Бремена. Што сега? Брак или...?

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Не сакам да дознаам...„Што сега?“...се додека немам прстен на прстот и да бидам отприлика 30 години...имам уште 8 :)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Airlija neka e, da e zivo i zdravo i da mu igrame na svadbata! Ke si go gledame....:smir:
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
odnesuvajki se do mene ne bi ja nateral na abortus osven ona ako ne saka.
si gi prevzemam odgovornostite


btw za takvo nesto da mi se sluce treba ili da mi se "ispustilo" ili da se skinal kondomot(za koe bi zabelezal) taka da ima edni apcinja so se pijat do tri dena posle seksot...
 
С

Сатори

Гостин
Сега моментално да останам бремена, не би го родила детето во никој случај од многу причини не само една, иако знам колку егоистички чекор е тоа.

1.Сексот е задоволство, потреба, добро искористено време, ако си заљубен во личноста со која имаш секс и зближување, не е one way ticket to parenthood.
2.Јас сум кариерист, сакам да имам кариера, одреден стил на живот тоа дете не би имало мајка дури и да го родам.
3.Не би била ниту духовно, ниту матријално способна да го издржувам, бракот како опција не се зема во никој случај.
4.Кој ќе се грижи за тоа дете додека јас студирам?
5.Цел живот ќе бидам фрустирана затоа што нема да можам да го исполнам мојот живот на начинот на кој тоа сум го планирала, тоа не е добар родител.
6.Некои луѓе не се родителски матријал ... јас сеуште не сум, посебно не на 17 години.

Затоа треба да се земат во предвид сите околности, опции и пред се најбитно ситуацијата во која се наоѓа личноста која треба да го роди тоа дете.
Тоа не е лошо парче облека кое во секое време може да се фрли, тоа е одлука која го менува целиот животен пат.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Да,сум против абортуси,тоа е убиство.Иако е само течност,неразвиена,и за некои нема никакво значење...од тоа се настанува нешто прекрасно,плод на љубов помеѓу партерите,нешто што ги претставува нив двајца,како целина.Има некои што не можат да го имаат поради компликации кои ги има мажот или жената,тие би дале се` за да го зачнат,а на крај памет би им било абортус.
И секое задоволство има своја цена,понекогаш немаме втора оција и ќе мора да си ги сносиме последиците,но некогаш имаме избор како во овој случај иако подоцна сепак,може да има последици.
Ама,сепак,реално гледано,премногу сум млада за да можам да одгледувам дете,а уште помалку да стапам во брак...сеуште сум ЈАС во развој за да можам него да го упатам по правиот пат,треба да се школувам,цел живот е пред мене...
Ако решам да го родам детето,нема потреба од стапување во брак,тоа може да биде одгледамо од двајцата родители и ако не се официјално,пред Бога заедно...
Секој кога е во густо не размислува што е добро и праведно,туку сака само што побрзо да излезе од таа ситуација пред уште повеќе да се зголемат проблемите и грижите,затоа не би можела да кажам кој би бил мојот избор...тоа би го знаела кога би била во таква ситуација.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како прво сум против абортус. Тоа едноставно ти е убиство. Како второ. Немора се да се заврши со брак (што сум исто против). Според мене, за човек да дојде до односи треба стварно да има вистински чувства. Ако тоа го имате... Лесно се наоѓа решение за проблемот.

Но сепак би рекол... чиста сметка долга љубов. Не би сакал да бидам “модерен“ т.е. оние што се земаат по тројца :)
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ако ја сакам ке ја женам . ако не ја сакам ке и плакам алиментација за дете ако се реши да го роди
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Па недај боже да ми се случи ова, ако се случи треба да се разговара со партнерот, да се донесе заедничка одлука пред се. Зависи во кој стадиум од врската сме, ако сме пред брак ќе го задржам дететото ама ако не сум пред брак ако не сум спремна за тоа, фино лепо абортус. Јас знам дека тоа е убиство од било кој аспект, но ако го родам тоа дете за мене ќе биде кошмар, нема да можам да си го завршам факултетот како треба, а камо ли пак постидипломски - ќе ги сонувам. Можеби звучам себично од некоја страна ама што знам, премногу проблеми ќе зададе тоа дете. Не се гледам себе со дете в рака. Можеби би отишла во странство и таму би го родила и би го дала да го посвојат.:toe:
А јас па секогаш се прашувам кои ли се тие луѓе што можат да дадат дете на посвојување? И тоа не затоа што се некои 13-годишни дечишта, отепани од Господ, болни или НеЗнамТиКакви,па не можат да се грижат за чедото, туку затоа што сакаат да го завршат факултетот и да одат на постдипломски!:tapp:! Па таквите освестени и еманципирани, пред се` не смеат да си дозволат да останат бремени во овој век, а ако веќе по некоја баксузна грешка тоа се случи, нека си се снаоѓаат! Ама да го дадат на посвојување :nenene:!!!???
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
А јас па секогаш се прашувам кои ли се тие луѓе што можат да дадат дете на посвојување? И тоа не затоа што се некои 13-годишни дечишта, отепани од Господ, болни или НеЗнамТиКакви,па не можат да се грижат за чедото, туку затоа што сакаат да го завршат факултетот и да одат на постдипломски!:tapp:! Па таквите освестени и еманципирани, пред се` не смеат да си дозволат да останат бремени во овој век, а ако веќе по некоја баксузна грешка тоа се случи, нека си се снаоѓаат! Ама да го дадат на посвојување :nenene:!!!???
Имаме различни размислувања тоа е само. А што ако партнерот те натера да го родиш тоа дете по секоја цена? А после немате ни за леб акамо ли па за дете, памперси едно друго? И види, мене ми е битен пред се мојот живот, така размислувам то е то. И за посвојувањето кажав можеби, читаш ли подоле?
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
ЕПа има милион ситуации, ако го сакам дечкото, па ако не го сакам, па ако он ме сака бла бла бла. Кога би зависело се од мене, сега би абортирала, од проста причина што не ми се прави свадба на 19 год, а од тоа произлегува дека би требала да живеам со моите и родителите да ме изджуваат и мене и бебето. А за покасно, кога ќе бидам способна сама да се издржувам би го родила без око да ми трепне и без разлика дали он го сака тоа дете или не. Сами ќе си се чуваме со бебето:jaj:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Да темава ја отворам и за машките и за женските.

Замислите се наоѓате во стуација:

за машките: имате незаштитен сексуален, и дознавате дека девојката е бремена?
за довијкие: исто имате незаштитен сексуален, и дознавате дека сте премена

Време за размислување нема.
Млади сте и животот е пред вас.
Што ќе направите брак, абортус или нешто трето? Бракот би значел обврска, можен крај на сите ваши активности (излегување, школо, факс, друштво и сл.), комплетна промена на животот.
Бракот значи обврска!

Ајде блиц одговори!
Хм... темата е много сериозна. Кажи поне на колко години са момчето и девоjката, заштото са различни вариантите. Едно е да си на 16, друго е да си на 20, а да си на 30 и отгоре е трето...

Но на кратко... една жена знае кога е дошло времето да има дете. Не казвам, че сама трjабва да реши, а просто да го почувства. Да ги оставим приказките за убиjство и т.н. Ако се е случило такова нешто, по-добре аборт, отколкото да се обарка живота.

Колкото за момчето - правили са си веселото, станала е бельата... и вземе че се уплаши и избега... то тогава не е никакав маж. Това е един педераст, предател и страхливец. Случи ли се да забременее льубимото момиче, тогава тоj трjабва да е до него.

А за брака - какво е брак? Една сватба кадето роднините jадат и пиjат? Сега маj е по-модерно двама човека да живеjат заедно, да имат деца без да са женени ;-) Е, това не се харесва на родителите, ама коj ги пита ;-)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
125
Поени од реакции
0
Абортус НИКАКО! Кој знае какви последици нема да има??? Ке ја преземам одговорноста иии... ако сум се чувствувала доволно возрасна за секс тогаш сигурно сум возрасна и да ги сносам последиците. Секој кој што почнал со сексуални ондоси знае дека може да дојде до несакана бременост. Па затоа ЗАШТИТУВАЈТЕ СЕ!!!!!!:toe:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ако е со некоја која што ја сакам, да би ја зел за жена, но ако не е така тогаш ќе се пронајде некој договор некакво решение, само едно е сигурно детето не би растело без татко.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
69
Поени од реакции
7
abortus nikako.toa e najpodloto nesto sto covek moze da go napravi.jas mislam deka site nie treba da bideme odgovorni za svoite postapki,a ne da ubieme edno nevino sushtestvo samo zatoa sto ne sme bile vnimatelni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom