Барам информации за лечење од рак на бели дробови

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.100

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Супермашина топи тумори
Само 50 болници в света прилагат модерната технологија
http://www.monitor.bg/article?id=375381
Арно ама, не пишува каков е апаратот, овдек на сликата е линеарен акцелератор - близнак, со симултано снимање и зрачење, значи положбата се определува директно, наместо пациентот се репозицира на лице место и место претходно да се губи дополнително време за планирање на зрачењето. Ваков и во Скопје има, освен што тој ги нема лептирите за снимање од страна.
 
Член од
13 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Жал ми е за твојата загуба, моментално се соочуваме со оваа болест и знам како е. Ме интересира дали имавте пробано со DCA Dichloroacetate, му го давам моментално ова или со вакцината од куба CIMAVAX egf. Доколку ја имавте пробано вакцината како може да се набави.
Му имав давано б17 извесен период, но сега да не настанат некои проблеми му го прекинав додека му давам ДЦА. Ако може да ми кажеш само со што имавте пробано и како сте го излечиле ракот на плуќата, бидејќи кај татко ми на последните снимки немаше проблеми со метастази на други органи освен на двете белодробни крила.

Postojano na pazarot izleguva nesto novo i novo, no kolku covek moze da prati se i da se nadeva na izlekuvanje. Iskreno sakam da ti posocam samo na zdrava hrana, kvaliteten zivot i mnogu razgovor za da ne se osekja isplasen i sam. Psihicki da se podigne, toa e ona sto najvekje moze da go pozivee, veruvaj mi. Sakam da veruvam deka karcinomot se povlece od trite ciklusi hemoterapija, no od druga strana postojano slusam deka citostaticite sto se upotrebuvaat na klinika se ramni na nula i ne davaat recisi nikavi rezultati, a onie sto gi nudat privatno i po nekoi svoi kanali samite doktori na klinicki, cinat okolu 2000, 3000 eur iznos koj nie ne mozevme ni vo ludilo da si go dozvolime , no i prasanje e vo sostojbata i naprednatosta na bolesta kollu ke imase efekt.
taka da poslusaj me, samo razgovori, poddrska i pogore sovetite za zdrav zivot, toa e ona sto najmnogu im go podobruva i prodolzuva zivotot. Ti kazuvam od iskustvo .
tatko mi hemoterapiite gi pomina mn dobro, sam patuvase sekoj den od Sonje do Klinika i se vrakjase sam, imase sila, imase volja, no zracenjeto go unisti nacisto, go stopi, go skrsi. Iamm prijateli vo Hrvatska i tamu gi prativ rezultatite na onkologija, kade mi odgovorija deka zracenje e pogubno za ovie snimki, no nasite doktori krevaa ramenja i vikaa, vasa e odlukata, nie predlagame da probame. E, tuka nas ne stavija vo nebrano i nie bevme izgubeni. Probavme i go unistivme tatko mi nacsito. No , znaevme li koj e ishodot, ne mozevme niti da pretpostavime kolku mnogu rizicno bese po nego.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
7
И мене многу ме чуди што мајка ми и оние со кои зборев многу добро ги поднесуваат хемотерапиите. И цело време се прашувам дали воопшто делуваат.

А од друга страна секаде пишува дека side effects немаат никаква врска со самата ефикасност на терапијата, демек ако многу ти е мачно после терапија тоа не значи дека терапијата ефикасно делувала и обратно. Не знам што да кажам и за докторите на клиника. Отсечно одговараат на сите мои прашања. „Може ли да пие витамини, алое вера, аронија.....?“ Одговор на се: „Нема потреба!„ и толку. Сфаќам дека се внесени во тоа што го работат и не признаваат природни лекови, ама човечки да ти одоговорат на барем едно прашање....

Јас некако се повеќе почнувам да верувам во маслото од коноп - не само поради тоа што другар на дечко ми го правеше за тетин му, ама за жал не го пробаа, ама после си стави на бемка и му исчезна за три дена (иначе јас не користам коноп у животов во ниедна форма па не сум од оние фанатици што пропагираат легализација на марихуана) , не само затоа што има многу луѓе на интернет што тврдат дека се излечиле...туку и затоа што е масло на природна база од кое што не би требало да има никакви несакани ефекти и на крај краева нема што да се изгуби ако се проба.

Жал ми е за сите луѓе што поминале и поминуваат низ ова што е хорор само по себе, а уште еден хорор е и клиниката за онкологија...Она што можам од нашето искуство да го кажам е дека е стварно многу битна психичката состојба на сите - мајка ми е најсилната и најпозитивната личност во мојот живот, не знам како да опишам како се справува со ова - како нешто што дошло во животот - мора да се помине и после се ќе биде ок. Друг начин не знам дали и постои за да се преброди ова.

И ве молам не ми праќајте приватни пораки за да ми кажете дека се занесувам дека ќе најдам лек. Не можете ни да замислите семејствата што минуваат низ вакво нешто колку се спремни на све. Ако имате нешто корисно да кажете, кажете. Во спротивно, mind your own business - сите што постираме тука сме биле или во моментов сме во најтешките периоди во нашите животи.

Надвор има сонце и силно светнал ден.
Ајде на прошетка.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Еден совет од мене (од искуство) не му дозволувајте на болниот на овие болести да придава преголемо значење !!! Прочитав погоре „се справува со ова - како нешто што дошло во животот - мора да се помине и после се ќе биде ок. “ - верувајте така е најдобро што може да биде !!! Многу е битна прихичката подршка од семејството и блиските, но и од околината. Разговарајте за болеста во секоја прилика и со секого.Не се затворајте во себе и не гледајте на тоа како на фамилијарна тајна која треба да се чува во кругот на семејството.Никогаш не знаеш што се другите луѓе знаат и какви се информации и помош можат да ти дадат се додека не разговараш со нив за она што те засега. 80% од болестите кај луѓето доаѓаат врз основа на психичка база и исто така и можат да си заминат (да се излечат). Поздрав до сите и не заборавајте ... не сте сами !
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.255
Веќе не верувам ниту во алтернативна ниту во конвенционална медицина. Сите овие реклами и приказни кои ги сретнав последните месеци за лекови против рак на бели дробови биле лага. Пробавме се можно али толку, туморот му метастазира во мозокот, веќе не е свесен ништо, не знае ниту да јаде сам ниту да пие ниту ништо. Дихлороацетат излезе една голема превара која не помогна воопшто, Б17 исто , диетата на Јохана Будвиг само една приказна од старица која имала среќа да живее 93 години и тн и тн. исто така и да не ги редам сите тие глупости кои ги испробавме последните месеци. Здраството ни е отидено во ......., немаме никаква услуга ниту во приватен ниту во државен сектор, на секој чекор те гледаат пари и толку.
Докторите веќе не ги сметам доктори туку касапи, барем и облеката му е иста бидејќи така ги гледам последново време и така се однесуваат кон мене.
Не молете се на бог, не постои, ако можете да најдете некој лек кој би му помогнал на болниот испробајте, апи внимавајте на кого давате пари и за што, од мене толку.
 
Член од
13 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Веќе не верувам ниту во алтернативна ниту во конвенционална медицина. Сите овие реклами и приказни кои ги сретнав последните месеци за лекови против рак на бели дробови биле лага. Пробавме се можно али толку, туморот му метастазира во мозокот, веќе не е свесен ништо, не знае ниту да јаде сам ниту да пие ниту ништо. Дихлороацетат излезе една голема превара која не помогна воопшто, Б17 исто , диетата на Јохана Будвиг само една приказна од старица која имала среќа да живее 93 години и тн и тн. исто така и да не ги редам сите тие глупости кои ги испробавме последните месеци. Здраството ни е отидено во ......., немаме никаква услуга ниту во приватен ниту во државен сектор, на секој чекор те гледаат пари и толку.
Докторите веќе не ги сметам доктори туку касапи, барем и облеката му е иста бидејќи така ги гледам последново време и така се однесуваат кон мене.
Не молете се на бог, не постои, ако можете да најдете некој лек кој би му помогнал на болниот испробајте, апи внимавајте на кого давате пари и за што, од мене толку.
Mnogu mi e zal. Povtorno ke kazam, pomina i tatko mi niz seto toa i nie. Pomina edna godina od smrtta na tatko mi , a stresovite i omrazata kon doktorite stanaa uste pogolemi. ja izbegnuvam duri i ul Vodnjanska ili koga e neizbezna, sakam i mizam koga ke naidam na Klinicki. Ocaj i jad se slucuva tamu, a site se gluvi i nemi i se borat za funkcii i potpisi.
Ke te zamolam ubavo da razmislite okolu toa dali ke go jazracite glavata. Naseto iskustvo bese povekje od kobno. Povekje od smrt. Izvini sto ne zvucam utesitelno, no ne sakam da ti vlevam nadez koga ja nema. Izvini ne me razbiraj pogresno.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Тако ми боледува од Липосаркома во краен стадиум.Од пред некое време почна да кашла и има пролив.Матичниот доктор ни рече дека почнале саркомите во вратот да крварат,и дека не смееме да му даваме веќе ништо да јаде и пие бидејќи саркомите го притиснуваат хранопроводот и место во желудник се тоа ќе му заврши во белите дробови и така ќе го угушиме.Видов тука некои членови пишаја за лекувања по Америка и Русија.Дали тоа би помогнало во овој случај,ако би помогнало колку би коштало се тоа.Инаку на времето бил странствен пушач, ама порано до пред 15,20 години.
 
Член од
28 април 2006
Мислења
154
Поени од реакции
4
за жал од еден нормален здрав и прав дечко и никакви индикации за болест од пред 4 месеци дознав дека имам тумор на левата хемисвера на мозокот, пробував многу алтернативни нешта но секој ден е се полошо, на повторната магнетна направена 3 месеци после првата немаше подобрување, пробувам и со Варумин ( цената му е 3400 денари за една недела) и се надевам. Доколку некој има нешто паметно да предложи тука сум сеуште...
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
за жал од еден нормален здрав и прав дечко и никакви индикации за болест од пред 4 месеци дознав дека имам тумор на левата хемисвера на мозокот, пробував многу алтернативни нешта но секој ден е се полошо, на повторната магнетна направена 3 месеци после првата немаше подобрување, пробувам и со Варумин ( цената му е 3400 денари за една недела) и се надевам. Доколку некој има нешто паметно да предложи тука сум сеуште...
Gazija mue majkata 12 dena po edna lazica na den..mnogu se izlecile daj boze i tebe ..dati bide lek
--- надополнето: 31 јануари 2014 во 22:13 ---
за жал од еден нормален здрав и прав дечко и никакви индикации за болест од пред 4 месеци дознав дека имам тумор на левата хемисвера на мозокот, пробував многу алтернативни нешта но секој ден е се полошо, на повторната магнетна направена 3 месеци после првата немаше подобрување, пробувам и со Варумин ( цената му е 3400 денари за една недела) и се надевам. Доколку некој има нешто паметно да предложи тука сум сеуште...
Ako e nozno opercija resise samo vo francija bolnicata se naoga vo samberi sumaher bese operiran tamu najdobri se parite nese problem mozeme da donirame site po100denari na tl ne cekaj.siguren sum deka sekoj ke donira.dogovorise so janko na emisija ne jadi burek gledana emisija e mnogu
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Татко ми испи скоро 1 литар газија,мислам не одеднаш секако,туку ден по ден... по една лажица.. тоа беа повеќе од 12 дена,умре од Липосаркома... Варумин викаат дека помагал,од она што читам,имаше на Мотика интервју со неговиот измислител,за тумор на мозок мислам дека се прави операција,како и да е,не се откажувајте и не ја губете надеш,најдобро е да се запрашате ДАЛИ ПРАВИМЕ СЕ ЗА ДА УСПЕЕМЕ.. ова прашање поставувајте си го секој ден,полесно ќе се борите,докажано..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.831
Поени од реакции
193.865
нема лек дечки, помирете се, само правете на вашите блиски последните денови да им се полесни, ништо друго.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
нема лек дечки, помирете се, само правете на вашите блиски последните денови да им се полесни, ништо друго.
има такви што се излечиле само за десетина дена со газија,со бадеми.. не се сложувам со тебе за овој песимизам зошто не е вистинит,едноставно човек треба да бара,да верува,секој има судбина и ''рецка'' на живеење.. која е гаранцијата за тебе дека ти како ЗДРАВ И БЕЗ РАК ќе до дочекаш ова утро жив ?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.255
има такви што се излечиле само за десетина дена со газија,со бадеми.. не се сложувам со тебе за овој песимизам зошто не е вистинит,едноставно човек треба да бара,да верува,секој има судбина и ''рецка'' на живеење.. која е гаранцијата за тебе дека ти како ЗДРАВ И БЕЗ РАК ќе до дочекаш ова утро жив ?
Многу големи пари се перат и се заработуваат на маката на луѓето друже, веројатноста за преживување со помош на газија и такви чуда е многу мала. Тоа ти е какона пример да скокаат од 5ти спрат од зграда, јбг од 100души ќе се трефни 2ца барем да преживеат при падот, така ти е и со ова на 1000 души 5 мина или некоја таква бројка се ништо. Татко ми боледуваше од планоцелуларен карцином на белите дробови, му го открија некаде помеѓу 2ра и 3та фаза, имаше инзворедна физичка спремност, но живееше само 4 месеци откако му го открија. Пробавме речиси се освен хемотерапија, пробавме сода бикарбона, сите можни антиоксиданси, газија, б17 витамин, алое вера, други некои трефки се беше залудно. Диети специјални, човекот не касна никакви шеќери 2 месеци скоро али се беше за џабе.
--- надополнето: 31 јануари 2014 во 22:46 ---
за жал од еден нормален здрав и прав дечко и никакви индикации за болест од пред 4 месеци дознав дека имам тумор на левата хемисвера на мозокот, пробував многу алтернативни нешта но секој ден е се полошо, на повторната магнетна направена 3 месеци после првата немаше подобрување, пробувам и со Варумин ( цената му е 3400 денари за една недела) и се надевам. Доколку некој има нешто паметно да предложи тука сум сеуште...
Другарче едно од мене совет НИКОГАШ не се откажувај и не губи желба, несмееш да се разочараш, сметај дека сега ти е потребно да си најмотивиран и да имаш најголема желба за живот како поради себе така и поради тие што се покрај тебе. Слушај ги лекарите што ќе ти кажуваат, не слушај само од еден лекар мислење туку земај документите што ги имаш, снимки и се и од клиника на клиника, ако си добар со финансии праќај ги по странски клиники, имаш добра клиника во австрија, германија, канада за овие заболувања. Ако нешто доволно силно го сакаш и ќе го добиеш, тоа во случајов твој е здравје и живот, биди силен и не се откажувај, издржи ја борбата колку и да е тешка, возможно е, биди ти еден од оние кои победиле.
Варумин ти е само губење на пари, тој преварантот од Ново Село јас го седнав на маса и му дадов понуда да му набројам пари колку што ќе побара само да го дигне татко ми на нозе и да го излекува, НО да се потпише на нотар, батката несака ни да да слушне за потпишување и нафаќање, а од друга страна 1 саат ми продаваше муда за бубрези и ме маткаше со филозофии и понуда за лек од преку 800 евра од сите комбинации месечно. Бегај подалеку од таквите, на онкологија докторите се прават на будали за се што ќе ги прашаш, од една страна викаат за еден куп лекови кои ги нема кај нас, ако му речеш дека си нашол канал да ги прошверцаш дека прв пат слушаат, а ако ги фатиш на финта од околу ќе видиш дека знае детално се за тој лек дури и цената на црниот пазар.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.636
Поени од реакции
7.675
Еден колега мој од факултет боледуваше од тумор на мозок, организиравме акција за собирање на финансиски средства за да го оперираат во Љубљана, Словенија, преку телекомуникациските оператори, преку банките, преку социјалните мрежи, Фејсбук, Твитер и преку било кои можни средства за да собереме доволно финансиски средства за да го оперираат во Словенија.

Собравме доволно финансиски средства, замина човекот во Словенија, го оперираа, операцијата заврши успешно, 4 недели подоцна човекот се врати назад во Македонија, жив и здрав, каков што е и до денешен ден.

Не знам во кој стадиум или фаза, како се нарекува тоа, му го открија туморот, но знам дека се спаси и дека денес е жив и здрав.

Надежта последна умира, а тие кои велат дека треба да се помирите со смртта која доаѓа, очигледно никогаш не се соочиле со нејзе на истиот начин на кој вие се соочувате сега, па затоа ви велат дека најдоброто нешто што можете да го направите е да се откажете.

НИКОГАШ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈТЕ, ДОДЕКА ИМА ЖИВОТ, ИМА И НАДЕЖ !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom