Брак помеѓу интелектуалец и работник и рок на траење

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
^^Офф: Шубоо вака ко ќе се роди љубоФ измеѓу два сродни акаунта.(дека е форум де, за тоа не викам души, :D )Во право си со ова 100%. Понекогаш мислам дека подобро ќе поминев во државава да бев некоја битанга у школо, да не учев редовно и да научев некој занает после средно како тишлер или механичар и сл. отколку да трошам пари и време на т.н Високо образование тука.
Се знае во Мк која е главен приоритет после завршување на факултет(со исклучок на ИТ, Финки, минки и други)- работа под државна цицка.
Столарите и децата шо научиле некој занает од порано многу подобро си поминуваат или во приватен, фамилијарен бизнис или пак си избегаат на време надвор. Затоа и возат мерцедеси, си спечалиле од време, додека ти си ги арчел парите на твоите.

Што се однесува до предрасудите за интелектуалец+интелектуалка, е глупост. Како шо спомнаa повеќе луѓе, дипломата не ти е гаранција дека си Интелектуалец. Знам тешки идиоти со дипломи(купени фала богу) и многу деца кои се стварно интелигентни, па едвај и средно завршиле или немал можност да заврши. Не е мерило, иако гледам околу мене дека и на луѓе и на родители им е многу битно „Шо има завршено?“ дотичниот/та. Инаку практично Факултет да завршиш кај нас се израмни со средно-нема никаква вредност ни на пазар на труд, ниту пак како лично достигнување.

Сепак нивото на образование наметнува и начин на однесување и мислење. Посебно ако има голема разлика во образование. Не може ако си доктор да ти работи мозокот или егото на пониско ниво. Не може да ти биде ни забавно, ни инспирирачки да бидеш со некој кој не те разбира, нема манири, или заеднички интереси.

Плавоока спомна за пепелашка синдром, се сложувам и со тоа и го забележувам често. Функционира и кај двата пола како што навела: Мажот си бира некоја инфериорна, неинтелигентна риба чисто за фукање, а она е со него ради ќешот, образованието или функцијата. Или е обратно.
Овие врски по дифолт се со разлики на многу нивоа и веројатно е да не успеат(има многу примери). Кај и да е ќе избијат и разлики и ставови и однесувања и се у пм.
Лично не би можел да изберам некоја гуска со „едвај средно“ каква и да е, ниту пак можам да се замислам пред некој доктор на науки жена-и-пол. Не иде...
За егото на докторите треба да се отвори посебна тема.Има многу доктори шо поради своето его животот на пациентите им го направиле пекол.Нормално не сите доктори,нормално дека ги има секакви.Така да ниту докторската диплома не те прави поцивилизиран,ако по карактер си битанга!
 
И

Име И Презиме

Гостин
Кој сака нека ме разубедува и колку сака ке се објаснуваме знам дека никогаш нема да бидат компатибилни и функционални луѓе од различни слоеви .НЕ СИТЕ но голем % . Зборуваме на екстремна разлика , хирур и текстилна работничка или можеби жена педијатар и механичар . Првин едните не само што имаат високо образование , имаат и сосема различен начин на живот, дружбите се поинакви и поинакви гледиште на животот имаат ,финансиите си го прават своето ( + ) . Не велам дека сите доктрои се такви , или професори .. само сакам да кажам не се мешаат така лесно со било кој во животот. Пари на различни начини се заработуваат, овие луѓе се нарциси , самобендисани створења .До душа и мајсторите по разни професии се исто ѓубре. Ко зејтин и оцет се , едноставно не се мешаат а се трпат во одредени ситуации.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ко зејтин и оцет се , едноставно не се мешаат а се трпат во одредени ситуации.
Нема никогаш да припариш до интелектуалка бе, шо се палиш толку. Со тој памет шо го имаш барај си некоја у твој ранг, шо лакира нокти, чупа веѓи, таква некоја. Шо ти се криви доктори? Не ти украле памет, таков си се родил.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Нема никогаш да припариш до интелектуалка бе, шо се палиш толку. Со тој памет шо го имаш барај си некоја у твој ранг, шо лакира нокти, чупа веѓи, таква некоја. Шо ти се криви доктори? Не ти украле памет, таков си се родил.
Клошар што ти е, апчињата да не не ти ги дадоа?За мене курот да не те боли, вмро ми го нареди животот.Што правиме со тебе?Политичко копиле исклоцано пропаднато.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ако некој е интелектуалец треба да ги разбира класните разлики и да нема проблем да влезе во врска со некој што е пониско на социјалната скала.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Клошар што ти е, апчињата да не не ти ги дадоа?За мене курот да не те боли, вмро ми го нареди животот.Што правиме со тебе?Политичко копиле исклоцано пропаднато.
Овој одговор повеќе личи дека тебе ти требаат апчиња и тоа за ректална употреба. Имаш синдром на политички запек, откако одамна не ти го има бапнато паторот. Сеа доктори, инжињери ти се криви шо си глуп.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Овој одговор повеќе личи дека тебе ти требаат апчиња и тоа за ректална употреба. Имаш синдром на политички запек, откако одамна не ти го има бапнато паторот. Сеа доктори, инжињери ти се криви шо си глуп.
Опушти се малце, стегнат си ко шупак, ко да си у климактериум .
:vozbud::pijani:
IMG_20180511_130438.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Овој одговор повеќе личи дека тебе ти требаат апчиња и тоа за ректална употреба. Имаш синдром на политички запек, откако одамна не ти го има бапнато паторот. Сеа доктори, инжињери ти се криви шо си глуп.
nikola strezovski ti sekako si imas kurtonka doma, zhabe zamaras na temava :tapp:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ако некој е интелектуалец треба да ги разбира класните разлики и да нема проблем да влезе во врска со некој што е пониско на социјалната скала.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Па баш оти ги разбираат несакаат да влезат, нејкат да се мелезат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.455
Поени од реакции
40.324
Па денеска скоро секој има факултет и е интелектуалец
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ќерка ти да ja пазиш, да ја чуваш, да заврши медицина и да ти дојде еден ден дома со шимпанзо ко овие двајцава шо ми реплицираат, ни школо, ни к***ц....па има да ја шинам од маање, родена мајка да не може да ја препознае.
Нека крши друг табуа....јас сум конзерва по ова прашање...инаку сум многу опуштен тип, ама презирам оваква нешколована багра.
 
И

Име И Презиме

Гостин
@Almeida не го сери форумов и секоја тема.Кај си пишал си посрал.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Игнорирај ме и уживај си у глупоќата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom