Авионски несреќи во Македонија

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од DimceY, 10 јуни 2009.

 1. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.202
  Допаѓања:
  16.195
  Еден преживеан (Раде Јевремовиќ), починат во болница на 2-ри Декември 1993 год, 10 дена покасно.Летот (М4 110) бил од Женева за Скопје и поради магла пренасочен во Охрид, а немало нешто разлика во временски услови.
  Инаку ВОР сигналот во Охрид (уред на земја за утврдување курс и положба преку испраќање високофреквентни сигнали) не бил во функција, ама пилотите биле криви.Па како да се свесни кога добиле погрешно визуелно наведување :tapp:
  [​IMG]
  Инаку, авионот (Јаковлев Јак-42Д) бил стар само 3 години.А Фокерот на Палер - само 11 месеци!
  [​IMG]
   
  На глагол му/ѝ се допаѓа ова.
 2. iphone

  iphone

  Член од:
  23 октомври 2013
  Мислења:
  817
  Допаѓања:
  160
  pusti covecki greski. neka pocivaat vo mir nedolznite zrtvi (kolatelarna steta).
   
 3. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  457
  mig 21 skopski aerodrom 1971-va.jpg mig 21.jpg

  Авионска несрека на Скопскиот аеродром снимена дамнешната 1971-ва.....Малку смешно,но го влечеле со сајла......

  Слетал со преголема брзина,а во тој период пистата е пократка од денес........Никакво оштетување немало на авионот,а пилотот дури има добиено и медал за храброст од тогашната ЈНА....
   
  На MEDDLE му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VGC9DCTX9C

  VGC9DCTX9C Prof. Dr. Zgembo Adišlić

  Член од:
  3 мај 2006
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  45
  Ваков запис не постои во ASN базата.
   
 5. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  457
  Ај прочитај што сум напишал.Не гледаш дека се работи за воен авион......
   
  На VGC9DCTX9C му/ѝ се допаѓа ова.
 6. VGC9DCTX9C

  VGC9DCTX9C Prof. Dr. Zgembo Adišlić

  Член од:
  3 мај 2006
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  45
  Да, ги има и воените во базата, например оној кај Радовиш од 07 април 1999, а овој го нема. Ако се занимаваш со оваа тематика и имаш повеќе детали да придонесеме во базата. Фотографиите од кај ти се изворно?
   
  Последно уредено: 11 јануари 2015
 7. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  457
  Никогаш не сум се занимавал со оваа проблематика,чисто како љубител на воени авиони.Инаку фотографиите се од наша приватна збирка,бидејки сум син на еден од ретките Македонски пилоти на МИГ-21 во ЈНА на служба во Бихак,поточно најголемиот аеродром во Екс-Југославија,Жељава.За жал не е мегу нас.......

  Јас практично пораснав во Бихак,и со Жељава.Авионите беа главна тема за дискусија кога ке имавме гости,кои беа 90% пилоти.....

  Се вративме 1991 во Мк
  Skopski Petrovec 1978.jpg Skopski Petrovec 1979 Sletuvanje.jpg Testiranje.jpg Bitola Logovardi 1980.jpg
  Инаку во неговата приватна збирка на фотографии од тоа време има доста интересни фотки.Инаку за фотографијата знам дека му откажале кочниците или падобранот,па се зденал во грмушките на крајот на пистата.И за тоа има добиено оред за храброст,бидејки авионот бил со мали оштетувања........

  Инаку на спортскиот аеродром близу Битола-Логоварди мислам дека е 1980 исто така слетал МИГ-21 кој имал проблем со закрилцата нешто,па морал принудно да се спушти.Имал оштетување на предниот трап,па има избиено пожар.Еве и фотка од запалениот авион

  Еве некои слики кои ги најдов на брзина дома....
   
  stratUs, Zoran MKD, MEDDLE и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  8.290
  Допаѓања:
  8.815
  Во близина на Штип, поточно до селото Караорман има паднато воен авион на ЈНА пред едно 30 години ваљда.
   
 9. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  457
  bihac 1972.jpg So "Vodka" kako sto go vikase negoviot MIG 21 koj ja zavrsi svojata kariera vo Batajnica za rezervni delovi

  bihac 1973.jpg Ekipata...Tatko mi e vtor od levo kon desno
  bihac1972.jpg Ekipata...Slikano 1973-ta.

  1.jpg 2.jpg
  3.jpg 4.jpg
  Цело детство го поминав со овие авиони.Имаше и моменти кога не доагаше дома по 2 недели,посебно ако имало несрека.Памтам погина негов другар од академија,не успеал да се катапултира......

  Има летано и на нашиот Скопски аеродром.Ке побарам слики штом ме загреавте вака....Поздрав
   
  На stratUs, Zoran MKD, GreenRoot и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. maxmk

  maxmk

  Член од:
  12 јануари 2016
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Конечно некој да постави автентични фотографии од секојдневната работна активност на пилотите. Фотографиите објавени од Evo XII досега никогаш ги немам видено, а за оној МиГ-21 кој излетал од пистата имам слушнато дека некој МиГ-21 има паднато во шумата кај Хиподром, но се се тоа прикаски за кои треба доказ како овој. Би го замолил Evo XII да размениме меилови за комуникација, пошто на неговиот профил тоа не е можно...секако ако сака и ако сеуште е активен. Поздрав
   
 11. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.432
  Допаѓања:
  12.776
  Другар темава не е активна 4 години, а личноста исто така последен пат е активна пред 4 години пред да биде перманентно баниран од форумов.
   
 12. maxmk

  maxmk

  Член од:
  12 јануари 2016
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Незнам што се случило и зошто е баниран, но знам дека поседува нешто што секој воздухопловен ентузијаст и професионалец би сакал да го види и слушне од него. Доколку постои можност да се добие негов меил или било каков контакт, би ми значело многу.
  Поздрав
   

Сподели преку: