Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
kako so vikavte utre li ke birat pretsedatel.na dabc?? I ke se usvojuvat zakoni??
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Погоре објаснив што опфаќаат предложените промени, ни повеќе ни помалку. Сѐ друго останува како до сега. Твоите прашања:
1. Само ако сопружниците живеат во Бугарија најмалку 5 години.
2. Ако има типично име, и презиме на ов/ев/ски, може да аплицира и да приложи описна изјава.
И не е до 6-то колено како што рече, туку до 6-ти степен, има разлика:
Прво колено: син или ќерка : мајка или татко
Второ колено: внук или внука : баба или дедо
Трето колено: правнук или правнука : прабаба или прадедо
============================
Прв степен: син или ќерка : мајка или татко
Втор степен: брат или сестра
Трет степен: внук : чичко или тетка
Четврт степен: прв братучед или братучеда
Петти степен: внук : прв братучед на твој родител
Шести степен: втор братучед
Седми степен: внук : втор братучед на твој родител
Осми степен: трет братучед

3. Не ти го сфаќам прашањето. Теоретски вака би требало да се одглави процедурата на многу луѓе кои се во дополнителна процедура, оние кои имаат некакви докази за роднинство кое до сега не се прифаќаше, но само тоа може да се смени за кандидатите кои веќе чекаат. А дали процедурата би била убрзана зависи само од нивната волја, законски промени од тој тип не се предложени.

Важно е да сфатиме дека се работи само за предлог-закони. Не значи дека ќе бидат прифатени во целост, во текот на расправата за усвојување може да претрпат измени. Но од предлозите можеме да заклучиме дека новата власт праќа позитивен сигнал и сака да даде државјанства, што веројатно ќе се почувствува и во брзината и ажурноста во решавањето на предметите.



fala za odgovorot i jas se nadevam deka ke olabavi procedurata kako i poveketo luge na forumov
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori...na dopolnitelna proverka sum od 2012,moeto prezime zavrsuva na SKI,moja vtora bratucetka ima bg pasos,na mojot tatko,prv braticed ima bg pasos...ako se usvojat ovie izmeni dali ako apliciram so nekoj dokument ili izjava ke moze da dobijam drzavjanstvo ili da mi se smeni statusot na pozitivno?fala do site..izvinete za latinica
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori...na dopolnitelna proverka sum od 2012,moeto prezime zavrsuva na SKI,moja vtora bratucetka ima bg pasos,na mojot tatko,prv braticed ima bg pasos...ako se usvojat ovie izmeni dali ako apliciram so nekoj dokument ili izjava ke moze da dobijam drzavjanstvo ili da mi se smeni statusot na pozitivno?fala do site..izvinete za latinica
Кога ќе се усвојат измените и влезат во сила (сигурно некој на темата ќе напише кога ќе се случи тоа, следи ја редовно), да си се јавиш во министерството. Тие ќе ти објаснат.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Доброо значи како што разбрав новиот закон е да се олесни процедурата в ДАБЧ , е сеа а другите што веќе сме аплицирале за гражданство и сме на дополнителна ќе се олесни ли нешто и за нас или треба пак од почеток да се почнува цела процедура??
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Istoto i jas sakam da prasam sto so brojcinjata koi se na dopolnitelna proverka
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Вие што сте на дополнителна проверка молете се да останете на проверка до менувањето на законот и негова правосилност. Тогаш однесете дополнителни документи по новиот закон.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Mislam deka tie sto se na dopolnitelna,ke moze da odnesat dokument po noviot zakon i deka ke im prodolzi postapkata...logicno e,zatoa sto nie ni sme odbieni ni ni e dadeno drzavjanstvo...taka mislam pa sega ke vidime
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Pa imame veke odneseno nekoj od batucedi nekoj od sestri
Епа тогаш нема што да берите гајле, ќе чекате. Мислам дека случаите како твојот нема да ги гибаат и ќе ги остават во мирување, бидејќи знаат дека законот е пред менување.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
А знае ли некој кога точно ќе се гласа законот?
 
Член од
18 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
7
Законот е поднесен на 04.02.2015 , и е меѓу првите за разгледување и гласање,најверојатно во теков на месецов ќе се донесе и ќе стапи на сила.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Законот е поднесен на 04.02.2015 , и е меѓу првите за разгледување и гласање,најверојатно во теков на месецов ќе се донесе и ќе стапи на сила.
Za KOMPLETNO nov zakon nekade 35 dena ama posto e ova dopolnuvanje a plus i e MEGJU prvite bi trebalo do kraj na ovaj mesec da se sprovedi....otkako ke se sprovedi site so rodnini so bg drzavjanstvo,udostoverenie so izjava, dok od BPC ke se primaat znaci so sme na dopolnitelna vrvime 100% e sea prekratenite mozno e so nekoja molba da ima i kaj niv promeni to ke vidime
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
31
Поени од реакции
56
Za KOMPLETNO nov zakon nekade 35 dena ama posto e ova dopolnuvanje a plus i e MEGJU prvite bi trebalo do kraj na ovaj mesec da se sprovedi....otkako ke se sprovedi site so rodnini so bg drzavjanstvo,udostoverenie so izjava, dok od BPC ke se primaat znaci so sme na dopolnitelna vrvime 100% e sea prekratenite mozno e so nekoja molba da ima i kaj niv promeni to ke vidime
A za tie sto imaat dok od BKKS dali kje vazi ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom