Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa eve na zapad se ceni kolku tolku rabotata i rabotnata sila, pa i tamu domasnite kako od ogin begaat od amalskite raboti duri i poveke nego kaj nas.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Во основа така е...шемата е да те натераат твоите после факс да се вработиш, дал сам дал со врски па ќе земеш 25-30000 па ако имаш среќа и партнерот да работи и тој да зема толку има шанси сами да живеете. Ако не со Мама и тато најчесто на мажот па ќе се караа снаат со свекрвата па ќе се роди дете и тоа ќе „јаде“ најмалку 20000 денари во примања ако се роди второ си го ебал. Па ќе се искарате, па ќе се направите уште и ненормални и стан да купите (боље е под кирија, финансиски и легално) па ќе се карате за имот, па ќе се разведете, пола ќе ти земе таа и плус деца, значи нема гледање деца редовно, плус алиментација, плус судови, плус нервози.
Ќе испадне најбоље седи си дома додека се живи твоите :D па уште ако можеш да си и геј пуна капа:D
Епа има и друга опција, куферите и ќе си ја бараш среќата по белиот свет, ако видиш дека и таму не бива поседи 10тина години таман ќе собериш пари колку да земеш некое станче тука и да го обезбедиш кровот над глава.
Еве јас сум во таа генерација што ти ја пишав, да не претерам ама преку 60% од моите школски веќе заминаа од тука, тие што се останати дел бараат чаре да збришат, дел имаат најдено некоја „поасална работа“, а останатите живеат со мама и тате и работат некој семеен бизнис или чекаат да земат старите пензија за да има да излезат.
Во ваква експеримент „држава“ може само да си ја ебеш младоста и кога ќе остариш да се нервираш оти не си пробал да заминеш некаде и да пробаш да направиш нешто од нула.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Mislam deka mentalitetot i roditelite se krivi za mrzelivosta na potomcite. Na zapad se znae, na 18god ti ja pokazuvaat vratata i srekno na svoe. Toa mu e lekot.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Pa eve na zapad se ceni kolku tolku rabotata i rabotnata sila, pa i tamu domasnite kako od ogin begaat od amalskite raboti duri i poveke nego kaj nas.
Образованите секако дека ќе бегаат, амалска работа ќе работат преку лето и додека се на факултет. Ние и странство сме разлика небо и земја.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Mislam deka mentalitetot i roditelite se krivi za mrzelivosta na potomcite. Na zapad se znae, na 18god ti ja pokazuvaat vratata i srekno na svoe. Toa mu e lekot.
Споредуваш држави и нас кои глумиме држава.
И тука така дојде, ти ја отвораат вратата на 18 години и ти викаат, оди заврши нешто колку да имаш пусулче, а за тоа време почекај да ти излезе бугарскиот и фати магла надвор, тука нема леб.[DOUBLEPOST=1539445562][/DOUBLEPOST]
Образованите секако дека ќе бегаат, амалска работа ќе работат преку лето и додека се на факултет. Ние и странство сме разлика небо и земја.
Имам школски кој не заврши факултет, на 20 години му излезе пасошот и замина надвор, јас останав да се акам по факултет демек инженер ќе се правам, дечкото го сретнав пред 2 месеци со џип од 20 000 евра на Швајцарски табли, јас толку пари уште 5 години во Македонија нема како бруто плата да ги свртам низ рака, а не пак да ги одвојам и да ги фрлам на кола. Да останеше со средно во Македонија, ќе немаше пари да купи и да одржава Југо 45ка, а не како сега Порше Кајен С.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Епа има и друга опција, куферите и ќе си ја бараш среќата по белиот свет, ако видиш дека и таму не бива поседи 10тина години таман ќе собериш пари колку да земеш некое станче тука и да го обезбедиш кровот над глава.
Еве јас сум во таа генерација што ти ја пишав, да не претерам ама преку 60% од моите школски веќе заминаа од тука, тие што се останати дел бараат чаре да збришат, дел имаат најдено некоја „поасална работа“, а останатите живеат со мама и тате и работат некој семеен бизнис или чекаат да земат старите пензија за да има да излезат.
Во ваква експеримент „држава“ може само да си ја ебеш младоста и кога ќе остариш да се нервираш оти не си пробал да заминеш некаде и да пробаш да направиш нешто од нула.
Фаќање џаде е најпросперитетна опција...јас кажувам што имаш тука, нешто како пародија на Мацедониан Дрим. Ова е во просек и во најверојатно 95%+ од случаите.
Инаку има излези покрај странство, нешто коруптополитика, мама и тато да имаат добар бизнис а ти да си добар нивен ученик, да си храбар и среќен да има сенс за бизнис и ти да почнеш и направиш нешто, може и да имаш плата па да живеш аскетски вртеќи пари на берза или слично, да работиш од нет за некој јак бизнис т.е. да имаш ептен специфичен скил сет и години самоедукација, да си мафијаш и да не те укокаат или пикнат во Идризово. Друго не ми текнува...да добиеш на спортска дека Исланд ќе биде светски шампион :D ...тоа горе беа пореалените опции. Може нешто Хирург у приватна болница, директор на нешто посаглам и слично ама за тоа треба во пракса години искуство, вложени пари во себе, многу време па и врски и доста лактање.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Образованите секако дека ќе бегаат, амалска работа ќе работат преку лето и додека се на факултет. Ние и странство сме разлика небо и земја.
Ne rabotat amalski raboti, ni zimo ni leto ni esen ni zima. Svaba pre vo rekata ke se frli nego da zeme lopata ili metla vo racete. Nema teorije bez razlika na obrazovanie. A toa deka veke sekade mladinata e 80+% so fakultetski diplomi e veke drug problem, ama pazarot i platite ne sodejstvuvaat so realnata situacija. Ako po cela eu i svet imas npr diplomirani filozofi so lopata da gi rines nema nikakva logika filozof da zema mnogu pogolema plata od npr zidar pa i cistacka poso neli gi nema. Znaci nesto ne funkcionira kako so treba, i kaj nas i vo eu i svetot.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Кај нас најголем проблем е менталитетот. На Запад си се знае, кој што и колку може тоа си учи занает и си работи. Не работат амалски работи Германците пошто си се школуваат за одредена професија што ги интересира, без да имаат факс со дуален студиум т.е. Ausbildung (повеќе пракса отколку школо, плус платено) и за сите има работа. Кај нас и шуто и рогато се е со факултетска диплома. Знам личности што пола линија код немаа напишано за време на студии а денес професори по информатика. Епа сакаат и останатите така, не се луди да 'рмбаат за 200 евра наместо да тераат политика и врски.

Државата ни е огледало на народот, и искрено за тоа каков народ сме и ова е предобро. Ние сме Уганда левел со простотилукот, непотизмот, корупцијата, алчноста. Мора да дојдат Германците или Скандинавците со камшик, едно 100 години протекторат да сме нивни и да не научат на поими како работна етика, општо добро итн. и да искоренеме се што ни е врежано во менталитетот па да мрднеме во иднина. Тие што ја имале таа среќа да се под германско пред векови денес се милиони години пред нас.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
gotovo pobedija masonite i ilumnatite
treba da seprotestira
Pobedija lezacite, zatoa eu ke propadne. Fakt e deka sekade najdobri plati zemaat tie so ne rabotat nisto.[DOUBLEPOST=1539447337][/DOUBLEPOST]https://lider.com.mk/makedonija/teroristot-aberdin-zimberi-vraboten-vo-kontrola-na-letanje-60-000-denari-drzavna-plata-za-poraneshniot-pripadnik-na-uchk/
I posle jadat gomna na mladite ne im se rabotelo? Da ne se budali da rabotat? Abe site doma, od prv do posleden!
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Баш ме интересира што прават тие деца чиишто родители им носат и месат, што прават во текот на денот, прават ли нешто воопшто или само до кладилница и остатокот од денот турски серии и паѓање во депресија, еве ако има на форумот некое такво дете нека сподели, љубопитна сум да дознаам каков е тој стил на живот
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
За да ја работиш некоја работа, треба да имаш љубов и воља за таа работа, нешто што 99% од младите го немаат, и го работат ради реда, за да преживеат, пошто МОРААТ, а не бидејќи САКААТ, што од старт е грешен концепт, и највеќе страдаат клиентите кои работат со нив.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Кај нас најголем проблем е менталитетот. На Запад си се знае, кој што и колку може тоа си учи занает и си работи. Не работат амалски работи Германците пошто си се школуваат за одредена професија што ги интересира, без да имаат факс со дуален студиум т.е. Ausbildung (повеќе пракса отколку школо, плус платено) и за сите има работа. Кај нас и шуто и рогато се е со факултетска диплома. Знам личности што пола линија код немаа напишано за време на студии а денес професори по информатика. Епа сакаат и останатите така, не се луди да 'рмбаат за 200 евра наместо да тераат политика и врски.

Државата ни е огледало на народот, и искрено за тоа каков народ сме и ова е предобро. Ние сме Уганда левел со простотилукот, непотизмот, корупцијата, алчноста. Мора да дојдат Германците или Скандинавците со камшик, едно 100 години протекторат да сме нивни и да не научат на поими како работна етика, општо добро итн. и да искоренеме се што ни е врежано во менталитетот па да мрднеме во иднина. Тие што ја имале таа среќа да се под германско пред векови денес се милиони години пред нас.
Имам еден родинина, си учеше факултет дефицитарна струка компјутери такво чудо, дури и сам си правеше едукација, ми зборуваше ваков онаков бизнис сакал и го гледам во државна админстрација. Вика не сум глуп, пари може помалку од плата ама на работа од 8 сати 2 работам за администрација а 6 за мене или си пијам кафе. Пари исто ако не и повеќе а работа помалку...не е глуп да инвестира и ризикува кога може полесно.
 
M

Macedon1um

Гостин
Епа има и друга опција, куферите и ќе си ја бараш среќата по белиот свет, ако видиш дека и таму не бива поседи 10тина години таман ќе собериш пари колку да земеш некое станче тука и да го обезбедиш кровот над глава.
Какви 10 години друже, ако целта ти е само да земеш некое станче тука многу побрзо ќе го заработиш. Еве Хрватов на јутуб баш објаснува за Германија 1800 евра месечно трошоци, ако не се лажам има зборувано дека зимаат околу 4000 месечно со жена му значи 25 илјадарки годишно чисти ако се стегнат без луксузирање



За да ја работиш некоја работа, треба да имаш љубов и воља за таа работа, нешто што 99% од младите го немаат, и го работат ради реда, за да преживеат, пошто МОРААТ, а не бидејќи САКААТ, што од старт е грешен концепт, и највеќе страдаат клиентите кои работат со нив.
Само од љубов кон работата не се живее, пак на крајот се се сведува на парите кои ти се потребни за отплата на стан, одмор, барем средна класа кола итн
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
За да ја работиш некоја работа, треба да имаш љубов и воља за таа работа, нешто што 99% од младите го немаат, и го работат ради реда, за да преживеат, пошто МОРААТ, а не бидејќи САКААТ, што од старт е грешен концепт, и највеќе страдаат клиентите кои работат со нив.
Јас лично...кога се запишував на Факултет ги прашав моите на кој факс и која професија имаате највеќе врски за завршување на факс и после за работа и ми рекоа таа и таа. И јас оп документи на тој факс, си го завршив без проблем, не сум останал повеќе од месец дена без работа а имам завршено во 2003та. Не дека ептен тоа ми беше желба ама после некој месец ми стана интересен факсот и сега си го работам без проблем и ми е интересно. Ако одев по љубов и воља ќе студирав Астрономија и гарант ќе бев на список на АВРМ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom