Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Јас имам проблеми со акни еве веќе 8 или 9 години. Особено се изразени на челото, околината на носот и долу под устата. На чело имам и лузни. Акните се прилично се иритирачки, влијаат на самодовербата ама човек некако се учи да живее со нив. Се обидов со секакви третмани антибиотици (во форма на капсули), Клиндамицин (исто антибиотик како лосион), течен азот, сапуни од сулфур, мента, катран, анти-акни креми Докторс, но сето тоа со многу мал ефект. Клиндамицинот е добар две-три недели додека кожата не се навикне на него. Бев и вегетеријанец 2 и пол години бидејќи мислев дека ситуацијата ми е таква поради лоша исхрана. Пак без разлика.

Читав пред некое време едно истражување дека пивскиот квасец помагал при ублажувањето на акните па моментално експериментирам со него. Може е и само пласибо. Со Докторс анти-акне крема се третирам повремено доклку ептен се влоши ситуацијата. Чисто да не ми остават лузни и побрзо да се средат.

Најискрено почнувам веќе да губам надеж и ми е јасно дека може уште долго време да имам проблеми. Поскапи третмани и ласери ке почекаат.
 

maricka

...
Член од
2 ноември 2009
Мислења
175
Поени од реакции
486
Да ви препорачам ефикасен и ефтин лек. Секој ден после туширање чистете го лицето, вратот и грбот со Хлоракол лосион, со честа употреба и лузните од акни за година дена ќе исчезнат,а поретко ќе излегуваат нови. Исто ако ви се појави нова акна, нанесете витаминска крема на местото и често нанесувајте на акната се додека не се повлече воспалението
 
B

babsyy

Гостин
Нема врска, и јас ко него имав проблем, ама само на челото. Ми изгледаше ужасно, ем црвено ем исфрлено со акни. Си правев шишки да го скријам, а само уште повеќе ми се иритираше. Јес да бев во пубертет, ама доцен беше.:)
Сите можни креми ги пробав од медицински креми до "лекот е пет пари само треба да го најдеш", и таа што си ја напишала скинорен од која се чешав ко ненормална. Луѓето мислеа псоријаза дека имам, е до толку беше гадно.:(
Ништо не ми помогна освен редовни третмани, прво со ласерски во дерма естетика, па во дерма медика, па на клиника на кожно, па дерма плус ,медикоз па Д-р Светлана. Се' вкупно потрошив 500 евра само за третманите на челово, без вклучување на медицинските сапуни, креми, тоници, маски, пилинзи, пени за лице.
Сега лицето ми е скроз исчистено, чат-пат за пмс ми се појавуваат 2-3 грди акни, ама со хлорамфеникол/дермогал поминуваат брзо.
Додека не те прегледа доктор, ништо не се зема на своја рака. И тие антибиотици ја заситуваат кожата и после одредено време немаат дејство.
Само треба да се најде добар дерматолог (Николина-Медикоз да речеме). :)
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Не сум. Гледам да не ставам се и сешто без да се консултирам со дерматолог. Кожата и така е општетена па да не направам посериозни проблеми. Последен пат кога бев на дерматолог ми препиша да користам Клиндамицин 2 недели. Потоа продолжив со третмани со течен азот исто неколку недели, но состојбата се влоши дополнително. Пак ме врати на Клиндамицин ама после еден месец дополнително користење буквално немаше никаков ефект. Како што ми рече бактериите што ги создаваат акните многу бргу стануваат имуни на овој антибиотик така да не се препорачува да се корисити подолг период. Финансиски не бев подготвен да одам на поскапи третмани па останавме на тоа дека најверојатно имам генетски предиспозиции кон акни со надеж дека по одреден период состојбата ке се среди. Али еве имам 23 години и уште мака мачам.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
самo Raocutane е дoкажан лек штo лечи акни , другo ништo , за тие штo имаат сварнo прoблем сo акни а не се тинејџери у пубертет..

штета штo е скап и има малце не сакани ефекти, али единствени несакани ефекти кај мене пo џебoт имал, едвај чекам да се врабoтам па да фрлам прва плата на апчињата...-.-
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Dobro sega zavisi do kozata sekoj nema ista koza, kaj sekoj site kremi ne deluvaat isto inace mene skinorenot mn mi pomogna go koristev na vecer samo na bubulicite inace da pecka i plus toa e lek ne e kozmetika i se koristi kako sto e napisano po upatstvo ni mesec povekje. Inace tie tretmani kaj kozmeticari ic ne gi sakam moj sovet e da ne odite i liceto da ne se mie so sapun.Samo odenje kaj iskusen dermatolog
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
36
Поени од реакции
4
Дали Др.Нина ја префрли ординацијата на друга локација ?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
самo Raocutane е дoкажан лек штo лечи акни , другo ништo , за тие штo имаат сварнo прoблем сo акни а не се тинејџери у пубертет..

штета штo е скап и има малце не сакани ефекти, али единствени несакани ефекти кај мене пo џебoт имал, едвај чекам да се врабoтам па да фрлам прва плата на апчињата...-.-
Точно, јас имав проблеми едно добри 5-6 години, имав масти креми и шо се не... ништо не помага. Дојдов преку доктори до нив, и кажаа дека има повеќе нус ефекти отколку што ќе помогне.

Едно 2 месеци се мислевме дали да земаме (башка у фамилија доктор) и се решив ги пиев цела година (Но според правилата т.е упатството 2 пиеш 3 месеци не) со паузи, и крвни анализи на секои 3 месеци.

Никакви последици (фала богу) не добив, а немам веќе ниту пак проблеми со нив, едино понекогаш 1-2 знае да се појави, јбг
 
Член од
10 август 2012
Мислења
915
Поени од реакции
780
Точно, јас имав проблеми едно добри 5-6 години, имав масти креми и шо се не... ништо не помага. Дојдов преку доктори до нив, и кажаа дека има повеќе нус ефекти отколку што ќе помогне.

Едно 2 месеци се мислевме дали да земаме (башка у фамилија доктор) и се решив ги пиев цела година (Но според правилата т.е упатството 2 пиеш 3 месеци не) со паузи, и крвни анализи на секои 3 месеци.

Никакви последици (фала богу) не добив, а немам веќе ниту пак проблеми со нив, едино понекогаш 1-2 знае да се појави, јбг
Не дека сум негативен, ама нус појавите следуваат одпосле, не додека ги пиеш или од кога ке ги прекинеш, поминува време па после следува нус појави доколку ги има, се надевам нема да имаш друг проблем :)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Не дека сум негативен, ама нус појавите следуваат одпосле, не додека ги пиеш или од кога ке ги прекинеш, поминува време па после следува нус појави доколку ги има, се надевам нема да имаш друг проблем :)
Знам знам, затоа и се мислевме толкав период. Поминаа 6 години одкако ги пиев ден денес, на деталната крвна слика е се како што треба. Пошто ако нешто не е како што треба, прво таму ќе покаже.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Точно, јас имав проблеми едно добри 5-6 години, имав масти креми и шо се не... ништо не помага. Дојдов преку доктори до нив, и кажаа дека има повеќе нус ефекти отколку што ќе помогне.

Едно 2 месеци се мислевме дали да земаме (башка у фамилија доктор) и се решив ги пиев цела година (Но според правилата т.е упатството 2 пиеш 3 месеци не) со паузи, и крвни анализи на секои 3 месеци.

Никакви последици (фала богу) не добив, а немам веќе ниту пак проблеми со нив, едино понекогаш 1-2 знае да се појави, јбг
јас еве oд 12 гoдини иам прoблеми сo акни (сеа имам 24) , пред 2-3 гoдини зимав мали дoзи акутан сo дoктoр и мнoгу краткo и се исчистија нo пoсле пак ми се вратија ...

и еве пред 2 недели кoнечнo пoчнав пак самoстoјнo да ги пијам ама ке терам мали дoзи пoдoлг периoд 5-7 месеци (30-40 мг на ден) за кoнечнo да ги решам еднаш за секoгаш.

и никакви штетни пoјави неам oсвен нoрмалнo пукање на устата и сушење на кoжата, акo си здрава индивидуа нема ризик, а и да се пoјави нештo на крвна слика секoгаш мoже да се прекине сo терапијата и јебига таква ти била среќата...

ти штo дoзи пиеше и кoлку време?
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
И јас имам проблеми со акни порано испробував се и сешто но ништо не ми помагаше па ги оставив така без никакви креми продукти за акни само си го миев лицето и се мачкав со хидратантна крема си ја сменив шминката купив поскапа пудра (CC-корективен крем) и самите почнаа да си се повлекуваат сеуште имам но по една две пред месечниот циклус :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom