Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Biotech USA каиш купен за 1200 денари го посрав од користење 5 години, уште ќе тера. Не знам колку скапи каиши ви се потребни...
Зависи од спортот, ти можеш и од ЈНА опасачите како појас да ги користиш ама во Powerlifting ќе си ја бараш кичмата кај Тито :D...

Не за џабе е ценовната разлика енорна, тој појасот што си го купил, им го испратиле бесплатно исто како што им ги испраќаат шишенцата и маиците да прават реклама...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Зависи од спортот, ти можеш и од ЈНА опасачите како појас да ги користиш ама во Powerlifting ќе си ја бараш кичмата кај Тито :D...

Не за џабе е ценовната разлика енорна, тој појасот што си го купил, им го испратиле бесплатно исто како што им ги испраќаат шишенцата и маиците да прават реклама...
Точно дека за powerlifting треба посилен и поквалитетен каиш, но никој не посочи конкретно за која активност му е потребен каишот, а ти настапи дека се е фушарај и нема ништо квалитетно кај нас.
Еве јас за мојата активност, теретана 4-5 пати неделно, користам каиш кој се покажа одлично и со квалитет и со функција. Нормално не е кај сите исто, секој со своето искуство.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Zdravo lugje. Planiram da pocnam so vezbanje pocetokot na Noemvri pa mi trebaat nekoj soveti za gubenje tezina. Momentalno sum 105kg i visok sum 190cm. Pred 2-3 godini bev na slicna tezina no so vezbanje,iskrana i suplimenti (amino kiselini i proteini) ja postignav svojata cel. Sega, zaboraviv dali bea amino kiselini ili l-carnitine. Isto taka predlog nekoj brend ili nekoj apcinja/tecnosti za amino kiselini/l-carnitine. Se sekavam pravev vezbi koi bea so pomala tezina no poveke pati a isto taka i gubev okolu pola trening na trcenje.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Тој на последниот линк е 25 фунти, така да не надминува.
Ама најверојатно ќе земам од Бугарија, ептен се евтини.
Кај купуваш од Бугарија? Имаш линк да пратиш да ѕирнеме?
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Zdravo lugje. Planiram da pocnam so vezbanje pocetokot na Noemvri pa mi trebaat nekoj soveti za gubenje tezina. Momentalno sum 105kg i visok sum 190cm. Pred 2-3 godini bev na slicna tezina no so vezbanje,iskrana i suplimenti (amino kiselini i proteini) ja postignav svojata cel. Sega, zaboraviv dali bea amino kiselini ili l-carnitine. Isto taka predlog nekoj brend ili nekoj apcinja/tecnosti za amino kiselini/l-carnitine. Se sekavam pravev vezbi koi bea so pomala tezina no poveke pati a isto taka i gubev okolu pola trening na trcenje.
Првиов месец Full body workout трипати неделно, можеш л-карнитин да земеш.
Бројот на повторувања нема врска со слабеењето туки исхраната. Биди во калориски дефицит -300kcal. Карди ќе вклучиш после втора или трета недела за да не биде наеднаш голем дефицит на почеток.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Првиов месец Full body workout трипати неделно, можеш л-карнитин да земеш.
Бројот на повторувања нема врска со слабеењето туки исхраната. Биди во калориски дефицит -300kcal. Карди ќе вклучиш после втора или трета недела за да не биде наеднаш голем дефицит на почеток.
Според тоа последно што го читав, full body не вреди да се вежба поготово не како почетник и поготово не 3 пати во неделата поради нивото на стрес кое се предизвикува при секое вежбање, и поради фактот дека наместо една мускулна група телото треба да го репарира целото тело што ако земеме во предвид дека за да се опорави еден мускул од "повредите" кои сме ги нанесле на тој тренинг потребно е доста одмор а и храна тогаш колку би било паметно да го "расцепиме" цело тело уште од почеток незнам...

Бројот на повторувања, интензитетот и тежината имаат индиректна поврзаност со слабеењето...

@Zhan
Топачи, можеби да, можеби не ако си имал добро искуство само цепај!
Калориски дефицит, 300 до 500 калории!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Zdravo lugje. Planiram da pocnam so vezbanje pocetokot na Noemvri pa mi trebaat nekoj soveti za gubenje tezina. Momentalno sum 105kg i visok sum 190cm. Pred 2-3 godini bev na slicna tezina no so vezbanje,iskrana i suplimenti (amino kiselini i proteini) ja postignav svojata cel. Sega, zaboraviv dali bea amino kiselini ili l-carnitine. Isto taka predlog nekoj brend ili nekoj apcinja/tecnosti za amino kiselini/l-carnitine. Se sekavam pravev vezbi koi bea so pomala tezina no poveke pati a isto taka i gubev okolu pola trening na trcenje.
Колку пати во неделата имаш можност да посетуваш теретана и по колку време?
Суплементите се ирелевантни во целата приказна со слабеењето, особено за првите 7-8кг во твојов случај.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Колку пати во неделата имаш можност да посетуваш теретана и по колку време?
Суплементите се ирелевантни во целата приказна со слабеењето, особено за првите 7-8кг во твојов случај.
Rabotam kako treta smena, pa zatoa malce e problematicno so ishrana i se. Primer se budam vo 3-4 po rucek i planiram nekade 6 da odam vo teretana. Bi mozel 3-4 pati vo nedela zatoa sto imam 1-2 slobodni dena vo nedelata, no ne se konstantni(moze da e vtornik sloboden a moze i nedela)
@Zhan
Топачи, можеби да, можеби не ако си имал добро искуство само цепај!
Калориски дефицит, 300 до 500 калории!
Neznam dali bese dobro iskustvo so topacite, zatoa sto prvo koristev l-carnitine pa preminav na topaci, i mislev deka imav poveke rezultati od l-carnitine negoli od topacite, no planot mi e da pocnam l-carnitine ama go zaboraviv brandot kako se vikase. Sega sum vo UK i imam moznost da poracuvam preku amazon i isto taka lokalno da gi zemam, samo neznam koj brend da go zemam
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
За 2-3 години овој Дориан ќе доминира на бина
На аматерски натпревар да, на про натпревари троа потешко со неговиот генетски потенцијал.
Автоматски споено мислење:

Rabotam kako treta smena, pa zatoa malce e problematicno so ishrana i se. Primer se budam vo 3-4 po rucek i planiram nekade 6 da odam vo teretana. Bi mozel 3-4 pati vo nedela zatoa sto imam 1-2 slobodni dena vo nedelata, no ne se konstantni(moze da e vtornik sloboden a moze i nedela)

Neznam dali bese dobro iskustvo so topacite, zatoa sto prvo koristev l-carnitine pa preminav na topaci, i mislev deka imav poveke rezultati od l-carnitine negoli od topacite, no planot mi e da pocnam l-carnitine ama go zaboraviv brandot kako se vikase. Sega sum vo UK i imam moznost da poracuvam preku amazon i isto taka lokalno da gi zemam, samo neznam koj brend da go zemam
Ако имаш по саат и пол на секое одење во тeретана оди со Upper/Lower или Full Body, со првото во 4 дена неделно ќе го поминеш цело тело, со второто 3 пати цело тело + кардио обавезно и со двете, почни со 3 пати по 15 минути, па качувај нагоре до кај 45 минути ако правиш steady кардио или 2 пати steady + еднаш HIIT.
Не ти треба суплемент за таа килажа, исфрли прости шеќери, зголеми протеински внес, евентуално зелен чај, калориски дефицит и за 2 месеци си на 90тина.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Ми праќаат во пошта во Петрич, на 50 км ми е, од таму ја земам пратката.
Може да се порача нешто следниот пат кога ќе зимаш за тебе? Па да поделиме доставата ако треба?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@AceCaleb , честитки за настапот и формата. 34 бевте вкупно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom