Американски Стафордширски Териер

Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Да прашам нешто иако не е поврзано со темава, на кое место се изложбите во Охрид и кога?
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.110
Pit Bull da ostavam u soba so dete? ALOOO u mentalna ustanova neka me smestat odma. Pa i da bidam u prisustvo pak ne bi mozela nisto da napravam. Demek ovie sopstvenicive na pit bull znaat kako da dresiraat cim e agresivno po priroda sekogas ima rizik od napad.
Pa da I doberman ne treba da se cuva mislam osven ako zivis sam so nego i imas samoubistveni nagoni onda cuvaj, se znae kolku pati usmrtil sopstvenik dobermanot.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
Da se soglasuvam? Shto e poenatata?
Поентата е дека секое куче е мирно со газдата и тие кои ги знае ако е правилно дресирано. Пит булот се дресира за чување, ако начека крадец тогаш тешко на крадецот, ако некој го нападне газдата тогаш тешко него. За тоа е пит булот, и ако е правилно дресиран од него треба да се плашат само оние кои имаат намера да направат штета.
Pit Bull da ostavam u soba so dete? ALOOO u mentalna ustanova neka me smestat odma. Pa i da bidam u prisustvo pak ne bi mozela nisto da napravam. Demek ovie sopstvenicive na pit bull znaat kako da dresiraat cim e agresivno po priroda sekogas ima rizik od napad.
Pa da I doberman ne treba da se cuva mislam osven ako zivis sam so nego i imas samoubistveni nagoni onda cuvaj, se znae kolku pati usmrtil sopstvenik dobermanot.
И шарпланинецот е агресивен, значи не треба овчарите да го чуваат, нека чуваат чивава да им ги пази овците.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Поентата е дека секое куче е мирно со газдата и тие кои ги знае ако е правилно дресирано. Пит булот се дресира за чување, ако начека крадец тогаш тешко на крадецот, ако некој го нападне газдата тогаш тешко него. За тоа е пит булот, и ако е правилно дресиран од него треба да се плашат само оние кои имаат намера да направат штета.

И шарпланинецот е агресивен, значи не треба овчарите да го чуваат, нека чуваат чивава да им ги пази овците.
Може овците да ги изеде шарпланинецот ако е за тоа хахахаха
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.110
За тоа е пит булот, и ако е правилно дресиран од него треба да се плашат само оние кои имаат намера да направат штета.
Koj ti garantira deka e pravilno dresiran? Stotici slucai na napadi dnevno imas predizvikani od pit bull.
A komparacijava so sarplaninecot debilna e.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Koj ti garantira deka e pravilno dresiran? Stotici slucai na napadi dnevno imas predizvikani od pit bull.
A komparacijava so sarplaninecot debilna e.
Кај нас не сум видел случај питбул да нападнал човек или дете по медиумиве , незнам колку телевизија гледаш дневно ама мислам дека секојден накај 10 часот на AnimalPlanet се емитува емисија кај што спасуваат питбули кои се користени за борби , ги хранат , ги социјализираат и на крај кога кучето е супер , го вдомуваат кај семејство што може да му ги пружи сите услови кои му се потребни и лично таа служба го проверува просторот , дали е погоден за кучето .
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.110
Кај нас не сум видел случај питбул да нападнал човек или дете по медиумиве , незнам колку телевизија гледаш дневно ама мислам дека секојден накај 10 часот на AnimalPlanet се емитува емисија кај што спасуваат питбули кои се користени за борби , ги хранат , ги социјализираат и на крај кога кучето е супер , го вдомуваат кај семејство што може да му ги пружи сите услови кои му се потребни и лично таа служба го проверува просторот , дали е погоден за кучето .
Jasen e muabetot za pravilno izdresirano kuce ali ne znam kako moze nekoj da ti garantira deka go izdresiral pravilno kuceto i ti da bides siguren deka nema da te napadne?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Кучето има агресија према кучињата само , не се борело со човек за да има агресија према луѓето и ако беше до тоа зошто кучињата се бореле меѓу себе кога можеле директно на луѓето да скокнат? Тие сакаат само љубов и ќе бидат прави мачиња , а за дресурата можеш лично да присуствуваш таму и да гледаш како работат со кучето.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
Jasen e muabetot za pravilno izdresirano kuce ali ne znam kako moze nekoj da ti garantira deka go izdresiral pravilno kuceto i ti da bides siguren deka nema da te napadne?
Па ќе те нападне ако прв почнеш, сигурно нема така од нигде никаде да ти рипне да те јаде. А дресиран од недресиран питбул се познава од километар.
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.110
Кучето има агресија према кучињата само , не се борело со човек за да има агресија према луѓето и ако беше до тоа зошто кучињата се бореле меѓу себе кога можеле директно на луѓето да скокнат? Тие сакаат само љубов и ќе бидат прави мачиња , а за дресурата можеш лично да присуствуваш таму и да гледаш како работат со кучето.
Epa u praksa ne gi napagjaat samo kucinjata ete proanaliziraj kolku smrtni slucai ima od pit bull godisno i ostaj gi ti tie od Animal Planet sto dresiraat ja te prasuem za sekoja budala sto moze da zeme pit bull.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom