Белорусија

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.824
Лукашенко поштено ги пердаши веќе 30 години, ова е само еден обид на западната демократија да изврши уште еден пуч.
Од кај заклучи дека западната демократија сака да направи пуч? Која инфраструктурна подршка ја гледаш за оваа учителката во изминатиот период?

Мојот впечаток е обратен. Во Европа а посебно Германија нејќат да има срање во Белорусија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
Од кај заклучи дека западната демократија сака да направи пуч? Која инфраструктурна подршка ја гледаш за оваа учителката во изминатиот период?

Мојот впечаток е обратен. Во Европа а посебно Германија нејќат да има срање во Белорусија.
Патернот е очигледен, ширење дезинформации за да се запали народот преку интернет и да излезе на улиците. Помпео, бивш шеф на америчката разузнавачка служба со изјава

Belarus Election Was Not Free and Fair, U.S. Secretary of State Pompeo Says

"We strongly condemn ongoing violence against protesters and the detention of opposition supporters, as well as the use of internet shutdowns to hinder the ability of the Belarusian people to share information about the election and the demonstrations," Pompeo added in a statement.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.824
Патернот е очигледен, ширење дезинформации за да се запали народот преку интернет и да излезе на улиците. Помпео, бивш шеф на америчката разузнавачка служба со изјава

Belarus Election Was Not Free and Fair, U.S. Secretary of State Pompeo Says

"We strongly condemn ongoing violence against protesters and the detention of opposition supporters, as well as the use of internet shutdowns to hinder the ability of the Belarusian people to share information about the election and the demonstrations," Pompeo added in a statement.
Кажале таму некоја паушална изјава за осуда, big deal. Знаеш што е странска интервенција и мешање? Види го Хуан Гуаидо во Венецуела и све што се случува околу него.

И знаеш зашто шаблонот е ист со кој паѓаат ваквите диктатори? Зашто владеат на истиот застарен начин од пред 70 години со истите методи, copy-paste, сите такви лукашенковци.
Додека автократи како Ердоган и Орбан тоа го имаат разбрано и они имаат еволуирано.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
Кажале таму некоја паушална изјава за осуда, big deal. Знаеш што е странска интервенција и мешање? Види го Хуан Гуаидо во Венецуела и све што се случува околу него.

И знаеш зашто шаблонот е ист со кој паѓаат ваквите диктатори? Зашто владеат на истиот застарен начин од пред 70 години со истите методи, copy-paste, сите такви лукашенковци.
Додека автократи како Ердоган и Орбан тоа го имаат разбрано и они имаат еволуирано.
Паушална или не, многу работи кажува. Во наредниов период ќе видиме колку Белорусија им е интересна, дали ќе биде како кај нас и Украина и ќе идат до крај или пак како во Венецуела ќе се стишат по некое време.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.824
Нека продолжи да ги дроби по улици, да збира луѓе во комбиња среде бел ден, да ги реди во паркови како во концентрационен логор, кога ќе му излезат еден милион во Минск, ќе трча гз преку глава накај аеродром.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
Паушална или не, многу работи кажува. Во наредниов период ќе видиме колку Белорусија им е интересна, дали ќе биде како кај нас и Украина и ќе идат до крај или пак како во Венецуела ќе се стишат по некое време.
Што е стишано со Венецуела?

Во моментов таму се пуштени на најјако. Последиците од таму се чувствуваат до Куба.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.688
Поени од реакции
4.352
Дали си бил во Белорусија или си запознал некој тамошен?
Не не сум бил во Белорусија, сум запознал неколку Бели Русинки и толку...
Дали тоа ме дисквалифицира за да коментирам за Белорусија?

(по тој принцип би требало да суспензирам тоа членството на форуми, не сум бил ни министер во северџанска или друга влада значи и за тоа не смеам да коментирам, не сум прележал корона и за тоа не може да коментирам, аман бре лујџе шо живот донесовте!?)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не не сум бил во Белорусија, сум запознал неколку Бели Русинки и толку...
Дали тоа ме дисквалифицира за да коментирам за Белорусија?

(по тој принцип би требало да суспензирам тоа членството на форуми, не сум бил ни министер во северџанска или друга влада значи и за тоа не смеам да коментирам, не сум прележал корона и за тоа не може да коментирам, аман бре лујџе шо живот донесовте!?)
Бидејќи не си бил во Беч, ни за бечките коњушари не смееш да коментираш. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
Што е стишано со Венецуела?

Во моментов таму се пуштени на најјако. Последиците од таму се чувствуваат до Куба.
Колку што знам Мадуро сеуште е претседател. Не успеаа обидите за да го тргнат од власт. Сите тие саботажи на електричната мрежа, протести и немири не беа доволни.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Колку што знам Мадуро сеуште е претседател. Не успеаа обидите за да го тргнат од власт. Сите тие саботажи на електричната мрежа, протести и немири не беа доволни.
Во Венецуела не е ништо стишано. Од (нај)голем извозник на нафта сега увезува од Иран. Кај и да е, нема да издржи. Мора да пукне.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
Колку што знам Мадуро сеуште е претседател. Не успеаа обидите за да го тргнат од власт. Сите тие саботажи на електричната мрежа, протести и немири не беа доволни.
Абе тоа што Мадуро е претседател е само затоа што тој е идиот. Ситуацијата во земјата е очајна. Нафтата е се поскапа и поскапа, многу основни производи ги нема во продавниците. Црниот пазар цвета.

И сето тоа повлекува последици на соседните земји. Венецуела повеќе не им испраќа нафта во Куба и таму се рефлектира ситуацијата до таа мера што Куба почна отвара Фришопови низ земјата каде што може да се пазари само во долари. Нормалните продавници немаат доволно залихи, но во фришоповите има и од пиле млеко.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
Абе тоа што Мадуро е претседател е само затоа што тој е идиот. Ситуацијата во земјата е очајна. Нафтата е се поскапа и поскапа, многу основни производи ги нема во продавниците. Црниот пазар цвета.

И сето тоа повлекува последици на соседните земји. Венецуела повеќе не им испраќа нафта во Куба и таму се рефлектира ситуацијата до таа мера што Куба почна отвара Фришопови низ земјата каде што може да се пазари само во долари. Нормалните продавници немаат доволно залихи, но во фришоповите има и од пиле млеко.
Не ми е мене муабетот за ситуацијата у Венецуела, темата се овие револуции кои избиваат секаде каде што има диктатори. Многумина ги прават случајни, као нешто народот сака, но народот сам не може да експлодира ако некој не го запали фитиљот. Сфаќате?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
Не ми е мене муабетот за ситуацијата у Венецуела, темата се овие револуции кои избиваат секаде каде што има диктатори. Многумина ги прават случајни, као нешто народот сака, но народот сам не може да експлодира ако некој не го запали фитиљот. Сфаќате?
Како што гледаме во моментов во врска со Белорусија, најактивен е Путин, последно повторно повика на обединување со Белорусија.
Иначе викаш некој мора да го потпали народот? Изгледа и Таксист е потпален против Заев, а Наќо и Берик против Ахмети :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
Како што гледаме во моментов во врска со Белорусија, најактивен е Путин, последно повторно повика на обединување со Белорусија.
Иначе викаш некој мора да го потпали народот? Изгледа и Таксист е потпален против Заев :pos:
@Таксист има посебна дијагноза,он у исто време е сионеофил, прорус, антиеуРопски и антиционистички настроен. Се јавува по потреба кај му одговара исто како и другите дежурни тролови кои се на платен список.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Русија и Белорусија имаат сојузна држава.
Нема ништо поприродно од тоа Русите и Белорусите да живеат во една држава за полесно да се изборат со предизвиците на денешницата.
Тоа што некој подлегнале на западната пропаганда која ги убедува дека е подобро да бидат "независни и самостојни" а во исто време тие се обидуваат да се обединат во некакви ЕУ скаламерии.Тоа е мастика за мали деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom