Благајнички записи

Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Станаа актуелни во предизборието а всушност постојат добар временски период и се пракса во скоро секоја земја. Што всушност се благајничките записи? Владата (државата) бара свежи денари од граѓаните на краток временски период со висока камата. Сега ги гледав каматите, за еден месец изнесува 8,9 посто, за три месеци 9, а за 6 месеци 9,1. Што значи, имате 10 илјади евра кеш со кои планирате да купите автомобил, купувате (и ги давате на државата) за еден месец, и имате 10890 евра. Ништо послатко, нели?

Дали некој купува/тргува со ова, да сподели искуство? Колку се сигурни овие инвестиции? Каде можат да се купат? Ајде да дискутираме околу ова.
 
Член од
11 март 2009
Мислења
118
Поени од реакции
4
Премногу добро за да биде вистинито.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Станаа актуелни во предизборието а всушност постојат добар временски период и се пракса во скоро секоја земја. Што всушност се благајничките записи? Владата (државата) бара свежи денари од граѓаните на краток временски период со висока камата. Сега ги гледав каматите, за еден месец изнесува 8,9 посто, за три месеци 9, а за 6 месеци 9,1. Што значи, имате 10 илјади евра кеш со кои планирате да купите автомобил, купувате (и ги давате на државата) за еден месец, и имате 10890 евра. Ништо послатко, нели?

Дали некој купува/тргува со ова, да сподели искуство? Колку се сигурни овие инвестиции? Каде можат да се купат? Ајде да дискутираме околу ова.
Да не ти е грешна математиката? Каматата се смета на годишно ниво:
10000 + 890/12 = 10074,17
Значи за 1 месец имаш 74 евра камата.
 

DOK

Член од
9 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да не ти е грешна математиката? Каматата се смета на годишно ниво:
10000 + 890/12 = 10074,17
Значи за 1 месец имаш 74 евра камата.
Дали мислис дека е малку?Кој дава толку. Само кај нас го има тоа.
Тој што ги зама парите исто тој ги дава.Само чари превисока камата. Дали знаете чии пари зама дрзавата
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
zosto se kreva tolkava prasina okolu blagajnickite zapisi toa se redovna praksa na sekoja vlada da obezbedi potrebni sredstva za tekovnite rashodi vo budzetot. zar ne e podobro vladata da pozajmi pari od domasnite subjekti otkolku od stranstvo po ponepovolni uslovi. momentalno vladata e vo minus i verojatno planira rebalans na budzetot nekade spored mene vo maj no do togas drzavata normalno da funkcionira mora da ima sredstva. ovie blagajnicki zapisi vo makedonija se koristat od pred nekoj 6-7 godini.
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
da ne ima nekoj sho znae detalno uprosteno da objasni kamatnata stapka ??

zasho nekoj bi kupil shestmesecni zapisi koga bankata mu nudi pogolema kamata??

primer kamata za 6 mesecni zapisi e 8 ... nekoj banki nudat kamati na oroceni depoziti nad 9 vo denari . Edinstvena prednost e sho zapisite ne se oroceni i moze koga sakat da se keshirat.

U amerika na primer na tri mesecni zapisi ako e kamata 2 posto , toa znaci deka tie dva posto se za tri meseci ... godisno mu doagja negde okolu 8 posto .

i neznam shto se digna tolku golema buka okolu ovie zapisi ... pa kamatata na kraj kraeva ako se smeta na godisno nivo ne e uopshte visoka.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
da ne ima nekoj sho znae detalno uprosteno da objasni kamatnata stapka ??

zasho nekoj bi kupil shestmesecni zapisi koga bankata mu nudi pogolema kamata??
Упатство.

Зошто? Сигурност која ја гарантира државата, демек се додека државата постои, парите (во хартија) нема да ги изгубиш, плус на тоа и камата ќе добиеш. Реалноста е дека физичко лице нема што да тражи во такво штедење, поради вложување на минијатурни суми во однос на сумите што ги вложуваат банките, при што записите се само дел од планот за банковна профитабилност.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
мммм...колку што имам учено , и колку што можам во оваа ситуација моментална да се сетам, благајнички записи издава државата со цел да ги прибери парите што се во оптек, со што би ја сузбијала инфлацијата.(бидејќи ни се заканува со оглед на светскава криза)...во кратки црти ова се вика фискална политика, и со ова владата би требало да нема врска, туку НБРМ.И точно е, дека овие хартии од вредност се едни од најсигурните, бидејќи државата борчи... а исто така точно е , како што спомна Горчо пред мене, дека ние обичниве смртници чар нема да можиме да видиме од каматите,чак по мое мислење напротив, ние би биле зијан, бидејќи нема пари во оптек, а има поголема побарувачка, и со тоа се зголемуваат каматите за нас смртниците.....Крива на побарувачката...нали.....можи се изнатрескав зелени, али ако можам да дувам моментално, сите би ми простиле:smir::toe::)
 

FOREX-Macedonia

FOREX trader
Член од
9 февруари 2009
Мислења
131
Поени од реакции
10
Сметањето на каматната стапка за ДХВ е објаснета овде , страна 11 или на атачментот. Висината на каматата е годишна но со доспевање во зависност од тоа дали ДХВ е 1-но, 3, 6, ....месечна .
 

Attachments

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
се би било убаво да не беа благајничките записи само за банките!!!!!!
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
се би било убаво да не беа благајничките записи само за банките!!!!!!
Грешка си брат, благајничките записи се достапни за сите, правни и физички лица, како физичко лице мораш да одиш преку банката каде имаш пари каде ќе ги овластиш да купуват ДХВ и ке им дадеш инструкции колку и со која камата би сакал да ги купиш се разбира за одредена провизија.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Грешка си брат, благајничките записи се достапни за сите, правни и физички лица, како физичко лице мораш да одиш преку банката каде имаш пари каде ќе ги овластиш да купуват ДХВ и ке им дадеш инструкции колку и со која камата би сакал да ги купиш се разбира за одредена провизија.
извини али тоа се државни записи, што ги издава Министество за финасии, а благајнички ги издава НБРМ...барем тоа сеа учам....барем така у книга пишува...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
извини али тоа се државни записи, што ги издава Министество за финасии, а благајнички ги издава НБРМ...барем тоа сеа учам....барем така у книга пишува...
и така е како што чулис,има разлка меѓу државни и благајнички, да не ја мешаме сега народна банка со владата затоа што тие треба да се независни ентитети еден од друг и тоа што бидна со нив беше еден инает за прибирање на парите во оптек од страна на монтетарните власти во земјава т.е. НБРМ
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Сакам да купам од Јануари и јас да ја јадам државата дур да ме јади таа мене, има некој идеја колку е каматната стапка моментално.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
5,5 % мислам дека беа последните записи.Иди јади ја,зошто да не:smir:
Има утка во насловот,се мисли овде на државни,бидејќи благајнички издава само нбрм за собирање на пари во оптек
 

Kajgana Shop

На врв Bottom