Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Силување да,остнатото наброено,не држи место.
Дај боже,да си жива и здрава уште многу долго,но дај доказ,не пример,дека абортусот не е штетен?
Каде што бие срце,има живот,независно во која форма! ))))
Звучам сурово, знам, но верувај дека ние жени разговараме за бремености и абортуси додека вие разглабате за реал и јувентус.
Многумина мислат дека абортусот е трауматично доживување, но после тој чин, многу жени доживуваат олеснување.

секоја операција има ризик, има и абортусот, но минимално...е сега за начини и видови на абортус треба друга тема, но ете на пр. ќе ти кажам за абортирање со аспирирање кое трае од 5 - 10 мин и е безболно.
Машко си, не ми се прави моабет со тебе за оваа тема...имаш на интернет, подучи се малку ако те занима.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Силување да,остнатото наброено,не држи место.
Дај боже,да си жива и здрава уште многу долго,но дај доказ,не пример,дека абортусот не е штетен?
Каде што бие срце,има живот,независно во која форма! ))))
Имаш период во кој нема уште срцев акт.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Sto e tolku kontroverzno vo napisanoto, pa mora nekoj da go omalovazuvas so navredi od amerikanska pita?
Zosto seksualnoto iskustvo treba da e kvalifikacija za da se izvadi mislenje na temava?
Koi se ovie kooperaciski muabeti...
Zatoa sto, simply put, takvoto "nekontraverzno" nejzino mislenje e indulging na toj osuduvacki mindset nasleden od nejzinata baba deka samoto imanje sex po sebe e neodgovornost a abortusot grev i takvite devojki sto zgresile mora da im se popuva, za pak da gi primat resetirani vo ubavite krugovi na opstestvoto, sto vprocem e i celo nejzino mislenje.

Da, licno ja napadnav. Takva e temata, toa e nejzin licen stav koj licno go iznese. Fala bogu deka nejzinata seksualnost ke bide zemena predvid, zosto da ne bide? Za da mozes da zboruvas dali bi abortirala ili ne, treba da osetis na svoja koza mocanje vrz test za bremenost, moras da imas nekolku real life stresovi, mora da znaes kolkav i kakov e rizikot od.. well seksanje, a ne kako vladina kampanja da mi zasekjeruva zborcinja, nekoj toa sto go dozivuva ne sednuva na forum da pise vo meme format od 2017 aKo Ne sI sPRemEn zA beBe ne Se eBaj... Toa e ekvivalent na ako ne si spremen da umres ne vlagaj u kola. Ako ti se desi soobrakajka i.e greska hirurska intervencija e grev, nosi se so posledicite, ne abortiraj, umri od kontuzija, unisti si zivotot.

Ti kako devojka prva treba da ja napadnes, ne da mi vregjas humorot koj posteno gazi. Da go imas mislenjeto na devojkava vo ova vreme e sramno. Da go imas toa mislenje znaci deka nema redoven sex, dosadna e na zabavi i zatoa e isfrustrirana pa edinstven ventil i e delenje pro abortus flaeri na forum za OpAsniOt sEx.

Dno.

Разбирам зошто би се почувствувал/а така во врска со тоа што го напишав. Веројатно ставот е поприкладен за некоја психолошка тема. Убава вечер.
Fala za razbiranjeto. Ubava vecer i tebe. :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.277
Поени од реакции
27.732
Zatoa sto, simply put, takvoto "nekontraverzno" nejzino mislenje e indulging na toj osuduvacki mindset nasleden od nejzinata baba deka samoto imanje sex po sebe e neodgovornost a abortusot grev i takvite devojki sto zgresile mora da im se popuva, za pak da gi primat resetirani vo ubavite krugovi na opstestvoto, sto vprocem e i celo nejzino mislenje.
Ne wot, nejzinoto mislenje e prosto "Pazi skime spavas".
Drugo se e proektiranje.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
aKo Ne sI sPRemEn zA beBe ne Se eBaj... Toa e ekvivalent na ako ne si spremen da umres ne vlagaj u kola. Ako ti se desi soobrakajka i.e greska hirurska intervencija e grev, nosi se so posledicite, ne abortiraj, umri od kontuzija, unisti si zivotot.
You didn't just do that bro.
Пошо влагање у кола и некој ненадејно да те слупа у сообраќајка е исто со тоа несакајќи со својата вагина да навлезеш во пенис без кондом или без контрацепција кога не си у ведлок.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Ne wot, nejzinoto mislenje e prosto "Pazi skime spavas".
Drugo se e proektiranje.
A kako toa e relevantno na temata?
Sto e bebeto, seksualna prenosliva bolest?
Dali ako spie so nekoj fuckboi poveke ima sansi da zabremeni od nekoj na koj ke mu e prva? Okej, ke se vadi posle pa treba vreme da pomine za da vidis dali e navistina odgovren pred da mu testiras pull out game.

Te molam inaku procitaj i go odnovo mislenjeto. Mozebi toa "mora da go rodi" mene mi e premnogu "taka i trebalo na kurvata, zaso da se popravi greskata veke koga e mnogu lesno, neka trpi posledici".

Se nadevam proektiram. Navistina. :)
Автоматски споено мислење:

You didn't just do that bro.
Пошо влагање у кола и некој ненадејно да те слупа у сообраќајка е исто со тоа несакајќи со својата вагина да навлезеш во пенис без кондом или без контрацепција кога не си у ведлок.
A u wedlock e anything goes?
Nema parovi sto ne sakaat da ostanat trudni?
Zaso e glup primerot? Taa staila kais, toj stavil kondom ama eve te spukale. I sea?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.277
Поени од реакции
27.732
A kako toa e relevantno na temata?
Sto e bebeto, seksualna prenosliva bolest?
Dali ako spie so nekoj fuckboi poveke ima sansi da zabremeni od nekoj na koj ke mu e prva? Okej, ke se vadi posle pa treba vreme da pomine za da vidis dali e navistina odgovren pred da mu testiras pull out game.

Te molam inaku procitaj i go odnovo mislenjeto. Mozebi toa "mora da go rodi" mene mi e premnogu "taka i trebalo na kurvata, zaso da se popravi greskata veke koga e mnogu lesno, neka trpi posledici".

Se nadevam proektiram. Navistina. :)
Relevantno e i e porelevantno od kolku seksualni partneri nekoj ima, zosto ako so deckoto sme u vrska nekolku godini, i ni se sluci bebe, shansite da go zadrzime i zenata da ne se izlozuva na abortus ili hormonsko poremetuvanje so norlevo se pogolemi.


Abortusot treba da e posledna opcija(neuspesna kontracepcija, opasna bremenost, nezdrav plod, siluvanje), a ne magicno resenie.
 
C

CoolIris

Гостин
Несакајќи бремена поради незаштитен сексуален однос, поради верба во партнерот дека ке се "тргне пред време", поради пукнат кондом, поради лошо поставена спирала, поради погрешно броени плодни денови, поради силовање.....

Три абортуси имам и фала богу психички и физички сум здрава и плодна..не ми е жал воопшто.

За да згасне нешто, треба да се роди.
Ама три абортуси заради "ненавремено тргање на партнерот" е мизерија во 21 - ви век. Абортусот не е начин на контрацепција. Ја би се запрашала што му е на партнеров?!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
A u wedlock e anything goes?
Nema parovi sto ne sakaat da ostanat trudni?
Zaso e glup primerot? Taa staila kais, toj stavil kondom ama eve te spukale. I sea?
А бе целава ситуација не треба да биде црно-бела, тоа сакам да кажам.
Има многу сивило помеѓу про-абортус и анти абортус.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Ама три абортуси заради "ненавремено тргање на партнерот" е мизерија во 21 - ви век. Абортусот не е начин на контрацепција. Ја би се запрашала што му е на партнеров?!
Мила моја, мислам дека на гинекологија работеше...па ти знаеш колку абортуси се прават дневно, колку млади, малолетнички прават абортус.....не е до партнерот, до лудилово на младиве е..а и апчето за абортус откако го измислија, еедноставно мува не ги лази...битно им е задоволство а потоа ќе чукаат глава, море и тоа не го прават сега.
 
C

CoolIris

Гостин
Мила моја, мислам дека на гинекологија работеше...па ти знаеш колку абортуси се прават дневно, колку млади, малолетнички прават абортус.....не е до партнерот, до лудилово на младиве е..а и апчето за абортус откако го измислија, еедноставно мува не ги лази...битно им е задоволство а потоа ќе чукаат глава, море и тоа не го прават сега.
Мислам дека ти за тебе кажуваше, а не за младите. Младите се огледало на родителите. Мизерија е што во 21 - ви век се прават повеќе абортуси отколку гинеколошки прегледи. И неколку пати го кажувам истото. На младите му фали сексуално образование.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Мислам дека ти за тебе кажуваше, а не за младите. Младите се огледало на родителите. Мизерија е што во 21 - ви век се прават повеќе абортуси отколку гинеколошки прегледи. И неколку пати го кажувам истото. На младите му фали сексуално образование.
На сите нас ни фали, кога ти се ебе треба да си спремна или спремен, неможе бе само женско да се обвинува зашо не се пазела, двајцата треба да се одговорни, колку што знам жена неможе сама да зачне..
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Многумина мислат дека абортусот е трауматично доживување, но после тој чин, многу жени доживуваат олеснување.
Само си бараат оправдување самите пред себе.
секоја операција има ризик, има и абортусот, но минимално
озбилно? Па операција на заб да праиш може триста бељи да ти се десат а не па да вадиш дел од утробата.
Незнам не сум стручен у ова тема ептен,али точно знам дека е ризик,пред се за хормоналниот хаос кој се дешава по самиот чин.
Машко си, не ми се прави моабет со тебе за оваа тема
Озбилно?Ма кое ти е ова размислување човече у 2020 година? Ти само кај жени идеш на гинеколог или правиш абортуси?
Имаш период во кој нема уште срцев акт.
До петтата недела,95% до петтата недела не се свесни дека се бремени.
би се запрашала што му е на партнеров?!
Разни се ваљда чим не учат на грешки!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Relevantno e, zosto ako so deckoto sme u vrska nekolku godini, i ni se sluci bebe, shansite da go zadrzime i zenata da ne se izlozuva na abortus ili hormonsko poremetuvanje so norlevo se pogolemi.


Abortusot treba da e posledna opcija(neuspesna kontracepcija, opasna bremenost, nezdrav plod, siluvanje), a ne magicno resenie.
Ama sega ti proektiras. Totalno obraten primer jas so devojkata od nekolku godini sme uste na stav ako se fati nesakajki deka ke abortira.

Se soglasuvam deka treba da e posledno resenie, no do tuka. Ne deka treba da se abortira samo vo ekstremni losi okolnosti.

А бе целава ситуација не треба да биде црно-бела, тоа сакам да кажам.
Има многу сивило помеѓу про-абортус и анти абортус.
Bas e crno belo. Ako devojkata saka - mora da moze da abortira.

I ne mi davajte ekstremni situacii za da dolovite poenta. Nikoj ne go koristi toa za kontracepcija, toa se slucuva ednas do dva pati vo zivot i MORA da e dostapno za sekoja devojka. Period. (Namerno)

A toa deka seksot e opasen moze vo 2001.
Odamna seks scenata e kako so korona. Retko koj od prva odi raw. Site se so kondomi, apcinja i se znaa megju generacii koj ili koja sto zakacila od koj ili koja ako nekoj ili nekoja saka da zivee...OpEn MinDed, da ja citiram pak nekontraveznata

Seksot nikogas ne bil tolku siguren. Da ne ve dobredojduvam vo 2020.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom