Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Плус и екстремно грди се. Не познавам човек на кој му се свиѓаат.
ако сите што ги познаваш се комуњари, тогаш да. А не ви смета тоа што браќата фрлаат ѓубре и им тече канализацијата во вардар, туку ви смета кај заглавило.
Шиле шајка нема заковано 4 години. Ако градежен бум го сметаме свеченото пуштање на автобуска линија со ДЈ, која после еден месец се укина, може да бара доверба за втор мандат. Иџе ми да вриснем
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.663
Поени од реакции
7.568
ако сите што ги познаваш се комуњари, тогаш да. А не ви смета тоа што браќата фрлаат ѓубре и им тече канализацијата во вардар, туку ви смета кај заглавило.
Шиле шајка нема заковано 4 години. Ако градежен бум го сметаме свеченото пуштање на автобуска линија со ДЈ, која после еден месец се укина, може да бара доверба за втор мандат. Иџе ми да вриснем
Не е точно баш, јас комуњарите не ги ни сметам за човечки суштества. Против Скопје 2014 немав ништо против освен дека градбите требаше да бидат поквалитетно изведени и да не се претерува со натрупувањето со статуи без никаква цел. Ниту ми сметаше барокниот стил а и мислам дека тој стил на градби совршено се вклопуваше во тој дел од кај мостот Гоце Делчев до кај Ману, а и конечно институциите ќе добиеја вистински простор за работа.

Али бродовите и тие мостовите пред и после камени мост сум да бидат срушени и камени мост да биде повторно реставриран али овој пат можеби со материјалот кој му стои во името Камен, а не со мермер. Двете работи од кои е обележано Скопје треба да се Камениот Мост и Калето. И што направија, Камениот мост го реставрирааа со мермер додека пред и после него изградија грди мостови и уште погрди "бродови" кои немаат никаква цел и комплетно го нарушуваат целиот естетски лик на тој дел. А за Калето што да се каже, го затворија за народот за да можат на Груби политичка кариера да му изградат.

Плоштадот и тие глупите пешачки мостчиња беа најкатастрофално изведениот дел од Скопје 2014 по мене. Тие малите бели плочкичиња уште од првиот ден не беа добро наредени, а веќе после првиот месец изгледаат штрокави. Требаше на плоштадот да биде ставена повторно темна калдрма, да биде реновиран камениот мост со камен и целиот тој простор ќе изгледаше супер. Али го знаете она, за вкусови не може да се расправа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не е точно баш, јас комуњарите не ги ни сметам за човечки суштества. Против Скопје 2014 немав ништо против освен дека градбите требаше да бидат поквалитетно изведени и да не се претерува со натрупувањето со статуи без никаква цел. Ниту ми сметаше барокниот стил а и мислам дека тој стил на градби совршено се вклопуваше во тој дел од кај мостот Гоце Делчев до кај Ману, а и конечно институциите ќе добиеја вистински простор за работа.

Али бродовите и тие мостовите пред и после камени мост сум да бидат срушени и камени мост да биде повторно реставриран али овој пат можеби со материјалот кој му стои во името Камен, а не со мермер. Двете работи од кои е обележано Скопје треба да се Камениот Мост и Калето. И што направија, Камениот мост го реставрирааа со мермер додека пред и после него изградија грди мостови и уште погрди "бродови" кои немаат никаква цел и комплетно го нарушуваат целиот естетски лик на тој дел. А за Калето што да се каже, го затворија за народот за да можат на Груби политичка кариера да му изградат.

Плоштадот и тие глупите пешачки мостчиња беа најкатастрофално изведениот дел од Скопје 2014 по мене. Тие малите бели плочкичиња уште од првиот ден не беа добро наредени, а веќе после првиот месец изгледаат штрокави. Требаше на плоштадот да биде ставена повторно темна калдрма, да биде реновиран камениот мост со камен и целиот тој простор ќе изгледаше супер. Али го знаете она, за вкусови не може да се расправа.
Не се вкусови во прашање. Прво, идеолошки, ако пропагираш некаква лева ориентација, нема да прифатиш нештото да избрано од поединец, туку треба да оди преку конкурс. Такви работи немаше.
Најголемиот проблем е воопшто сместување на градска и државна администрација во простор кој и пред тоа беше преполнет, без добри сообраќајници и со постоечки проблем за паркирање. Место да ги направи институциите достапни за граѓаните, ги пикна во постоечко осило.
Второ, никаква координација немаше со самите граѓани на Скопје, жители на Центар посебно, на кои им се уништи квалитетот на живеење, а не се доби буквално ништо. Зградите кои припаѓаат на проектот се тесни, нефункционални, преплатени, лошо изведени само за да се исполнат хирови на пар неизживеани будали.
Што се однесува до стилот, тој и воопшто не е барок, туку некоја изобличена наметка на зградите која нема никаква врска со внатрешниот распоред на објектите.

И сдс никогаш не беше против 2014, туку беа луѓе од градежништво, уметност, архитектура. На една од дискусиите за црквата на плоштад, која беше прв силеџиски проект на таа власт, она шмоклено никса и ќерка му на Ѓунер, бараа трговски центар да се гради на локацијата пошо сме биле као секуларна држава, па они биле против црквата, демо-христијаните и сл., за разлика од луѓето од фелата, кои се противеа на градење на несоодветно место, јавен простор, коридор. Обеќаваа дека нешто ќе преселат, нешто ќе рушат, ама никако да му го тргнат шишето со ракија на идиотот од пред него.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.480
Поени од реакции
2.342
ако сите што ги познаваш се комуњари, тогаш да. А не ви смета тоа што браќата фрлаат ѓубре и им тече канализацијата во вардар, туку ви смета кај заглавило.
Шиле шајка нема заковано 4 години. Ако градежен бум го сметаме свеченото пуштање на автобуска линија со ДЈ, која после еден месец се укина, може да бара доверба за втор мандат. Иџе ми да вриснем
Не, не се комуњари, повеќето реално, баш напротив.
Ми смета тоа што се фрла ѓубре во Вардар, од кој и да е.
Градежен бум немаше, само шминки. Дното беше пробиено кога се фалеа со обоени огради и имаше слики.
Пуштањето на автобуската беше пресмешно и во исто време тажно.
Не сметам дека треба да се руши нешто што веќе е изградено бидејќи доволно проблеми има државава за решавање отколку рушење ради политички реваншизам.
Но, галииве се тотално грди според мене, не соодветсвуваат на просторот и мислам дека е некаква копија на сплавовите во Белград (што самото постоење на галиите го прави уште полошо), така што најдобро би било да се дислоцираат или срушат.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Може некој да објасни што е проблемот со галиите во Вардар и толку е фамата за да се рушат ?
Не политички ме интересира од еколошки аспект дали и кој е проблемот ?
Јас не гледам еколошки проблем. Не му се допаѓа на Шилегов. И го бутна единствено за политчки цели.
Наместо нешто да сработи, се врткаше по судови со градски пари. И така на крај пари за адвокати, влечење по судови, бутнато нешто што претходно е изградено со наши пари, за да си оствари нечии амбиции.
Тотална загуба и жалост, ама тоа е.
Затоа треба да се внимава за кого се гласа, кога ќе дојде време, овој Шилегов од мене нема да добие глас.

Каков Белград или Србија. Напротив тоа беше едно од ретките места каде немаше Кич турбофолк музика од секакви певаљки.

Галијата што деновиве се бутна беше атракција. Имам одено преку 30 пати сигурно.
Се собиравме секоја недела по еднаш на латино танци, се свиреше латино и друг тип на странска музика која беше " ИН" во моментот.

Речиси секоја вечер можеше да се видат и странски туристи кога одевме. Јас често носев и пријатели кои претходно беа скептици и противници, но после забавите речиси сите беа најпријатно изненадени.

Местото беше супер, ама не беше за секого, Не се пушташе Кич музика и некои луѓе едноставно сами сфаќаа дека не се за таму и си одеа.
За оние што слушаат убава музика, а не посетиле некоја од вечерите на бродот само можам да им кажам дека има за што да жалат.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Во интермецото на овој ламент за лајно-латино вечерите сакам да прашам - дали некој конечно ќе се зафати со реалниот проблем со Вардар, има ли некој во (копи-пејст шкрабаниците) програмите внесено решение (па макар и интегра-сф стил) за регулирање на испуштањето на отпадни води? Обично во светот прво тоа го праат, па после, покрај чиста вода, уредено корито, одат покрај Шпре, Сена и праат пикник, играат ча-ча-ча, џогираат и слично. Тоа е стварно мега-проект за наши стандарди, светлосни години далеку од оние фамозни "скверови" по 50 квадрати, кои за никса и пш се и над плафонот од капацитет што го имаат, а им се главен адут.
Еве да не биде дека само петре пијандурата или коце селанецот ги хејтаме....камиказа ќе праи трим-патека. Супер, мене ми одговара, со тоа што во делови од годината водостојот е очаен и само канализациона вода тече и неподносливо смрди. За жив свет, риби, жаби, птици, илузорно е да се разговара со сите шампони, детергенти и хемикалии во водата. Во добар дел од годината не е препорачливо да се користат патеките и поради загадениот воздух....и за тоа нешто многу не ги слушнав да зборат.
Арогантно звучи, ама к ме заболе за галиите, ич не ни одам у тој дел, а и докажано е одамна дека како народ сме невидени неизживеани сељачишта без вкус, посебно тие на кои животен предизвик и дострел им е да живеат во Мал Ринг последниве 20 години.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.614
Поени од реакции
5.124
Јас не гледам еколошки проблем. Не му се допаѓа на Шилегов. И го бутна единствено за политчки цели.
Наместо нешто да сработи, се врткаше по судови со градски пари. И така на крај пари за адвокати, влечење по судови, бутнато нешто што претходно е изградено со наши пари, за да си оствари нечии амбиции.
Тотална загуба и жалост, ама тоа е.
Затоа треба да се внимава за кого се гласа, кога ќе дојде време, овој Шилегов од мене нема да добие глас.

Каков Белград или Србија. Напротив тоа беше едно од ретките места каде немаше Кич турбофолк музика од секакви певаљки.

Галијата што деновиве се бутна беше атракција. Имам одено преку 30 пати сигурно.
Се собиравме секоја недела по еднаш на латино танци, се свиреше латино и друг тип на странска музика која беше " ИН" во моментот.

Речиси секоја вечер можеше да се видат и странски туристи кога одевме. Јас често носев и пријатели кои претходно беа скептици и противници, но после забавите речиси сите беа најпријатно изненадени.

Местото беше супер, ама не беше за секого, Не се пушташе Кич музика и некои луѓе едноставно сами сфаќаа дека не се за таму и си одеа.
За оние што слушаат убава музика, а не посетиле некоја од вечерите на бродот само можам да им кажам дека има за што да жалат.
5 години како не работи галијава што се бута... ќе има за што да жалат само голубите што имаа гнезда у неа.
Башка што поголем гнев навлекоа заради блокадата на кејот за рекреација, кој го користел кејот знае што зборам.
Таму беше хорор, темница, кучиња еден куп што се пуштаа, заобиколување низ народ и гужва...
Кога се праи нешто се праи со план, а не фуш, и се околу него да биде колатерална штета. На сметка на некои болни идеи и фрустрации, нормално и ќешче.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
416
Поени од реакции
338
Имаше на еден кумановски сајт, била направена телефонска анкета, максим водел убедливо.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
На Фејсбук ги следам 2цата кандидати за градоначалник во една помала општина и имам прашање: Дали смее да се отвораат штабови и да се прават собири со граѓани пред официјално започнување на кампањата? Оти сдсмовецот ги помина сите околни села и оствари средби со сите селани и граѓани притоа отварајќи штабови во повеќето места, а вмровецот уште нема почнато, па ми изгледа малку чудно.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.070
Поени од реакции
19.839
Почнала комуњарата со предизборни уценувања, купување гласови и пребројување на овците во трлото.

Едно време за ваквите работи јадеа гомна дека се одлика на режимот, ама испадна дека не само што истите одлики ги наследија, туку и ги надградија. Заевизмот пуштен на најјако, додека во јавност зборат за демократија и слобода. Останаа само малоумните и наивните да им веруваат на приказните за некаква слобода.




ЛГБТ активистка откри како СДСМ уценува граѓани за глас на изборите
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
5 години како не работи галијава што се бута... ќе има за што да жалат само голубите што имаа гнезда у неа.
Башка што поголем гнев навлекоа заради блокадата на кејот за рекреација, кој го користел кејот знае што зборам.
Таму беше хорор, темница, кучиња еден куп што се пуштаа, заобиколување низ народ и гужва...
Кога се праи нешто се праи со план, а не фуш, и се околу него да биде колатерална штета. На сметка на некои болни идеи и фрустрации, нормално и ќешче.
Изи малку другар. Грешка си некоја. Галијата што ја бутнаа работеше до пред короната.
2018 и 2020 година славев нова година во неа. И за волја на вистината работеше супер.

Така да малку пред да кажете нешто, барем проверете. Дали знаеш воопшто која галија се бутна сега?
Да не се збуни со таа галија кај Мепсо и панорамското тркало?
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.370
Дечки, беспотребно си правите муабет. Треба да ви се смени менталитетот од 7 до 77 години на цела држава. Уште 30 години да бидете држава истите работи ќе ви се случуваат. До главата е целиот проблем, не е ни до ВМРО, ни до СДСМ.
А како да му се смени на некој менталитетот кога 30 години живее со истиот? Ние уствари од осамостојување до сега, цело време сме изложени на беда, дебилштина и аматеризам, ѓубре на тони, неработништво, неправди. Ние не знаеме за подобро, па затоа сме навикнати на ова што се случува. Времето за промена на менталитет беше пред 30-25 години, сега е доцна.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.370
Драг почитуван администратор, јас не сум ви ги бирал политичарите и владеачките гарнитури изминатите 30 години. ВИЕ сте го направиле и дозволиле тоа. Под вие, мислам на обичниот народ.
Токму така, затоа и не може да очекуваме да ни се „смени менталитетот“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom