Аliexpress (официјална тема)

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Учките и партиските ботови во пошта се со кревко ментално здравје, ќе ве молам воздржете се од негативни коментари и напади.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Учките и партиските ботови во пошта се со кревко ментално здравје, ќе ве молам воздржете се од негативни коментари и напади.
Може во Скопје ги имате по рамковен напикано, но останатите општини ги добиваме од денес за утре сите пратки.

И пак ќе повторам, што е Македонска Пошта крива што 2 месеца не прими никаква пратка од Унгарија? Имаме трекинг бројчиња, знаеме каде заглавија.

Унгарија е транзит зона за сите балкански држави, што значи по вашата логика учк е крива и за доцнењето во Србија.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.184
Поени од реакции
56.707
Унгарија ги држеше пратките и дури оваа недела ги прати во Македонија. Сега кај нас се обработуваат и ќе почекаме некое време бидејќи беа собирани 2 месеца во Будимпешта.

Има гласини дека постоел спор на релација Унгарија - Кина и наводно барале исплата маџарите и затоа ги држеле толку време.

Подобро е да се воздржеме од коментар бидејќи нашата пошта не е ништо крива за настанатата ситуација.
Иам 3 пратки чиј рок на достава истекува утре-задутре, ако е сигурно инфово да не им стискам дека не ми стигнале за да ми вратат кеш.
Прашањето ми е ако ги оставам така непотврдени (за достава и недостава) дали и по истекот на рокот ќе продолжат да постојат и ќе ми бидат доставени кога тогаш?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Иам 3 пратки чиј рок на достава истекува утре-задутре, ако е сигурно инфово да не им стискам дека не ми стигнале за да ми вратат кеш.
Прашањето ми е ако ги оставам така непотврдени (за достава и недостава) дали и по истекот на рокот ќе продолжат да постојат и ќе ми бидат доставени кога тогаш?
3 дена пред истек на рокот ти стига нотификација. Отвори dispute и мирна глава. Пратката ќе стигне кога тогаш.

Имаш опција да му пишеш и на продавачот да ти продолжи Buyer Protection, па ќе ти продолжи рокот за 40-50 дена. Но, сум имал разговор и со менаџер на продавница, и ми пренесе информација дека и тие имале право да си ги рефундираат средствата ако проблемот настанал во логистиката. Само кај нив била посложена процедурата отколку кај нас.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Денес сабота ми стигнаа две пратки од алиекспрес??? Краен рок на двете пратки беше 24 јуни. Дојдоа два месеци пред време!. Не преку пошта, приватна фирма која ги превзема дел од нарачките од Али. Така ми кажа тој дечкото, значи не сите пратки туку само дел од нив, одело пробно сега.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.969
Поени од реакции
84.443
Ви се десило за некоја нарачана пратка да ви пише delivery attempt unsuccessful? И ако да, кои следни чекори треба да ги превземам...

Пратката е нарачана пред точно еден месец
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
371
Поени од реакции
156
Ви се десило за некоја нарачана пратка да ви пише delivery attempt unsuccessful? И ако да, кои следни чекори треба да ги превземам...

Пратката е нарачана пред точно еден месец
Ми се случи мене. Почекав добив имејл од царина и пристигна пратката.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.969
Поени од реакции
84.443
Ми се случи мене. Почекав добив имејл од царина и пристигна пратката.
Ништо ко така, оставам да чекам барем до крајниот рок...патем ова ми го покажува.

Messenger_creation_1b6dc642-4f38-44a4-ae14-e2ce6b8032b6_edit_418887573334111.jpg
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
138
Поени од реакции
103
Ништо ко така, оставам да чекам барем до крајниот рок...патем ова ми го покажува.

Прегледај го приврзокот 417956
Незнам дали знаеш, виапост ги превзема пратките што се регистрирани пратки ( Aliexpress selection standard). Доколку вредноста на нарачката е над 22 евра, виапост ги враќа назад во Унгарија, па повторно идат во пошта македонска.

Пратката можеш да ја провериш овде,со тоа што ќе го пишеш твојот тракинг број во линков www.viapost.solutions/Order/Track/RR842740568HU
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.581
Праткава требаше да ми стигне на 6 мај, денес е 24 мај и се уште ми се немаат јавено дека е дојдена а ова ми го дава кога пребарувам до каде е. Дали да барам рефундација или да чекам уште?

Без наслов.png
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
371
Поени од реакции
156
Праткава требаше да ми стигне на 6 мај, денес е 24 мај и се уште ми се немаат јавено дека е дојдена а ова ми го дава кога пребарувам до каде е. Дали да барам рефундација или да чекам уште?

Прегледај го приврзокот 418067
Барај отштета, ако ако ти е дозволено. Требало порано.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.168
Поени од реакции
6.581
Праткава требаше да ми стигне на 6 мај, денес е 24 мај и се уште ми се немаат јавено дека е дојдена а ова ми го дава кога пребарувам до каде е. Дали да барам рефундација или да чекам уште?

Прегледај го приврзокот 418067
Odish na detali od porackata i ja reklamirash!
Ce ti püratat izvestie da pochekash ushte 10 dena.
I posle 10 dena pak im pishuvash.

Mnogu se gadni vo vakvi sluchaevi.

Jas se dupcham mesec i polovina so edna pratka od 5€ i na krajot gi prijaviv preku PayPal i odma funkcionira poinaku.
Ako imash paypal prijavi si preku niv!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.581
Имав скоро случај на лош производ па добив рефундација за него но не сакав пак да поминувам низ тоа али тоа е што е, пријавив па ќе видам што како.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.168
Поени од реакции
6.581
Имав скоро случај на лош производ па добив рефундација за него но не сакав пак да поминувам низ тоа али тоа е што е, пријавив па ќе видам што како.
Abe refund funkcionira ama za izgubeni paketi e makotrpno. Ama Jas ne bi bil Jas ako ne ja isteram do kraj.
Zatoa i plajcham so payPal ili ako imash prilika togash so kreditna . nikako plajchanje od smetka.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.767
Поени од реакции
30.431
Праткава требаше да ми стигне на 6 мај, денес е 24 мај и се уште ми се немаат јавено дека е дојдена а ова ми го дава кога пребарувам до каде е. Дали да барам рефундација или да чекам уште?

Прегледај го приврзокот 418067
Чекаш до непосредно пред истек на рокот за испорака, па пријавуваш дека пратката не е стигната. Внимателно бирај ги опциите, не се логични и повремено се менуваат. Потоа на продавачот е да докаже, односно приложи тракинг или шоидае... Дури и да е истечен рокот, чинам имаш уште барем 10 или 14 денови. Одамна не сум читал правила. Али-евци не прават проблеми, ако нешто не е во ред 100% враќаат пари. Којзнае колку нарачки имам, а со тоа и повремени поплаки за рифанд - буквално сите биле прифатени.

Пази продавачот да не те излаже, еднаш кога ќе почне рифанд процесот не прифаќај ништо од „почекај, ќе ти вратам на пејпал, итн“. За поплаки за квалитет или нешто ако фали, секогаш снимај unboxing. Квалитет и слично не е важно, само да се гледа адресата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom