Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Некои можеби и ќе се сетат на мене.
Не знам.
Поздрав до сите оние кој што ја поминувале и поминуваат голготава.

Сакам да прашам ако ми одговорите секако за колку дена/месеци можеби се вади бугарски пасош на бебе родено во еу. И двајцата родители имаме бугарски пасош би сакала да одам да направам и за малово па ако веќе сте правеле или знаете ќе би бидам благодарна доколку ме удостоите со некоја информација од сигурно искуство.
Поздрав.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Некои можеби и ќе се сетат на мене.
Не знам.
Поздрав до сите оние кој што ја поминувале и поминуваат голготава.

Сакам да прашам ако ми одговорите секако за колку дена/месеци можеби се вади бугарски пасош на бебе родено во еу. И двајцата родители имаме бугарски пасош би сакала да одам да направам и за малово па ако веќе сте правеле или знаете ќе би бидам благодарна доколку ме удостоите со некоја информација од сигурно искуство.
Поздрав.
Што ти менува? Секако ќе треба да ја поминете процедурата. И секако ќе одземе помалце напор и време отколку после неговата 14-та година. На хартија треба брзо да оди, ни докажување потекло, ни чекање на произход од ДАБЧ, а и имате чиста ситуација - двајца родители бугарски државјани. Дури и ми паѓа на памет дали е можно да му следува автоматски државјанство, без никакво чекање. Само треба да се провери тоа.
 
D

Drexel

Гостин
Некои можеби и ќе се сетат на мене.
Не знам.
Поздрав до сите оние кој што ја поминувале и поминуваат голготава.

Сакам да прашам ако ми одговорите секако за колку дена/месеци можеби се вади бугарски пасош на бебе родено во еу. И двајцата родители имаме бугарски пасош би сакала да одам да направам и за малово па ако веќе сте правеле или знаете ќе би бидам благодарна доколку ме удостоите со некоја информација од сигурно искуство.
Поздрав.
За бебе само треба да го регистрирате во бугарска амбасада матичен број да му извадат (кои документи незнам но најверојатно дваица родители и извод од место каде е роден) бебиња само се регистрираат за ембг колку што знам, отиди во бг амбасада (ако си некаде во европска држава) и прашај за бебиња
 
D

dimitars

Гостин
Некои можеби и ќе се сетат на мене.
Не знам.
Поздрав до сите оние кој што ја поминувале и поминуваат голготава.

Сакам да прашам ако ми одговорите секако за колку дена/месеци можеби се вади бугарски пасош на бебе родено во еу. И двајцата родители имаме бугарски пасош би сакала да одам да направам и за малово па ако веќе сте правеле или знаете ќе би бидам благодарна доколку ме удостоите со некоја информација од сигурно искуство.
Поздрав.
Samo podnesuvate za egn vo opstina. Odkoga ke izleze slikanje i uste istiot den mozete da si go podignete.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Samo podnesuvate za egn vo opstina. Odkoga ke izleze slikanje i uste istiot den mozete da si go podignete.
А колку се чека матичниот?
Тоа ми е прашањето нели.
Планирам да доаѓам да правам ама морам да знам за да се организирам со време нели.[DOUBLEPOST=1491680813][/DOUBLEPOST]
Што ти менува? Секако ќе треба да ја поминете процедурата. И секако ќе одземе помалце напор и време отколку после неговата 14-та година. На хартија треба брзо да оди, ни докажување потекло, ни чекање на произход од ДАБЧ, а и имате чиста ситуација - двајца родители бугарски државјани. Дури и ми паѓа на памет дали е можно да му следува автоматски државјанство, без никакво чекање. Само треба да се провери тоа.
Му следува да :) само не знам колку се чека матичниот а не знам баш дали на стрнава го има или го нема тоа пишано.
 
Член од
4 април 2017
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво на сите
Дали можи некој да кажи што е пратен на дополнителна а поднесол молба до Бугарија за докажувајне на потеклото дали му се има сменато статусот од вратен на дополнителна во нешто друго.
Јас правев интервју на 29.01.2016 сум вратен на дополнителна сакам да носам молба Бугарија вторник и ме интересира дали на некој му се има сменато од вратен на дополните во финална или сличо.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Здраво на сите
Дали можи некој да кажи што е пратен на дополнителна а поднесол молба до Бугарија за докажувајне на потеклото дали му се има сменато статусот од вратен на дополнителна во нешто друго.
Јас правев интервју на 29.01.2016 сум вратен на дополнителна сакам да носам молба Бугарија вторник и ме интересира дали на некој му се има сменато од вратен на дополните во финална или сличо.
Jas zavcera bev so.orginal dokument bidejki samo kopija imav. Bev do direkcija bg gragjanstvo i go.dadov kaj 12 otprilika mozi i pokasno neznam kolku casot bese , ima odenje bagicki pesadija i se rasprasuvav. Me primija dosta dobro, sekako na bugarski zborav na.salter 3ka
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Ме интересира што подразбирате под предаден оригинал документ. Јас кога одев носев оригинал документ но тие самите ми го вратија оригиналниот. Дали тоа значи дека имам дадено оригинал документ или треба кај нив да остане. Но тоа не зависеше од мене самите ми го вратија.
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Ме интересира што подразбирате под предаден оригинал документ. Јас кога одев носев оригинал документ но тие самите ми го вратија оригиналниот. Дали тоа значи дека имам дадено оригинал документ или треба кај нив да остане. Но тоа не зависеше од мене самите ми го вратија.
Novi momenti ima tamu (nova administracija)samata viceprecedatelka rece deka formira specijalna komisija vo smisla edna bukva ako e sumljiva ke ima proverka. Posto jas po menuvanje na doplonitelna se javiv da se informiram i mi vikat da donesite treba dokument od vaskodjas balgarin ( onaj sto pise deka e na prosihodot). Pomina dosta vreme, kon dabc ima pokazan prst od javnosta za korumpiranost, davanje prosihodi na alb.muslimani itn. Vo golo brdo mala prespa nema kukja kaj sto nema pasos, pa so deklaracija bugarskata drzava gi prizna za bugarsko naselenie. Uste malce ne samo.sr , st tuku opsto i cela istocna mk ke e taka, neka prodolzat nepismenite vmrovci da ja prigrabuvaat i privatiziraat drzavata
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Dechki edno info od mene. Vcera bev vo Sofija (ne za mene), i go prsav posrednikot kako odi rabotava, veli se ke e ok, duri si cestitaa deka sega ke trgne, nekoj vd sega ke satavele na DAPC sto bil za nas, a i Karakacanov ke ja teral nasata kauza, taka da se ke bilo vo red. Pa ajde da se nadevame deka taka ke bide. Prasav dali da go dadam orginalniot dokument (koj by the way go nosev na intervju i ne mi go zemaa, taa sto mi pravese intervju rece ne treba), mi rece da si sedam mirna. Pa sega luge toa e. Posrednicive bea site nekako raspolozeni deka ke trgne na arno rabotava za nas.
:jeeee:
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Dali nekoj e zapoznaen dali pri prvo vadenje na pasos moze po ekspresna 1 den ili brza postapka 3 dena da se izvadi pasos i licna karta ili toa mora da bice normalna postapka od 30 dena?
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Слушнав дека во Битола се плаќа некаде 50 евра за да ти извадат потекло, дали е вистина и каде е тоа?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom