Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
@azderce, за сѐ да биде регуларно и по закон, ќе мора да извршат измени и во Законот за бугарско државјанство и во Законот за странците во РБ. Тоа е. Ако го изменат само законот за Бугарите во странство, тоа ќе важи само за ДАБЧ, но не и за МП.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
@azderce, за сѐ да биде регуларно и по закон, ќе мора да извршат измени и во Законот за бугарско државјанство и во Законот за странците во РБ. Тоа е. Ако го изменат само законот за Бугарите во странство, тоа ќе важи само за ДАБЧ, но не и за МП.
бугарите 10 години даваа пасоши на жими мајка , па сега со новиот закон барем колку толку ке е законски давањето , ако сакаат ќе даваат без проблем
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Дечки значи стварно го утупевте. Ја ве разбирам зашто и јас сум еден од вас ама ја претеравте ја мислам дека ваква дебата нема да има ни кога ќе се гласаат измените.:duel:
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ова не е дебата, ова е проценка какви ни се шансите.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ова не е дебата, ова е проценка какви ни се шансите.
Нека се донесат измените па ќе почне да се спроведува па тогаш ќе споделуваме искуства и проверени информации кои ќе ни помогнат на сите нас.
А ова овде испадна работава Баба Ванѓа рекла казала и така 20 страни денеска и ако сака некој да најде некој некоја корисна информација ке се изначита еден куп глупости. А наче темава на форумов колку за потсетување е ПРОЦЕДУРА И ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА а не трач муабети. Мислам да бидеме конструктивни и да не бегаме надвор од темета. :)
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дечки значи стварно го утупевте. Ја ве разбирам зашто и јас сум еден од вас ама ја претеравте ја мислам дека ваква дебата нема да има ни кога ќе се гласаат измените.:duel:
Нека си дебатираат дечките......не зборуваат на празно.Имаат аргументи и приложуваат извадоци од законите за процедурата и потребната документација за добивање на Бугарско државјансвто,како што е и всушност гласи и темава.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Најдов еден посредник, ми ветува пасош за 2 месеци само со фотокопија од пасош, извод од мк на родените и две слики. Сумата е под 1000 евра.

Можно ли е ова?

Парите ги бара половина пред процедура а, другата половина кога ќе го добијам пасошот. За првата уплата се договоривме да биде заверено со нотарска гаранција.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Најдов еден посредник, ми ветува пасош за 2 месеци само со фотокопија од пасош, извод од мк на родените и две слики. Сумата е под 1000 евра.

Можно ли е ова?

Парите ги бара половина пред процедура а, другата половина кога ќе го добијам пасошот. За првата уплата се договоривме да биде заверено со нотарска гаранција.


Sent from my iPhone using Tapatalk
abe ako ima prijateli/vrski vo sofija sekako deka e mozno... vidi razmisli i rasprasaj se
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Најдов еден посредник, ми ветува пасош за 2 месеци само со фотокопија од пасош, извод од мк на родените и две слики. Сумата е под 1000 евра.

Можно ли е ова?

Парите ги бара половина пред процедура а, другата половина кога ќе го добијам пасошот. За првата уплата се договоривме да биде заверено со нотарска гаранција.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се тоа во ред иако е малце нереално. Јас не би ризикувал едно зашто и сам гледаш каква е процедурава, друго ако не идеш во софија за сликање и подигање на пасошот него он ти го носи до дома е фалсификат. Убаво размисли си не се малку пари а он тоа го користи зашто знае дека има луѓе спремни на се само за да го добијат тој пасош за излез.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
22
Може некој подетално да ја објасни процедурата после добивањето на указ(колку ке ме чини до добивањето на пасош,слушнав за варијанта пааош за 1 ден 100€ за 3дена 40€)преку посредник колку чини а колку самостално.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Може некој подетално да ја објасни процедурата после добивањето на указ(колку ке ме чини до добивањето на пасош,слушнав за варијанта пааош за 1 ден 100€ за 3дена 40€)преку посредник колку чини а колку самостално.
лична карта-30 дни 9 евра
за- 3 дни 18 евро
за -1 ден(8 часа) 45 евро
паспорт (не ти треба за ЕУ ) 30 дни 20 евро
3 дни 40 евро
за -1 ден(8 часа) 100 евро
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Може некој подетално да ја објасни процедурата после добивањето на указ(колку ке ме чини до добивањето на пасош,слушнав за варијанта пааош за 1 ден 100€ за 3дена 40€)преку посредник колку чини а колку самостално.
Еве ги тарифите:
http://plovdiv.mvr.bg/service/taxes.pdf[DOUBLEPOST=1423474247][/DOUBLEPOST]@ЛУДОГОРЕЦ, го виде ли ова?
Според Законот за б'лгарското гражданство и Законот за чужденците в РБ:
"Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин.
Ова значи дека во суштина АБЧ ќе има една дефиниција за "лице от б'лгарски произход", а Министерствата за правосудие и за внатрешни работи ќе имаат друга дефиниција.
Би било убаво ова да им го предочиш на ВМРО-БНД, ако си на некаков начин поврзан со нив. Според сегашниот предлог ќе има конфликт меѓу ЗБЖИБ од една страна и ЗБГ и ЗЧБ од друга.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom