Банкарство и информации поврзани со банки, менувачници и тн

Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Здраво,

Имам на сметка us долари(околу 5к) и гледам убав е курсот за претворање во евра или денари.

Ме интересира како најбезболно да се направи ова без да ме оплескам со провизии / курс и сл и да ми дојде неисплатливо. Знам дека треба во менувачница да купам друга валута пошто во банка ми викаат дека ќе изгубам ако ги конвертирам директно, а како да ги извадам од банка во денари или долари?

Бидеќи немаше тема за ова решив да ја отворам ако веќе има ве молам да се спои.

Благодарам.
 
Последно уредено:
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Кој ти вика и зошто би изгубил?
Во банка кога реков сакам да ги конвертирам од USD во EUR ми рече дека ќе сум изгубел на конверзии, демек подобро било во менувачница :D добрнонамерен совет беше
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Во банка кога реков сакам да ги конвертирам од USD во EUR ми рече дека ќе сум изгубел на конверзии, демек подобро било во менувачница :D добрнонамерен совет беше
Тоа во случај да знае дека имаат провизија или полош курс.

Опциите ти се:
- подигање долари од матична банка и одење во менувачница;
- подигање долари од матична банка и менување во друга банка;
- подигање денари/евра од матична банка со директна конверзија;
- префрлање на доларите од матичната во друга банка, па оттаму вадење или конверзија.

Не знам дали сакаш да ги трошиш потоа, да си ги чуваш дома или на трансакциска или пак да ги ставиш на штедна. Ако ти се за трошење, нормално дека ќе одиш само со опцијата долари-денари, а ако ти се за штедење ќе земеш во предвид и за еврото курсеви и камати. Ако ти се за штедење, нормално нема потреба од вадење кеш од банката за некоја ептен минимална разлика, за која не ти се исплати да се шеташ со толкава сума пари во тебе.

Твое си е да истражиш каде ќе имаш најмали провизии и најдобар курс, пошто вака овде никој нема да знае да ти ги каже цените за сите банки и менувачници.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Тоа во случај да знае дека имаат провизија или полош курс.

Опциите ти се:
- подигање долари од матична банка и одење во менувачница;
- подигање долари од матична банка и менување во друга банка;
- подигање денари/евра од матична банка со директна конверзија;
- префрлање на доларите од матичната во друга банка, па оттаму вадење или конверзија.

Не знам дали сакаш да ги трошиш потоа, да си ги чуваш дома или на трансакциска или пак да ги ставиш на штедна. Ако ти се за трошење, нормално дека ќе одиш само со опцијата долари-денари, а ако ти се за штедење ќе земеш во предвид и за еврото курсеви и камати. Ако ти се за штедење, нормално нема потреба од вадење кеш од банката за некоја ептен минимална разлика, за која не ти се исплати да се шеташ со толкава сума пари во тебе.

Твое си е да истражиш каде ќе имаш најмали провизии и најдобар курс, пошто вака овде никој нема да знае да ти ги каже цените за сите банки и менувачници.
Фала, сакав да ги сменам во евра и да ги оставам така пошто доларов некако не е стабилен. Минатата година беше 0.86 према евро, сега е 0.91 и така си варира. Друга опција е да ги оставам во денари. Не знам дали би добил подобар курс во менувачница за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Фала, сакав да ги сменам во евра и да ги оставам така пошто доларов некако не е стабилен. Минатата година беше 0.86 према евро, сега е 0.91 и така си варира. Друга опција е да ги оставам во денари. Не знам дали би добил подобар курс во менувачница за тоа.
Ќе се растрчаш, ќе побараш :D

Во менувачница имам купено евра и за 61,6, така да треба навистина добро да си истражиш насекаде.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Во наша банка ти се доларите? Зошто не ги извадиш директно од банкомат во денари? На тутунска апликацијава НлбКлик што е, цело време конвертирам денари/евра - евра/денари. Околу 1.5% губам на конверзијата што е сосим нормално. На твоите 5000 долари, за конверзија во денари ќе изгубиш максимум 100 долари што и не е така многу.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
конвертирај си ги во денари и орочи си ги или стави ги по видување...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
конвертирај си ги во денари и орочи си ги или стави ги по видување...
Ако иде на тоа подобро да ги вложи во акции со добри дивиденди отколку орочување.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
По пишувањата според мене не беше пројавена желба од негова страна за инвестиција на средствата, инаку да вложување во акции, инвестициски фондови е супер идеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom