Асемблер

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Леле многу ме нервира ова програмирање во Асемблер и од што ми е досадно уште не го научив...:(
 

Dead Wrong

Love United Hate Glazer
Член од
8 септември 2007
Мислења
220
Поени од реакции
1
Неможев да најдам ваква тема на форумов или слична на неа, затоа и отворив нова тема. Ми треба помош во врска со програмирање во assembler, па кој може, се разбира и сака да ми помогне би му бил многу благодарен.

Ми треба асемблерски код за симулатор EMU8086 за следнава задача:
-Од една текстуална датотека да се најде најдолгиот збор кој се состои само од големи букви.

или ако некој знае да ми помогне да конвертирам c++ код во асемблерски код.
 
Член од
23 септември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
mi treba nekoj da mi ja objasni ovaa zadaca
MOV cx,0Dh
MOV dx,65d

L1:

MOV ah,02h
INT 21h
ADD dx,33d
MOV ah,02h
INT 21h
SUB dx,31d
LOOP L1

MOV ax,4c00h
INT 21H
i da mi kaze kaj mozam da najdam korisni materijali, knigi za da kako se resavaat zadacive?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво!
Учам асемблер МИПС но некако заглавив не можам да се снајдам барав на интернет но повторно не ми се јасни решенијата па доколку би можел некој да ми помогне да ми објасни како да ја напишам следнава програма

Да се напише асемблерска програма за MIPS процесор која ќе прочита N цели броеви од стандарден влез
(најмногу 100). Од низата цели броеви да се најде најголемиот број и позицијата на која се наоѓа во низата. На
стандардниот излез да се испечати најголемиот број од низата заедно со позицијата на која е пронајден.
Бонус 5 поени: да се испечатат левиот и десниот сосед на најголемиот број.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Помош?

Задача 1: Даден е збор A. Тој е иницијализиран при неговото дефинирање. Напишете програма со која ќе генерирате збор B кој се добива така што секпја цифра 0 од А е заменета со буквата О.
Пример: A: PR0CES0R B: PROCESOR

Задача 2: Напишете процедура со која ќе проверите дали еден стринг А е подстринг на друг стринг B (Се подразбира дека крајот на стрингпвите е означен со знакпт $). Процедурата има два влезни податоци кои ги претставуваат ефективните адреси на стрингпвите А и B. Tие податпци треба да се предадат преку регистрите SI (A почнува на адреса DS:SI) и DI (B почнува на адреса ES:DI). Резултатот од процедурата треба да е 1 ако А е подстринг на B или 0 ако A не е подстринг на B. Резултатпт може да се предаде преку стек.
Во главнипт дел од програмата реченицата се внесуваат двата стригнови и се запишуваат во меморија (стринговите имаат најмнпгу 50 знаци). За крај на стринговите се внесува знакот $. По читањето на стринговите треба да се повика процедурата и зависно од резултатот отпечатете порака дали А е подстринг на B.
Пример 1:
Vnesi go A: ana$ Vnesi go B: tetratka$ Излез: ana ne e podstring na tetratka

Пример 2:
Vnesi go A: ana$ Vnesi go B: ivana$ Излез: ana e podstring na ivana

Задача 3: Да се напише рекурзивна процедура за собирање на последпвателни броеви од 1 до n. Бројот n се внесува пд тастатура. Влезните и излезните податпци од процедурата треба да се предаваат преку стек.
Пример: За внесено n = 5: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 15 За внесено n = 10: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 = 55
 

Kajgana Shop

На врв Bottom