Британија:САД не сакаат да помогнат во борбата против ИЕН

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Сојузници а?Хехехе...
Инаку за да не биде нејасно IED или ИЕН по наше се импровизирани експлозивни направи.Едни од најглавните виновници за жртвите во редовите на НАТО во Авганистан.

The United States was accused last night of refusing to share with Britain the latest technology it uses against roadside bombs which have killed scores of Allied troops in Afghanistan.

US Army Lieutenant-General Thomas Metz, who retired last week as the chief officer specialising in counter-measures against the attacks, claims the UK and other coalition forces have been denied information which could save lives.

Lieut-Gen Metz has urged the Pentagon to share top-secret methods used by US forces to detect the so-called Improvised Explosive Devices and the terror networks which build them.
Остатокот на

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1242008/US-wont-share-secret-beating-roadside-bombs.html
 
S

smart ass

Гостин
Абе да сојузници...ама како да помогнат кога тие шеми за ИЕД на Ал каеда се Американски:toe:

Ај Ирачаните некако сами се снаоѓаат и имаа кадри.

Ама конкретно за талибаниве...мејд ин УСА(мислам за ИЕД)..ај поточно designed in U.S.A against evil Communist's...па сега они гинат.

Јас барем мислам дека затоа на ова поле нема соработка...некој нешто сака да скрие...па затоа најарно прати робот нека се дигне у воздух и би готово....ако успеат да ја детектираат,ако не...па тие пуздер прават од абрамс и бредли..не па ли хамвито или другои НАТО(британски германски) Возила.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.121
Поени од реакции
3.380
Дрмаат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom