Анализа на крв - толкување резултати

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.375
Поени од реакции
16.352
Убаво е вака кога некој ќе најде дека докторите потфрлаат на темата :D земај си магнезиум и со тоа регулирај си остеопороза и многубројните калцификати кои се ствараат во организмот и не ги слушај докториве што потфрлаат, убо си знаеш :cool: само гледај твоите претпоставени да не те разберат пошо може да биде лошо. :вонзем:
Не се мислеше на тебе тоа со докторите. Иначе за остеопороза, не тврдам дека магнезиум е лек, него дека е добар за третман, заедно со Omega 3, K2 MK7, D3, Boswellia, Boron.....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.200
Поени од реакции
18.800
Не се мислеше на тебе тоа со докторите. Иначе за остеопороза, не тврдам дека магнезиум е лек, него дека е добар за третман, заедно со Omega 3, K2 MK7, D3, Boswellia, Boron.....
Станува лек во комбинација со веганство.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.668
Правев редовна контрола и гледам нешто покачена вредност за шеќерот, што мислите дали е загрижувачки или не? Матичниот ми рече крвната слика ти е добра ама јас сега пребарав за вредноста и гледам "prediabetes". Па тоа малце ме збуни, а другово колку што се разбирам мислам добро е.

IMG_20190913_133557.jpg
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.287
Поени од реакции
28.872
Абе ај уживај, 5.8 ти бил шеќерот и се карактеризираш како prediabetes... :pos:
Што вечераше пред да ја правиш крвнава слика? :P
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.683
Поени од реакции
178.795
Правев редовна контрола и гледам нешто покачена вредност за шеќерот, што мислите дали е загрижувачки или не? Матичниот ми рече крвната слика ти е добра ама јас сега пребарав за вредноста и гледам "prediabetes". Па тоа малце ме збуни, а другово колку што се разбирам мислам добро е.

Прегледај го приврзокот 217189
Не се замарај со ова, мене стандард ми е 5.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.375
Поени од реакции
16.352
Правев редовна контрола и гледам нешто покачена вредност за шеќерот, што мислите дали е загрижувачки или не? Матичниот ми рече крвната слика ти е добра ама јас сега пребарав за вредноста и гледам "prediabetes". Па тоа малце ме збуни, а другово колку што се разбирам мислам добро е.

Прегледај го приврзокот 217189
Со оглед на тоа дека другите параметри се добри, најверојатно аномалија.

Тестирај пак за 1 недела, или ако сакаш да бидеш сигурен, Insulin OGTT, Авицена.


Оптимална вредност е <4
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.144
Поени од реакции
35.583
Којзнае што има јадено вечерта. Мене стандард 3.5, а може и до 5.5 да дојде зависи што јадам.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.668
Абе ај уживај, 5.8 ти бил шеќерот и се карактеризираш како prediabetes... :pos:
Што вечераше пред да ја правиш крвнава слика? :P
Хахах па не се карактеризирам јас никако, само кога пребарав на нет за таа вредност ми даде некоја табела и пишуваше prediabetes :)

Со оглед на тоа дека другите параметри се добри, најверојатно аномалија.

Тестирај пак за 1 недела, или ако сакаш да бидеш сигурен, Insulin OGTT, Авицена.


Оптимална вредност е <4
Важи, ќе тестирам после една недела пак.

Којзнае што има јадено вечерта. Мене стандард 3.5, а може и до 5.5 да дојде зависи што јадам.
Ништо посебно немам јадено, накај 10 ипол - 11 вечерта изедов 2 сендвичи (4 парчиња леб "Микс од зрна") со хумус, маслинки, пиперка, патлиџан и сирење. Крвта ми ја земаа нешто малку пред 9 сабајлето.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.447
Поени од реакции
9.633
Хахах па не се карактеризирам јас никако, само кога пребарав на нет за таа вредност ми даде некоја табела и пишуваше prediabetes :)Важи, ќе тестирам после една недела пак.Ништо посебно немам јадено, накај 10 ипол - 11 вечерта изедов 2 сендвичи (4 парчиња леб "Микс од зрна") со хумус, маслинки, пиперка, патлиџан и сирење. Крвта ми ја земаа нешто малку пред 9 сабајлето.
по 6-7 часот навечер не треба да јадеш ништо. Пошто додека се развари па се шмугне низ органите и крвотокот, ете ти можно покачување...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.761
Поени од реакции
2.729
Правев редовна контрола и гледам нешто покачена вредност за шеќерот, што мислите дали е загрижувачки или не? Матичниот ми рече крвната слика ти е добра ама јас сега пребарав за вредноста и гледам "prediabetes". Па тоа малце ме збуни, а другово колку што се разбирам мислам добро е.

Прегледај го приврзокот 217189
Испитај си HB-A1c и ќе видеш дали имаш навистина покачен шеќер во последните 12 недели.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.668
Следната недела ќе тестирам прво уште еднаш обично па после ќе видам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.112
Поени од реакции
8.771
Ништо посебно немам јадено, накај 10 ипол - 11 вечерта изедов 2 сендвичи (4 парчиња леб "Микс од зрна") со хумус, маслинки, пиперка, патлиџан и сирење. Крвта ми ја земаа нешто малку пред 9 сабајлето.
... кога се има закажани лабораториски анализи предходниот ден треба да се јаде до 18.00 ч , а два дена предходно да се нема потешка физичка активност (да речеме боди билдинг), или пак да се пие алкохол и внесување на калорична храна!
Следната недела ќе тестирам прво уште еднаш обично па после ќе видам.
... правилно! никогаш со прво мерење и со добиениот резултат да НЕ се донесе избрзан заклучок каде според твојата вредност 5,8 мислам дека нема место за загриженост!
- секогаш „позитивен“ наод како твојот се потврдува со две испитувања!
П.С.
(лицата со променливо ниво на шеќер и оние со веќе поставена дијагноза за шеќерна болест, особено лицата во постара возраст, гојазните и оние кои имаат фамилијарна историја на болеста би требало да ги направат тестовите : Орален тест за толеранција на глукоза (OGTT) Гликозилиран хемоглобин (HbA1c) )
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
39
МИСЛЕЊЕ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ? ОБИЧНА ПРОВЕРКА Е НАПРАВЕНА
20191106_155717.jpg 20191106_155723.jpg 20191106_160430.jpg
 
На врв Bottom