурата сега со новите закони? Можно ли е да се земе пасош? Да знам дали да почнувам со процедурата, сега наполнив 18 па ме интересира...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Да не знае некој доколку се пропушти закажаниот датум, за колку време може да се резервира наново.
Откако ќе помине терминот што си го закажал,тогаш може нов термин.
Автоматски споено мислење:

Kако оди процедурата сега со новите закони? Можно ли е да се земе пасош? Да знам дали да почнувам со процедурата, сега наполнив 18 па ме интересира...
Да даваат,во моментов најсигурно ти е преку родител или потврда од здружение дека имаш бугарско потекло врз основа на изводи и умреници преку кои се поврзуваш со предок прадедо или прабаба роден пред 1918 год во село или град од МК,или БГ кои во тоа време биле со 100% бугарско население според статистиката на Кнчов.
Јави се најдобро во БККС Струмица кај Лазар Младенов и он ќе ти каже најдобро.
 
Последно уредено:
Член од
6 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
13
Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег.


Ova go vidov denes no mislam deka ne se dobri vesti...?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Kако оди процедурата сега со новите закони? Можно ли е да се земе пасош? Да знам дали да почнувам со процедурата, сега наполнив 18 па ме интересира...
Najubaj godini za podavajne so i dase desit i na 25 dago zemis taman spremen za pecalba ke si :D
Автоматски споено мислење:

Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег.


Ova go vidov denes no mislam deka ne se dobri vesti...?
Otkaz e to druze ne se dobri vesti ako netie maka da kazis so so dokumenti si i od koga na polozitelno bese?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег.


Ova go vidov denes no mislam deka ne se dobri vesti...?
So sto dokumenti si i od koga bese na polozitelno
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom