Битола

Член од
12 март 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
9.330
Ти викам, никој не го интересира како зборуваш или шо прајш... се дури не му се мешаш во неговата работа. Дојденците си се за дојденци, не дека се малку, ама неможиш да речиш дека цел позитив е полн со ојле-дојлевци дојдени од Асралија.
2007 bev na summer school i nemav nikakvi problemi, cela vecer niz sirok sokak i u Infinity club, duri na eden kafic imase karaoke show pa na albanski gi pozdraviv moite drugari prisutni tamu. Megutoa imase od onie sto gledaa krivo koa ke ne slusnaa deka zborime albanski, a na edniot mu prisle nekoi, sfatile deka e albananec, mu barale pari i malku go mlatile so kais :) Znaci se na se super ljudite, ali imase i od onie hitlerovcite
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
4.943
Поени од реакции
4.079
2007 bev na summer school i nemav nikakvi problemi, cela vecer niz sirok sokak i u Infinity club, duri na eden kafic imase karaoke show pa na albanski gi pozdraviv moite drugari prisutni tamu. Megutoa imase od onie sto gledaa krivo koa ke ne slusnaa deka zborime albanski, a na edniot mu prisle nekoi, sfatile deka e albananec, mu barale pari i malku go mlatile so kais :) Znaci se na se super ljudite, ali imase i od onie hitlerovcite
Па и меѓу ,, вашите ‘‘ има такви. Има такви и во Грција, Србија, Бугарија, Албанија и низ целиот свет. Битола ако не се гибниш никој не те гиба, освен одредена група на граѓани со мозок на кикиритка и мозочен капацитет кој им забегува во минус.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.722
Поени од реакции
3.572
БИТОЛЧАНИ ПОМАГАЈТЕ : Се бара дарител на крв НУЛТА НЕГАТИВ за нашиот САШКО - ПАЛАШ
Тел. 071-313-150
 
Член од
25 април 2011
Мислења
194
Поени од реакции
283
Битолчани, да не знај некој авто сервис кај Областа, Пеце Канада го викат дечкото со сервисот? Ми кажа дека се наоѓа зад Симпо, кај Областа, ама неможам да го најдам... ако знај некој нека кажи.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.799
Поени од реакции
6.979
Битолчани, да не знај некој авто сервис кај Областа, Пеце Канада го викат дечкото со сервисот? Ми кажа дека се наоѓа зад Симпо, кај Областа, ама неможам да го најдам... ако знај некој нека кажи.
Не знам за Пеце Канада ама на Чеде автосервисо таму е блиску,на него да не мислиш?
 

JOE

madrid madrid y nadie mas!
Член од
31 март 2007
Мислења
2.955
Поени од реакции
402
Битола: Отворен Почесен конзулат на УнгаријаЛасло Ковер, претседателот на унгарскиот парламент, денеска во Битола го отвори Почесниот конзулат, а битолскиот бизнисмен Сашо Јанакиевски беше именуван за почесен конзул на Унгарија во Република Македонија.


На свеченоста во Битола, првиот човек на унгарскиот Парламент Ковер истакна дека отворањето на конзулатот е дел од стратегијата на надворешната политика на Унгарија и потврда и поддршка за евроатлантските аспирации на Република Македонија.

- Една од најважните цели на официјалната посета на Република Македонија беше јасно да ја потврдиме нашата определба за поддршка, а отворањето на конзулатот беше најдобрата прилика за тоа. Воедно денеска ја продолжуваме традицијата на конзуларно присуство во Битола како што тоа било некогаш. Со отворањето на почесниот конзулат ќе се овозможи продлабочување на нашата соработка, застапување на интересите на нашите граѓани од областа на економијата, културата и посебно образованието на идните студенти кои ги очекуваме, посочи Ласло Ковер.

Унгарскиот е 13-ти конзулат во Битола и се наоѓа во т.н. зграда на конзулатите на најрепрезентативната улица во градот, на Широк Сокак.

- Денеска отвораме уште еден конзулат кој е дел историјата на нашиот град. Тоа е дел од нашата задача - да го вратиме конзулскиот сјај на Битола. Напредуваме во сите сегменти од општственото живеење, во комуналната и урбанистичката сфера, создаваме услови за стопански развој и верувам дека од денес ќе имаме инвеститори и од пријателска Унгарија, истакна битолскиот градоначалник Владимир Талески.

Со одлука на унгарските власти, за почесен конзул на Унгарија во Република Македонија е именуван битолскиот бизнисмен Сашо Јанакиевски кој пред присутните гости најави интензивна соработка посебно во интерес на југозападниот дел на Македонија што ќе биде посветена на економските, културните и спортските активности на граѓаните од двете држави.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.692
Поени од реакции
1.750
Колку кафичи сношти се отворија и кафани? Вриеше ..... и после некоја 40годишна прцла уз муабет ќе каже...

"Абе лелеее ами се нема пари леле ова леле она....море МРШ"
 

JOE

madrid madrid y nadie mas!
Член од
31 март 2007
Мислења
2.955
Поени од реакции
402
Колку кафичи сношти се отворија и кафани? Вриеше ..... и после некоја 40годишна прцла уз муабет ќе каже...

"Абе лелеее ами се нема пари леле ова леле она....море МРШ"

Ти ја сфаќам поентата ама тоа не е мерило за животен стандард. Посебно не европски стандарди.

Иначе супер е тоа што ноќниот живот во градот се збогатува и се надевам позитив ке се растерети и нема да има толку многу гужви. За прв пат мислам дека во градов функционираат 5 ноќни клубови.(позитив, расчекор, сцена, сити клуб, лектира),и се надевам дека полека полека ке има за сите вкусови на музика по некое место за излегвање после полноќ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom