Ако бог го створил светот, кој го створил бог?

Статус
Затворена за нови мислења.

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
NIKA напиша:
Glupo pra6anje?Ma ti da ne si poludela.Za ovaa pra6anje kardinalite po celi meseci si diskutiraat....i ne naogjaat odgovoro.I sea ako mene me pravi6 glupa za pra6anjevo toga6 i kardinalive isto.Izgleda na krajot deka ti si :lud: a ne jas.E

Како прво да ти одговорам на болдираното - не не сум.
Како второ да ти кажам дека не секое прашање на кое што не можеш да дадеш одговор е глупо.
И како трето одговорот на твоето прашање не го знае никој освен самиот Бог,затоа не труди се да одгатнуваш нешто што не може никој да го одгатне.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Mia напиша:
Како прво да ти одговорам на болдираното - не не сум.
Како второ да ти кажам дека не секое прашање на кое што не можеш да дадеш одговор е глупо.
И како трето одговорот на твоето прашање не го знае никој освен самиот Бог,затоа не труди се да одгатнуваш нешто што не може никој да го одгатне.
A slucajno da ne bi prasanjevo od temava nekoj da moze da go odgatne?
1. Ako ne si luda, togas sto me pravis mene luda
2. Zna4i moeto glupo a temava t.e.prasanjeto ne...bre cudna rabota
3. Prosto me interesira ne deka ke go odgatnam
4. Imam pravo da si mislam i prasuvam i da si davam odgovori i komentari
5. Nema da se karam so tebe
6. Stiga tolku
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
astrion напиша:
Abe stupid, ima nastani koi se prenesuvat od pokolenie na pokolenie,i kako amanet se ostavat za da svedocat za nekoj dalecen nastan koj vo svoe vreme postoel,na primer Aleksandar Makedonski " jas ne veruvam deka postoel,toa se prikazni,ne sum go videl" he he he kolku si tap, isto i Isus i negovite chuda so gi pravel,nekoj toa go zapisal a ti ako ne veruvas toa se dolzi na tvojot nedostatok na zelba za osoznavanje,ali tuka sme nie da ti izmieme ochite.
p.s A znaeme koj e Isus i vo koe ime dosol i sto pravel, edna desetina da e tocno eve ti dokaz deka ima gospod a 100% se e tocno.
Offf lele.... Isus bil obichen covek. Citni malce pa posle dojdi da zborime. Vo 3 vek e proglasen za bozestvo. A bog edinstveno bi mozel da go sfatam kako motivacija vo zivotot. Inaku ne... Isus e eden obichen smrtnik, imal golema mok, kako nekoj kral, vo princip i bil od kralsko poteklo, no bil samo obichen SMRTNIK. A deka pravel chuda, ne veruvam, vo biblijata sto e pishano nemoj da go zemash zdravo za gotovo. Tuku toa e metaforichki napishano. Kako na primer: Isus nahranil 100 luge so edno parche leb. Toj ne gi nahranil vistinski tuku duhovno, deka i pokraj teshkata situacija vo koja se, ke bide podobro ponatamu. Toa e vsushnost celata poenta na hristijanstvoto. A ako imas prolem so mene kazi da ti go resham. Nemoj uste ednas da si dozvolish da mi rechel glup ili tap.
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Stefanos_M напиша:
Offf lele.... Isus bil obichen covek.
Исус бил БОГОчовек, или ако сакаш повеќе, ГОСПОД во човечко тело. Е сега ЗОШТО е сосема друга тема.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Stefanos_M напиша:
Offf lele.... Isus bil obichen covek. Citni malce pa posle dojdi da zborime. Vo 3 vek e proglasen za bozestvo. A bog edinstveno bi mozel da go sfatam kako motivacija vo zivotot. Inaku ne... Isus e eden obichen smrtnik, imal golema mok, kako nekoj kral, vo princip i bil od kralsko poteklo, no bil samo obichen SMRTNIK. A deka pravel chuda, ne veruvam, vo biblijata sto e pishano nemoj da go zemash zdravo za gotovo. Tuku toa e metaforichki napishano. Kako na primer: Isus nahranil 100 luge so edno parche leb. Toj ne gi nahranil vistinski tuku duhovno, deka i pokraj teshkata situacija vo koja se, ke bide podobro ponatamu. Toa e vsushnost celata poenta na hristijanstvoto. A ako imas prolem so mene kazi da ti go resham. Nemoj uste ednas da si dozvolish da mi rechel glup ili tap.
Колку што знам јас, евреите веруваат дека Исус бил обичен човек, односно веруваат само во стариот завет од библијата. :)
Незнам дали бил обичен или не, само знам дека тоа што ни го кажал на нас луѓето е многу важно. Уствари не научил како треба да живееме за да имаме убав живот.
А тоа дека библијата е метафорички напишана, потполно си во право. Затоа и многу луѓе што ја сваќаат буквално мислат дека се тоа се измислени глупости...
 
T

trilobite

Гостин
IGI напиша:
А тоа дека библијата е метафорички напишана, потполно си во право. Затоа и многу луѓе што ја сваќаат буквално мислат дека се тоа се измислени глупости...
Не е така.
Има делови каде што Библијата користи метафора како стилски јазик,но во најголем дел толкувањето треба да биде буквално.
Што значи тоа?
Буквално-јас го сваќам како сериозно.
Уствари,Библијата и треба да се сваќа буквално.Затоа што тоа е единствен начин да одредиме што Бог сакал да ни каже.
Просто.Тоа е комунакација меѓу Бога и човекот.
Пораката во Библијата е пресериозна за да се земе метафорички.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Исус бил БОГОчовек, или ако сакаш повеќе, ГОСПОД во човечко тело. Е сега ЗОШТО е сосема друга тема.
до кога ке ги читаме овие измислици од црквата
БогоЧовек Богородица и други работи аман веке каков ерес ширите :bip:
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
до кога ке ги читаме овие измислици од црквата
БогоЧовек Богородица и други работи аман веке каков ерес ширите :bip:
Глеам дека си прилично едуциран и начитан во сите области, а особено Те интересира теологијата (до сега таков впечаток ми остави), и затоа еве, би сакала да ми објасниш стручно што за Тебе претставува Библијата?
Патем, сакам да Ти се извинам што размислувам поинаку од Тебе, и Те замолувам со целово мое срце и битие да ми простиш.:cuc:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Глеам дека си прилично едуциран и начитан во сите области, а особено Те интересира теологијата (до сега таков впечаток ми остави), и затоа еве, би сакала да ми објасниш стручно што за Тебе претставува Библијата?
Патем, сакам да Ти се извинам што размислувам поинаку од Тебе, и Те замолувам со целово мое срце и битие да ми простиш.:cuc:
Еден Мудрец пред многу години им велел на лугето Простено ти е, едноставно им давал НАдеж на живот на безнадежните...
и за тие зборови Простено ти е..Бил Распнат на крст..Затоа се плашам да го изговорам тоа..

инаку за Библијата.Збирка НА приказни...Но секогаш има по нешто вистинито во приказните
 
Член од
16 мај 2006
Мислења
137
Поени од реакции
1
ha....

CopyOfDeath напиша:
Ако веруваш дека бог го сторил светот ок
А кој го Стврорил бог?

оваа затемнетото де докажи ми го ти дека бог постои..
Gledaj vaka sega....covekot proizlegol od dve vrsti na covekoliki majmun:neandartalec i homo-sapiens. Sapiensot bil poizdrzliv od drugiov i od tamu se zema deka predec na coekot e Sapiensot. A vikas od kade se stvorile tie majmuni. Kako sto vikaat filozofite, od sekoj odgovor iskacaat novi i novi prasanja. Taka da, pred 20 TRILIoni godini (200000000000000000000000000000000000000 god - tocno izbrojav nuli btw) se slucila takanarecena Golema Eksplozija(The Big Bang) kade sto se stvoril cel univerzum...od tamu dosle planeti, i molekuli od koi se napravile site zivi sustestva, pritoa i majmunot itn. Sekako ke prasas, koj ja napravil taa topka...imam mnogu za objasnuvanje ama da ne tupam, tuka stavam kraj a ako sakas poveke da znaes za svetot i opsto univerzumot, procitaj neso od Stephen Hawking...
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
Еден Мудрец пред многу години им велел на лугето Простено ти е, едноставно им давал НАдеж на живот на безнадежните...
и за тие зборови Простено ти е..Бил Распнат на крст..Затоа се плашам да го изговорам тоа..

инаку за Библијата.Збирка НА приказни...Но секогаш има по нешто вистинито во приказните
Немој да се плашиш да му простиш некому! Сигурно нема да те распнат од една објективна причина:

Мудрецот (како што ти го нарекуваш) бил Исус, а тоа секако, не си ти...

ОК, ај да не забегуваме, сепак темата беше сосема друга.
Поздрав:wink:
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
12
Поени од реакции
1
ова тема треба да биде затворена како се осмелувате да прашате "кој го создал бог" ако верувате дека постои верувајте ако не не отварајте вакви теми кој го создал бог
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
12
Поени од реакции
1
IGI напиша:
Ако нешто неможе да настане од ништо, тогаш како настанало првото нешто? Од нешто друго? Или од ништо? Или ние сме во заблуда дека неможе од ништо да настане нешто. Како и да е најверојатно последното ќе е. Ако некој од вас мисли дека не е нека каже и нека ми објасни зошто па може и ќе ме предомисли. Не сваќате дека не сте доволно паметни, и никој на планетава не е, за да го објасни тоа?

Проблемот во вас е тоа што кога ке ви се спомне бог го сваќате како човек што седи горе на небото и не гледа.
ние сме настанале од бактерии а бактериите само настануваат
еднаш од бактериите настанало нешто па нешто друго па друго друго и дур сме настанале ние...

и нормално дека не гледа неможеш да избегаш од него никако ...

сте виделе во телевизија една девојка кога го искинала куранот (книгата што ја создал господ) господ ја преворила во нешто како мал диносаурус ке пробам да најдам фотографија е ке ја постирам па ке ми верувате
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
hellraiser and invalid напиша:
сте виделе во телевизија една девојка кога го искинала куранот (книгата што ја создал господ) господ ја преворила во нешто како мал диносаурус ке пробам да најдам фотографија е ке ја постирам па ке ми верувате
Najdi i 100 fotografii, nema da ti poveruvam deka e vistina toa. :icon_lol:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Matej the Malicious напиша:
Gledaj vaka sega....covekot proizlegol od dve vrsti na covekoliki majmun:neandartalec i homo-sapiens. Sapiensot bil poizdrzliv od drugiov i od tamu se zema deka predec na coekot e Sapiensot. A vikas od kade se stvorile tie majmuni. Kako sto vikaat filozofite, od sekoj odgovor iskacaat novi i novi prasanja. Taka da, pred 20 TRILIoni godini (200000000000000000000000000000000000000 god - tocno izbrojav nuli btw) se slucila takanarecena Golema Eksplozija(The Big Bang) kade sto se stvoril cel univerzum...od tamu dosle planeti, i molekuli od koi se napravile site zivi sustestva, pritoa i majmunot itn. Sekako ke prasas, koj ja napravil taa topka...imam mnogu za objasnuvanje ama da ne tupam, tuka stavam kraj a ako sakas poveke da znaes za svetot i opsto univerzumot, procitaj neso od Stephen Hawking...
мене ми се читани тие работи...разгледај низ форум што пишувам и прочитај што е темата....ке ти стане појасно на што мислам не како настанал човекот туку Ако Бог го создрал Човекот кој го создал бог..:star:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom