Американски Стафордширски Териер

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.211
Поени од реакции
10.360
Освен што ми се кења од фактот што 14 годишни деца ги позајмуваат кучињава од петти братучед на другарот, само за да се сликаат за на фб/инстаграм со кучево како го држат на ланец во преден кадар + air max + некое капче, друго немам ништо против вакви кучиња. Во ист ранг ми спаѓа со ротфајлер, доберман, булдог, не би застанал на улица на семафори да ги погалам и да си поиграм со нив, ама ако ми дојде на гости и знам дека е фино воспитано би се подружил со него.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
9.887
Поени од реакции
17.347
Поентата е дека секое куче е мирно со газдата и тие кои ги знае ако е правилно дресирано. Пит булот се дресира за чување, ако начека крадец тогаш тешко на крадецот, ако некој го нападне газдата тогаш тешко него. За тоа е пит булот, и ако е правилно дресиран од него треба да се плашат само оние кои имаат намера да направат штета.

И шарпланинецот е агресивен, значи не треба овчарите да го чуваат, нека чуваат чивава да им ги пази овците.
Ok ako taka mislis.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Секое куче со голем раст има сила и јак угриз дали тоа значи дека сите кучиња се крволочни и убијци?
Tocno e deka cuvanjeto najmnogu vlijae na edinkata,no golem del igra genetikata,da ne se lazeme. Stafordot e izlozbena verzija na pit,ama genot si go ima.
Toa ne znaci deka tvoeto ke odi i ke napaga se po ulici,no bi ti rekol da otvaras 4 oci,osobeno kon drugi mazjaci radi dominacija.
Najagresivni se civavi,pekinezeri i slicni iskompleksirani rasi,ama stetata od niv ne e 1% vo sporedba so pit,staford,rott,kangal itn.
Osobeno ne se preporacuvaat kako 1vi rasi,bas poradi neiskustvoto vo vospituvanjeto. Kaj spomenative opasnoto e sto se smireni,i odednas vo dadena situacija eksplodiraat i se slucuvaat katastrofi. Ne slucajno za borbi cuvaat pit,azijat,kangal,a nikoj ne odi so vucjak,doberman...
So zdravje da si go cuvas,i otvaraj oci,predvidi ja opasnosta,zosto ako se sluci kasno ke e se
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.933
Поени од реакции
3.229
Абе вие што стварно мислите дека ако правилно дресираш Питбул нема никогаш да нападне човек или друго куче , сериозни сте? Куче што е направено за борба никогаш никој да не нападне?
Знам дека вие што имате Питбули или многу ги сакате ги браните, ама бидете малце реални. Чим на кучето тоа му е гени само прашање на време е кога ќе нападне ...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Абе вие што стварно мислите дека ако правилно дресираш Питбул нема никогаш да нападне човек или друго куче , сериозни сте? Куче што е направено за борба никогаш никој да не нападне?
Знам дека вие што имате Питбули или многу ги сакате ги браните, ама бидете малце реални. Чим на кучето тоа му е гени само прашање на време е кога ќе нападне ...
А ако не нападне воопшто во целиот негов живот?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.933
Поени од реакции
3.229
А ако не нападне воопшто во целиот негов живот?
За да не нападне ниеднаш во целиот негов живот треба цело време да е врзано у двор и да нема пристап со други луѓе и животни. :D:P
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
За да не нападне ниеднаш во целиот негов живот треба цело време да е врзано у двор и да нема пристап со други луѓе и животни. :D:P
Така најмногу агресија ги фаќа , па да му пукне филмот некој ден да го скини синџирот и некој да настрада... Малтретирање за животното е тоа , ако си го земал понашај се кон него како член на семејството , а не како затвореник да ти е.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.933
Поени од реакции
3.229
Кучиња не чува од причина пошто живеам у стан. А на куче му треба голем двор .
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
793
Американскиот пит бул териер е размножуван да се бори со кучиња, па дури и поголеми животни, и факт е дека генетски е склон на агресија кон ист пол/други кучиња и животни, но тоа не го прави агресивен кон луѓе. Тоа што во Америка имаат секакви мешавини од раси од типот бул, кои се одгледувани од неодговорни и неедуцирани одгледувачи и завршуваат по прифатилишта не ја прави расата Американски Пит бул териер, а уште помалку Американскиот Стафордски териер агресивна кон луѓе. За Амстафот дури е дисквалификациона маана да покажува агресија кон други кучиња и луѓе, пишува во самиот стандард на расата.

Било кое куче што покажува сериозна агресија кон луѓе треба да се еутанизира или отстрани од програма за размножување, а тоа одговорните одгледувачи добро го знаат.

Како и да е, тие што немале среќа да погалат амстаф не знаат колку им е фацката само за гмечење и мазење. До сега сум имала искуство со 3 кои не би стапнале на мува, камо ли да каснат човек. Не сум фан на бул тип расите, главно ради нивната питома природа кон луѓе и потреба за внимание. Повеќе сакам кучиња кои се самостојни, и рамнодушни кон други луѓе.
 

Attachments

Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
@AmstaffBen Прекрасен е. Ако имаш мали случајно накај Јануари контактирај ме.
Не планирам до две години да го парам , додека не созрее целосно.[DOUBLEPOST=1536169613][/DOUBLEPOST] IMG_20180901_202910.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom