Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Дали има поместувања на интервјуата тие што се за јануари 2018 закажани?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Абре другaрче,влези вo сaјтoт нa МП oдбери бг грaждaнствo, пoтoa трсење преписки внеси брoј нa препискaтa вo гoрнoтo квaдрaтче a вo дoлнoтo пинoт и ке ти oтвoри стaтусoт кaкo ти е и дaтaтa.Акo ти гo пoместиле интервјутo ке ти пишувa дaтa рaзличнa oд тaa штo ти јa пишувa нa листoт кoј ти гo дaле кoгa си пoднел дoкументи зa зaкaжувaње интервју.Знaчи aкo ти е пoместен дaтумoт ке ти пишувa друг дaтум.:)
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Deneska proveruvav da vidam dali ima nekoi novosti vo vrska so promena na status.Pred nekolku dena statusot na mojata sopruga bese finalna proverka.Sega koga proveriv molbata e razgledana so polozitelno stanoviste i se ceka potpisuvanje na ukaz od viceprezidenta.Intervjuto i bese vo maj 2016.Poteklo po tatko so bg drzavjanstvo.Bez dopolnitelna proverka ili nesto slicno.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Deneska proveruvav da vidam dali ima nekoi novosti vo vrska so promena na status.Pred nekolku dena statusot na mojata sopruga bese finalna proverka.Sega koga proveriv molbata e razgledana so polozitelno stanoviste i se ceka potpisuvanje na ukaz od viceprezidenta.Intervjuto i bese vo maj 2016.Poteklo po tatko so bg drzavjanstvo.Bez dopolnitelna proverka ili nesto slicno.
Si dobila drzavjanstvo neka te casti :)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.706
Поени од реакции
738
Абре другaрче,влези вo сaјтoт нa МП oдбери бг грaждaнствo, пoтoa трсење преписки внеси брoј нa препискaтa вo гoрнoтo квaдрaтче a вo дoлнoтo пинoт и ке ти oтвoри стaтусoт кaкo ти е и дaтaтa.Акo ти гo пoместиле интервјутo ке ти пишувa дaтa рaзличнa oд тaa штo ти јa пишувa нa листoт кoј ти гo дaле кoгa си пoднел дoкументи зa зaкaжувaње интервју.Знaчи aкo ти е пoместен дaтумoт ке ти пишувa друг дaтум.:)
Тај лист со пин и број го дадов на посредникот коа бев првиот пат да однесам документи од родител и да не ми ѕвонам сега затоа питам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Za zal samo so roditel pominuvaat sega, sto ke se pravi so nas drugite nikoj neznae izgleda. Ete oficijalno 10-ti mesec teram na zadolzitelna. Sega odmori se, pa ke cekame do septemvri za promeni :(
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
50
Поени од реакции
14
Nie so proverka od viceprezidenta do koga ke cekame i ke ima li pozitiven odgovor ...ako se odmori sega togas od septemvrivso sreka na site sto cekaat
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
30
Поени од реакции
19
Последен пат ќе коментирам, и од сега само ќе следам,
1. Дипломатската пошта Кенди, се носи на 5-ти и 25-ти во месецот, а не на неколку месеци, прво затоа што се праќаат извештаи, платни списоци, барања, извештаи за трошоци и низа други работи. Извини но логиката тие нула
2. Минатиот месец ЕУ побара од Бугарија да го преиспита доделувањето на БГ-државјанства, беше на големо објавено во БГ медиуми, пример во БГ Фокус, имено, ова беше опфатено
-Преиспитување на основата по која се даваат државјанства на Срби, Турци, и Македонци
-Проверка на секоја апликација во Интерпол
-Ограничување на работата на БГ фирми во сопственост на македонци, т.е на лица кои отвориле фирми во БГ, а работат во ЕУ (мене лично што ме засега), одсега ако ме фатат по три месеци работа во ЕУ, ќе јадам 1100 еур казна. Ваквите фирми ќе може да функционираат само во БГ.
3. Застојот е поради годишните одмори и ништо друго
4. Потпишаниот договор (јас го сметам за потпишан, ако ќе биде на 1/8/2017), ни ја пресекува гранката, имено,она што го бараат тоа го добиваат, па така немаат, потреба да даваат државјанства со поголемо темпо
5. Државјанства по 1/8/2017, всушност од 1/9/2017, штом ДАБЧ ќе започне да работи со полн капацитет, ќе се даваат само на лица со стари документи, оние што бараат државјанство по пат на натурализација, а никако оние со нејасни документи.
6. Бугарија има закон за ова, и обврзана е да го почитува, и немојте да мислите дека ќе го прекршат
7. Мојата политичка ориентација е РЕАЛИСТ, па пукајте или живејте во бајки
Едно мало под прашање...Јас сум со ЛК од вујко издадена 2004 година...Дали тоа ме става во категорија на лица со нејасни документи?

П.С. Моментално сум на дополнителна проверка со Интервју 21.04.2016

Бев на задолжителна 10 месеци, па на финална 5 месеци и сега на дополнителна.

Поздрав

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Едно мало под прашање...Јас сум со ЛК од вујко издадена 2004 година...Дали тоа ме става во категорија на лица со нејасни документи?

П.С. Моментално сум на дополнителна проверка со Интервју 21.04.2016

Бев на задолжителна 10 месеци, па на финална 5 месеци и сега на дополнителна.

Поздрав

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
ako e privremena licna karta , nisto ne pravis, ako e licna karta kako na bg graganin, znaci ima i pasos, i togas ti se sansite pogoleni mada eve nesto komentiraat ne davale so vujkovci, cickovsi , bratucedi itn. Koj znae da ti kaze ???
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Едно мало под прашање...Јас сум со ЛК од вујко издадена 2004 година...Дали тоа ме става во категорија на лица со нејасни документи?

П.С. Моментално сум на дополнителна проверка со Интервју 21.04.2016

Бев на задолжителна 10 месеци, па на финална 5 месеци и сега на дополнителна.

Поздрав

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
dali lk od vujko ti e so bg drzavjanstvo, ako e treba da napravis direktna linija do majka ti, ako ti pobaraat dopolnitelni dokumenti ne e loso da napravis izjava so dvajca svedoci
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom