Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.538
Поени од реакции
3.120
Дечки ај кажете нешто повеќе за циклиди сакам да земам ама да ги чувам во посебен аквариум 50Л е и каква пумпа да земам
Во 50 литри циклиди тешко да би чувал. За нив треба голем аквариум. Минимум 89 литри. Тешки се за чување. Најубаво и најлесно е со живородки. Циклидите војна ќе си прават. Територијалци се.
 
Член од
28 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo jas pocnav da mrestam ribi od pred mesec ipol vo mrestalka mrestam zivorodki.Dali ke bide dobra idea imam plasticna kutija golema pa dali ke mozam tamu da mrestam vo poveke mrestalki so se filtri i greaci svetlo.i koga ke rodi ribata da gi stavam malite du vu vodata bes golemi ribi i da bidat mali od 2 ili poveke vida dali ke se napagaat megu sebe za da ne gi guvam mesec ipol vo mrestalka.ili pak da zemam aquatium p tamu da gi mrestam?:)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
361
Поени од реакции
68
кај да најдам чистачи за земја во центар Скопје и по која цена
и чистач за стакло?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.538
Поени од реакции
3.120
кај да најдам чистачи за земја во центар Скопје и по која цена
и чистач за стакло?
Коридорасот чисти земја. Имаш добри во Декспорт Оаза и Немо.
А анциструсот е околу 150-300 денари, зависи од големина и вид. Албиното јас највеќе го сакав. Се наоѓа и тука во Мк.
 
Член од
18 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Извади ги прво со лажица пополека, во друг помал сад кога ја чистиш куглата и после пак врати ги, само внимателно да не ги прицниш, иначе брзо растат за 1 недела ќе бидат дупло поголеми...
Иначе и јас исто чувам гупи, јас не ги тргам во мрестилка ги оставам малите во аквариумот со останатите, не ги јадат и ако се осеќа некоја загрозена му бега за некој ден одма ќе порастат и после ич не ги гибаат. Порано и јас исто во мрестилка ги тргав, ама долг период му треба за да порастат, зошто во мрестилката е мал просторот и немаат доволно пливање рибите, а рибите дури се мали се развиваат и растат со пливање на поголем простор.
Здраво јас имам борец и го чува во кугла дали е тоа во ред.Или треба во
Ти благодарам многу за советот, ама касно го гледам веќе исчистив со тенко цревце на дното од мрестилката без да ги повредам :) Некако не ми се ризикува да ги пуштам во големиот со другиве 11 гупи што ги имам и чистачов е огромен ќе ги лапне. Сега се 16 вкупно и следнава кај и да е ќе се породи и после шо ќе им праам кај ќе ги носам не знам:))) Ако има некој што сака да чува неколку гупички слободно нека ме исконтактира. И ако некој има аквариумче до 30-40 читри максимум што не му треба би го купил за да го преместам борецов од 20 литарскиот преголем стана за аквариумот некако.
Здраво јас имам борец и го чувам во кугла дали е тоа во ред.И сакам да прашам дали расти голем или останува колку што сум го купила.
 
Член од
18 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ти благодарам многу за советот, ама касно го гледам веќе исчистив со тенко цревце на дното од мрестилката без да ги повредам :) Некако не ми се ризикува да ги пуштам во големиот со другиве 11 гупи што ги имам и чистачов е огромен ќе ги лапне. Сега се 16 вкупно и следнава кај и да е ќе се породи и после шо ќе им праам кај ќе ги носам не знам:))) Ако има некој што сака да чува неколку гупички слободно нека ме исконтактира. И ако некој има аквариумче до 30-40 читри максимум што не му треба би го купил за да го преместам борецов од 20 литарскиот преголем стана за аквариумот некако.
Од прилика од 300 до 600 денари.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Здраво дечки јас имам бета борец и сакам да прашаѓ дали растат големи и дали е во ред да ја чувам во кугла фала од напред
 
На врв Bottom