Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.049
Поени од реакции
586
Здраво живо :) . Имам еден милион прашања ама ај ќе прашам само неколку . Никогаш во животот не сум бил во теретана/фитнес/џим . Е сега вака пред 2 години имав околу 110 килограми и бев така некако огромен па почнав со некои мои диети и со домашни вежби и се мачев мачев така година ипол и сега дојдов до 74 килограми што е могу малце сега сум па многу слаб . Е сега вака како што вежбав дома ,плус трчање два пати неделно по 10 километри и возење на точак по 80 километри три пати неделно , ги ослабив тие кила онака без проблем . Од домашни вежби вежбав склекови секекови вид , кревање на врстило , стомачни сите можни начини , тркало за стомачни исто така имам , клупа за стомачни , тег од 12 килограми , ластици за затегнување и така си вежбам две години и имам направено некаква линија на телото не велам не , ама сега веќе 4 месеци се вртам во круг наместо повеќе да се надградувам на телото јас уште слабеам и тоа ме плаши , а сега јадам премногу ама џабе некако , од страна на овошје јадам се и многу , месо исто така многу ама џабе е , како што бев пред 5 месеци да речам од страна на мускул истио сум и сега дури во минус имам симнато уште некое кило .

Е сега бицепс трицепс имам не сум за жалење, six-pack не е без ич ама слабо се познава најмногу после вежбање , рамената солидни , крилата ептен слабо , градите исто слабо , грбот слабо , долен дел на тело набацани нозете од точак возење :)

Сакам да почнам да одам во теретана
Колку пати неделно е најдобро да одам ? , И дали треба да земам некои тако звани хемии за да забрзам малце со наклавање на мускули оти че се доисушам скрос :) И како/кој вежби да ги комбинирам .

Ако некој ми врати одговор на постов , сакам да прашам и други работи ама за сега доста е да не го должам толку .
Znaci trosis povejke odkolku so vnesuvas.
Zgolemigo vnesot na hidrati i proteini a mastite drzigi na nekoe sredno nivo. Kardio dovolno e dva pati nedelno. Ke si pratis napredok, ako nemrdas navaga, zgolemuvas hidrati za nekoj si 30-50gr. hodrati. Pred trening telesko meso so svinsko so makaroni ili oriz. Odma posle trening 40gr dextroza i za pola sat eden dobar obrok, pileski stek so oriz ili batat. pred spienje edna raka lesnik, fstak, orev ili kikiri. Mozes pred spienje whey vo kombinacia so masti na primer grcki jogurd, lesnik i dozerka whey. Dorucek jajca vareni i 100gr ovez so zamrznato ovosje, banana i malku puter od kikiri.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
179
Поени од реакции
67
Фала :) бо план сум од викендов следен на почнам да одам . А за некои додатоци протеини мотеимо има потреба или нема потреба да земам ?
Автоматски споено мислење:
Можеш протеин да земеш, за почеток доволно ти е.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
461
Поени од реакции
310
Цена на хормонална слика, некој да има правено? Дали може под ФЗО, или мора приватно? И на кои хормони да обрнам внимание, сакам пред се да направам лично за мене, а потоа да започнам со такмичарски припреми (пред да го контактирам менторот сакам сам да си направам тестирања)...

НЕКОЈ СО ИСКУСТВА?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
28
Поени од реакции
10
Хормонална слика јас само приватно правам (Synlab најчесто). Сега цените малце се поскапи за разлика на пример во Србија. Кога бев пред нова година во Нови Сад платив пола цена од овде кај нас.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
179
Поени од реакции
67
Цена на хормонална слика, некој да има правено? Дали може под ФЗО, или мора приватно? И на кои хормони да обрнам внимание, сакам пред се да направам лично за мене, а потоа да започнам со такмичарски припреми (пред да го контактирам менторот сакам сам да си направам тестирања)...

НЕКОЈ СО ИСКУСТВА?
Колку што знам, анализа на хормоните само приватно иде, фондот не ги покрива, така да најбоље ти е да одиш во некоја приватна. Ни со ред ни со гужви ќе се замараш по болнициве.
 
На врв Bottom