Болести кај аквариумските риби

Член од
18 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Јас сум нов во оваа област, па би сакал да знам зошто на дел од рипчињата им се уништуваат опашките, како да им се расцепени :(
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.571
Поени од реакции
3.153
Што риби чуваш?
Јас истиот проблем го имав, едните риби им ги јадеа опашките на другите.
 
L

Ligeia

Гостин
Јас сум нов во оваа област, па би сакал да знам зошто на дел од рипчињата им се уништуваат опашките, како да им се расцепени :(
Во аквариумот каде што ги чуваш рибите се има развиено бактерија, ние во ветерината ја нарекуваме Aeromonas, а се јавува како последица на нехигиенски услови во аквариумот, и зголемено количество на амонијак, а намалено на кислород ... особено ако чуваш повеќе риби од различен вид во него.
Третман кој ти го препорачувам е комплетна промена на водата и примена на антибиотска бања од пеницилин, ако можеш да најдеш во ветеринарна станица обично продаваат таму и лекови, а по три дена повторно смени им ја водата.
 
Член од
18 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
А дали ќе им се обноват опашките на рибите ?
 
Член од
18 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
И само уште едно прашање, зошто од повеќе риби само кај две е така ?
Или пак ова е почетен стадиум, па ќе дојде истото и кај другите риби ?
 
L

Ligeia

Гостин
И само уште едно прашање, зошто од повеќе риби само кај две е така ?
Или пак ова е почетен стадиум, па ќе дојде истото и кај другите риби ?
Не можам да ти кажам точно затоа што не можам да ги видам ... кажи ми како ти се искомбинирани рибите, дали ги имаш докупено некои риби сам и ги имаш ставено во аквариумот, или од продавницата ти ги имаат искомбинирано рибите ?
Затоа што можна е појава на предаторство, поголемите риби да ти ги напаѓаат помалите ако останале без храна, ако си ги измешал видовите кои не можат да живеат заедно.
Во другиот случај ако чуваш ист вид на риби, или ако ти е целосно купен аквариумот од продавница 100% сигурна сум дека има појава на бактерии, ако филтерот не ти прочистува добро или ако не си им ја менувал водата или си им давал премногу храна.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Јас сум нов во оваа област, па би сакал да знам зошто на дел од рипчињата им се уништуваат опашките, како да им се расцепени :(
Дали перките им се распаѓаат самите од себе или им се како искинати ?
Што риби чуваш ?
Можеби имаш некаква бактерија во аквариумот, а можеби имаш несоодветна комбинација на риби во аквриумот, па затоа имаат искинати перки некои риби.

Дај повеќе инфо за да можам да ти дадам совет.
 
Член од
18 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Дали перките им се распаѓаат самите од себе или им се како искинати ?
Што риби чуваш ?
Можеби имаш некаква бактерија во аквариумот, а можеби имаш несоодветна комбинација на риби во аквриумот, па затоа имаат искинати перки некои риби.

Дај повеќе инфо за да можам да ти дадам совет.
Перките им се како искинати. Во аквариумот имам 2 Караси, еден Бета борец и неколку Гупи.
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
10
Ми умреа 15 рипчиња. Некои 10тина што ми останаа ги преместив во друг аквариум.
Незнам од што можело да ми умрат, пред некои 2-3 дена купив растенија и им ставив прихрана за растенијата. Може е од тоа...
Дали да им ставам сол на овие што преживеале, да идам да барам некој лекови ако има?
Што предлагате?
 

6er

Член од
18 декември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ми умреа 15 рипчиња. Некои 10тина што ми останаа ги преместив во друг аквариум.
Незнам од што можело да ми умрат, пред некои 2-3 дена купив растенија и им ставив прихрана за растенијата. Може е од тоа...
Дали да им ставам сол на овие што преживеале, да идам да барам некој лекови ако има?
Што предлагате?
Солта е добра, уништува бактерии.
А пробај и со син метилен, делува и тој добро.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Солта е добра, уништува бактерии.
А пробај и со син метилен, делува и тој добро.
Немој да ставаш сол во аквариум, ќе си ја уништиш тревата.
Најдобро е рибите да ги ставиш во карантински аквариум, и во карантинот да ставиш сол и потоа и рибите да одседат 30 минути и потоа ги враќаш во аквариумот, после 2 дена можеш да направиш една терапиа со Бактостоп.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
7 јануари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
imam borec i nesto se razbole nekolku denovi i .momentalno perkite posebno gornata mu se sobra skros kako da mu e zalepena i pocna da mu se raspaga,isto i na drugite perki.sto mu e od sto e bolen i sto mozam da prezemam.momentalno go izvadiv od akvarium i mi e trgnat vo tegna posebno.dali e mozno i drugive da se razbolat ili sega koga go nema borecot se von opasnost,na niv nema nikakva zabeleska samo kaj borecot se pojavi ova????????
 

6er

Член од
18 декември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
пробај со метилен. купи од аптека не е скап 50-60 денари е. капни му неколку капки во теглата и капни во аквариумот за секој случај. нека ти работри филтерот нонстоп за да ја прочисти водата пошо ќе стане плава. незнам што би можело да му биде јас имав еден црвен нешто се разболе почна да бледее стана бел и умре :S
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
најмногу страдаат гупите гупи со караси поголеми не се чуват бидејќи карасите му ги јадат перките,
 
На врв Bottom