Авторски права за музика на свадба?

Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Зашо бе не ми одговараш?
Ти почитуваш авторски права и си купуваш оригинали :)
Јас не велам дека конкретниве мерки се добри, напротив смешни се - само ме интересираше општото мислење на сите дали треба да се цени нечиј музички труд или било џаболебарење.
И сакав да видам кој што предлози би дал тоа како би се регулирало.
--- надополнето: 13 декември 2012 во 17:08 ---
Едно време музиката беше уметност, сега и таа стана алатка за профит.Дури и кај нашите квазимузичари.Нека одат во УЈП да работат, држат ниво за таму.
Сите тие кои кружат по "естрадата" се вработени на државно или си работат приватен бизнис.Пишав погоре кој каде е.
Го испуштив Дарио кој е портпарол на ОNE.
Никој не живее од музика.
--- надополнето: 13 декември 2012 во 17:14 ---
Абе нема што друг да му ја мисли, тоа си е нивни проблем мене се исто ми е дали ќе “ творат “ или нема, исто како што ми е исти курац дали некој ќе продолжи да слика или нема да продолжи да слика.
Несакам наметнување на тарифи во име на сочувување на “ квалитет’ за кој што не ме боли уво дали постои или не постои,мене на веселба ми е битно јадењето и пиењето дали ќе слушам македонска,српска,руска,грчка,бугарска музика ич не ми чуе а може и без музика да помине.
Тоа прехрамбена индустрија не регулираат сметководители и крелци на микрофон регулираат.
Ај баш да видам како ќе наплаќаат каде што има по кафани и кафичи лцд екрани каде шо нонстоп се дава фудбал или фашион тв.
Ај баш и џамиите да ги спомнам , каква врска имаат тие со македонски автори кога таму се пее арапска музика ? Црквине на кого ќе му префрлаа пари,на константинопол или мпц ?
Значи никаде не пишав дека океј се новите мерки за наплаќање - дебилни се. Проблемот е дали има друг начин освен овој, или преку ЗАМП ?
Јас само тврдам дека од музика не се живее и дека не се исплаќа да се занимаваш со неа. Барем не со оваков народ и ваква култура која поради сиромаштија не му е дојдено до музика туку гледа да го некако наполни стомакот и да подмири сметки и кредити до 1-ви.
Потполно разбирливо нели?
--- надополнето: 13 декември 2012 во 18:28 ---
Замисли сега луѓе од МИК Свети Николе да одат по свадби со намера барање авторски права за сувомеснатото и вечерата?
Oва ако ти е аргумент тогаш ќе ти одговорам со истиот пример:
Нема потреба да бараат авторски права - си спакувале производ и си го наплаќаат. Тоа сувомеснато бесплатно го јадеш? Секако дека не.Ти како гостин нема да платиш ама младожењата да. За толку и толку парчиња МИК ќе си земе толку и толку пари.
Е сега некоја си пејачка/пејач/бенд платил да сними песна,албум и го спакувал во ЦД. И сега за да си го слушаш ти дома или кај сакаш - ќе си го купиш како музички производ.

Во врска со тезгарите на свадби - мислам дека ќе им наложат лиценца да плаќаат - ама тие пари од тие лиценци нема да завршат кај авторите.
Исто ко со такси превозот. Ако немаш лиценца ќе ти ја запленат колата, ќе платиш казна.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Сите тие кои кружат по "естрадата" се вработени на државно или си работат приватен бизнис.Пишав погоре кој каде е.
Го испуштив Дарио кој е портпарол на ОNE.
Никој не живее од музика.
Ako не живеат од музика, зошто им се пари од некакви авторски чуда?Значи се алчни, ненаситни.Не верувам дека е до нивната уметничка жичка...

Oва ако ти е аргумент тогаш ќе ти одговорам со истиот пример:
Нема потреба да бараат авторски права - си спакувале производ и си го наплаќаат. Тоа сувомеснато бесплатно го јадеш? Секако дека не.Ти како гостин нема да платиш ама младожењата да. За толку и толку парчиња МИК ќе си земе толку и толку пари.
Е сега некоја си пејачка/пејач/бенд платил да сними песна,албум и го спакувал во ЦД. И сега за да си го слушаш ти дома или кај сакаш - ќе си го купиш како музички производ.
Еве да речиме викендов се женам, дали тие ненаситни фаци воопшто ќе го видат тој фамозен список на песни кој го барале?Сигурно нема да одат од Јован Јованов и Марјан Стојановски песни, најголем дел веројатно валцери и такви чуда плус стари македонски песни, со непознат автор.
Од друга страна, од кај се сигурни, можда имам оригинали цд-а...нека дојдат нека проверат, ќе ги пречекаме ко луѓе :icon_mrgr:
И едно прашање, која е врската на ЗАМП со свадбениот марш на Менделсон?Да не случајно бил член некогаш пред 170 години?
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Ako не живеат од музика, зошто им се пари од некакви авторски чуда?Значи се алчни, ненаситни.Не верувам дека е до нивната уметничка жичка...


Еве да речиме викендов се женам, дали тие ненаситни фаци воопшто ќе го видат тој фамозен список на песни кој го барале?Сигурно нема да одат од Јован Јованов и Марјан Стојановски песни, најголем дел веројатно валцери и такви чуда плус стари македонски песни, со непознат автор.
Од друга страна, од кај се сигурни, можда имам оригинали цд-а...нека дојдат нека проверат, ќе ги пречекаме ко луѓе :icon_mrgr:
И едно прашање, која е врската на ЗАМП со свадбениот марш на Менделсон?Да не случајно бил член некогаш пред 170 години?
Бизарно е нема реч. Ако треба инспектори да ти идат на свадба и да ти проверуваат нешто што на друг начин би требало да се регулира тогаш ако те казнат ќе треба за душевна болка да ги тужиш или пак ако твоите сватови или пијани гости се изнервираат и ги испокршат од ќотек тогаш инспекторите ќе тужат :)
Поентата ми е дека привремено ќе се регулира ова со плаќање лиценца за тезгарење и после накнадно ќе се мисли за авторите :) Што води кон заклучокот дека авторите пак нема да видат ни денар :)
Зборувам за Македонски автори - за народни песни или забавни - а за тоа маршови, валцери не верувам да наплаќаат.
Друг парадокс е тоа што народните песни се изворни - со непознат автор уствари. Тоа што некој препеал народна песна не значи дека е автор. Јас зборувам еве да речеме на пример на свадба или тезга некој ја отсвири Моја Гитара од Гиш.. Таа сепак е авторско дело - и овдека треба да му се плати на човекот. Или бендот да му плати на Гиш за тоа што ќе свират негова песна некаде - тезга за која ќе земат пари. Така тоа би требало да функционира - ама се нема респект од самиот бенд тезгари највеќе. И сега со ова лиценциве првин можеби ќе се наметне некој вид на елиминирање на музичарите во слободно време (Тоа е замислата) ама ќе страдаат и тие кои што им е музиката професија.
Јас сметам дека еве за секој албум снимен во Македонија да се даде еден вид субвенција-помош 3000 евра да речеме и на тој начин да се стимулираат авторите и музичарите. Од Министерство за Култура да речеме.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Некој претходно пиша дека некој негов близок се тужи со нив, доколку ја следи темата нека извести што и како.
Доста за свадбите, што правиме со бендовите кој свират по дискотеките кафичите итн итн. Ако некој инспектор не ги затече а они не пријават како ќе го регулираат тоа?
Наплатата не е законски регуларна и според закон не си обврзан да платиш така да тоа може да се побие.
Најголемиот проблем е што ти наплаќа за број на гости, екслузивност на ресторан и дрн дрн јариња а не за отсвирената музика. На крај краева тие пари во никој случај нема да одат кај авторите што е најголемиот проблем. Патем, поназад беше поставен пример за покоен Тоше Проески - зашто да се плаќа за концерт каде ќе биде свирена/пеена музика на изведувачот?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ти почитуваш авторски права и си купуваш оригинали :)
Јас не велам дека конкретниве мерки се добри, напротив смешни се - само ме интересираше општото мислење на сите дали треба да се цени нечиј музички труд или било џаболебарење.
И сакав да видам кој што предлози би дал тоа како би се регулирало.
--- надополнето: 13 декември 2012 во 17:08 ---
Би дала предлог да не замараат. Просто и едноставно.
Иако сум за тоа да се купуваат оргинали, сигурно нема да купам цело ЦД за 1 песна која ми се допаѓа. Нашиве автори слабо стојат со плаќање на една посебна песна за симнување, приморана сум да купам цело ЦД ако сакам баш една песна да слушам. А 500 денари за истото не давам.
Среќа, па нашиве автори и квалитет некој немаат, не ги жалам што така им прават.

Подобро е да се подига свеста на слушателите, тие да сакаат да купат, а со сила убавина не бидува.
Вака само авторите на крајот ќе изгубат, затоа што создаваат револт.

И тука зборувам за автори кои имаат некаков квалитет.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Има само не се експонираат во јавност т.e тоа е таа добра underground сцена
Marga Sol, Foltin итн.
Ма живеам со музичар, знам, друга ми беше поентата.
КОга сме кај Фолтин, Баклава итн. За нив и за една песна ќе купам ЦД, ама "нашиве познати и експонирани" квазиќеманџии се проблемот.Иако гага ми/ни ги даваат :)
Никој не ги свири Фолтин у биртија, на свадба или ги купуе на пазарче. На пример.
Туку некои од оние сматоци со фејк пластика праена у Бижугарија вонаби кардашијанци чиј максимален дострел у животот е да попеат у Астраља или Ќењада пред дијаспорана или ги објават у Вест на насловна.
За тие и такви мислев.

П.С. Таквите фејк ќеманџии пунат сали дупке пуни, а на Лајбах имаше место да поиграш сервис, на пример.
СелЦка држава, сељачаана народец.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Ако ја слушам “лесно ко два и два“ од НОНЕ дали треба да платам данок?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ако ја слушам “лесно ко два и два“ од НОНЕ дали треба да платам данок?
Не, туку ако ја продаваш на тезга или ја свириш по бирцузи.

Ти сигурен си дека си 31? Со оглед на прашањево и неколку други мудри мисли по форумов?
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Не, туку ако ја продаваш на тезга или ја свириш по бирцузи.

Ти сигурен си дека си 31? Со оглед на прашањево и неколку други мудри мисли по форумов?
ти другар си изубен во вслелената..бегаш малку од ѓонија
 
W

Werther

Гостин
За мојот вкус Каролина е солидна, исто и Владо Јаневски.
Со мерак го купив ЦД-то и на Тавитјан.
Музичкиот вкус субјективна работа е не треба да се дискутира за тоа,еве според мене ти Пуме патиш од лош вкус за музика.

Владо тапа,Битолчанката потапа,али за вкусови не се дискутира.

:D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Музичкиот вкус субјективна работа е не треба да се дискутира за тоа,еве според мене ти Пуме патиш од лош вкус за музика.

Владо тапа,Битолчанката потапа,али за вкусови не се дискутира.

:D
Јебига, за мене се тапа доста ,,метал,, бендови кои ги сака нашиот народ. Ако им се убави нека ги слушаат.
Јас сакам музика да ме релаксира, а не да ме наведува на длабоки мисли ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom