Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Јас како што знам од жив компир се крева температура, сигурно е ова???
ке кренеш температура ако компирот е зелен, пред да ги цедиш убаво провери го да нема нигде зелено, жолт да е цел, еве јас веќе 3ти ден пијам компири ми нема ниедна акна искочено, а раничките ми избледуваат
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
ке кренеш температура ако компирот е зелен, пред да ги цедиш убаво провери го да нема нигде зелено, жолт да е цел, еве јас веќе 3ти ден пијам компири ми нема ниедна акна искочено, а раничките ми избледуваат

Jас го ставав како маска од надвор, а за пиење немам пробано. Горчи?
 
Член од
25 мај 2013
Мислења
115
Поени од реакции
68
Член од
15 септември 2013
Мислења
104
Поени од реакции
186
Прочитај го мислењето на babsyy погоре, и почни да пиеш многу вода, пиј барем 2 шишиња, и избегнувај млеко.
Зошто да избегнува млеко и дали само млеко или важи и за останатите млечни производи?
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Зошто да избегнува млеко и дали само млеко или важи и за останатите млечни производи?

Во млекото постои изобилство на хормонот наречен ИГФ- 1, што е навистина добрar за крави, но не и за нас. IGF- 1 е хормон за раст. Тоа ги прави кравите да растат, но кај луѓето, тоа се стреми да се направи вашите акни големи. ИГФ- 1 е една од неколкуте фактори кои предизвикуваат воспаление кај луѓето, кои доведуваат до појава на акни (и грдото црвенило и оток). Млекото и млечните производи предизвикуваат инсулински скок кај луѓето кои предизвикуваат црниот дроб да произведува уште повеќе ИГФ- 1 , што доведува до уште поголема појава на акни. Предизвикува кожата да лачи себум, ги залепува мртвите клетки на кожата и ги затнува порите.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Сакам да слушнам ваше мислење после употребата на роакутан,за колку време се излекува,несакани ефекти,дневна доза итн..
Еве јас веќе 2 месеци ги користам,но многу малку сум излекуван.
Благодарам
 
Член од
28 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Во млекото постои изобилство на хормонот наречен ИГФ- 1, што е навистина добрar за крави, но не и за нас. IGF- 1 е хормон за раст. Тоа ги прави кравите да растат, но кај луѓето, тоа се стреми да се направи вашите акни големи. ИГФ- 1 е една од неколкуте фактори кои предизвикуваат воспаление кај луѓето, кои доведуваат до појава на акни (и грдото црвенило и оток). Млекото и млечните производи предизвикуваат инсулински скок кај луѓето кои предизвикуваат црниот дроб да произведува уште повеќе ИГФ- 1 , што доведува до уште поголема појава на акни. Предизвикува кожата да лачи себум, ги залепува мртвите клетки на кожата и ги затнува порите.

А што со козјо млеко? Дали би можело да ми биде замена за кравјо?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас деновиве прочитав,со јаболков оцет да се мачка лицето...па не е лошо да се проба,кој има таков проблем:)
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Дали има некој како мене што одамна не е во пубертет а сеуште го има овој проблем? Значи еве имам веќе 20 години а нема што не сум пробала, од миење со бебешки сапуни, посетување на дерматолог, до користење на хлорамфеникол, леа, докторс и што уште не. Совет од некој што успешно го совладал проблемов е добредојден. :)
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали има некој како мене што одамна не е во пубертет а сеуште го има овој проблем? Значи еве имам веќе 20 години а нема што не сум пробала, од миење со бебешки сапуни, посетување на дерматолог, до користење на хлорамфеникол, леа, докторс и што уште не. Совет од некој што успешно го совладал проблемов е добредојден. :)



јас само го мачкав лицето со лимон а понекогаш пред спиење ставав по цели кругови од лимон на лицето и така го очистив пробај
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 22:28 ---
само со лимон мачкај го
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Jas imav premnogu akni na vremeto duri sr plasev da ne ostanat fleki po liceto,nema sto ne probav no najveke mi pomogna rakijata,znaci non stop cistenje po aknite so rakija i nikako stiskanje ili fakanje po liceto i so tek na vreme ke se povlecat aknite...koj saka moze da proba so rakija...

Sent from my C2105 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom