Апокатастаза

Член од
16 мај 2021
Мислења
454
Поени од реакции
2.816
Значи обнова, реконституција, или враќање на работите во првобитна состојба. Верување на филозофот Ориген според кое на крајот сите луѓе, вклучувајќи ги и најлошите а и Ѓаволот ќе бидат спасени и ќе завршат во рајот. Нема да постои вечен пекол и маки бидејќи злото ќе биде уништено со тоа што луѓето ќе се вратат во состојбата во која биле Адам и Ева пред да паднат во грев. Ова верување било отфрлено од црквата која има поинакво толкување за конечната реконституција.
Како би изгледала оваа состојба, дали луѓето ќе бидат како деца во душа, а не по ментален склоп?
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
524
Поени од реакции
1.617
Седни учи бе, или работи нешто, не се занимавај со глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom