Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
I jas taka koga bev mala koga skrsiv casa oti si bev razgalena, i koga dojde mama da me kazni so stapot, ja samo i rekov Mamo, my body my choice! I odma zenata go frli stapot i ne me kazni.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
I jas taka koga bev mala koga skrsiv casa oti si bev razgalena, i koga dojde mama da me kazni so stapot, ja samo i rekov Mamo, my body my choice! I odma zenata go frli stapot i ne me kazni.
И каква врска има сега чашата стапот и абортус?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Знаеш ако не се поддржиме сами прво како жени, како да очекуваме машко да разбере, цела историја ни е сведена на патријархалниот начин, жена за дома, куќа да води и деца да раѓа.
Двата рода си имаат улога во овај свет. Една од улогите на жената е да гледа деца. Што не е јасно.
Автоматски споено мислење:

Единствена работа која треба да се смени е да им се овозможи на татковците да имаат повеќе контакт со своето дете. Повеќето татковци се добри и душа би дале за свое дете...Ама на многумина некој не им дозволува да си го видат повеќе од 2 дена на 2 недели или и толку не иако ништо не згрешиле и душа дале. Тоа е реален проблем! Алиментацијата не е проблем, срамота е да рече некој дека е проблем алиментацијата.
Јас ја зедов алиментацијата колку да укажам на апсурдот. My body my choice=my wallet my choice.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Двата рода си имаат улога во овај свет. Една од улогите на жената е да гледа деца. Што не е јасно.
Автоматски споено мислење:


Јас ја зедов алиментацијата колку да укажам на апсурдот. My body my choice=my wallet my choice.
Деца се гледаат кога сакаш да ги имаш, а не поради норми на општество дека жена е за чување деца.
 
C

CoolIris

Гостин
Немам зборови за тие луѓе што оставаат деца во дом.Тоа е монструозно.
... не би рекла дека е монструозно. Има различни човечки судбини. Во најтесно семејство имам "дете" кое било оставено во дом од својата мајка. Причината зошто било оставено е татко алкохоличар (кој ја малтретирал мајката и детето), немање финансиски средства на мајката за да избега заедно со детето од таткото алкохоличар. После многу години живот, детето ја наоѓа мајка си и всушност дознава дека биолошката мајка постојано била во контакт со далечен роднина на неговото семејство (само да знае што и како прави нејзиното дете). Ниту еднаш не се осудила да го побара (што јас мислам дека е океј, со оглед на тоа што детето си има нов живот, со нови родители), ама мајката не го заборавила своето дете.

Имав и прилика да се запознаам со мајката. Се гледаше каење во нејзините очи, ама истовремено беше среќна што успеала да го згрижи своето дете во вистинска фамилија и да биде изведено на прав пат!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Monstruozno, kakov Hot Take.
Znaci cela Afrika se monstrumi.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
... не би рекла дека е монструозно
Не сум домец,немој да помислите,али многу сум осетлив на темава! Јас стварно немам оправдување за човек кој си го остава своето чедо.Во глава не ми влага,како...
таткото алкохоличар.
Немање храброст...ако се сака има начин,за се има начин ако се сака.
Ја порано,секој месец уплаќав донации на сметка на домови,и хосписи.Секоја нова година било каде и да работам,иницирам да се соберат пари,и да се купат играчки за дечиња.Јас многу би сакал да посвојам дете од дом.
Автоматски споено мислење:

Monstruozno, kakov Hot Take.
Znaci cela Afrika se monstrumi.
Ок може многу остар збор одбрав,али мора да се сноси одговорност за се во животот.
Ако ти е убаво да се ебеш без заштита,и притоа знаеш за ризикот дека можеш да останеш бремена,и го практикуваш тоа без оглед на се,за мене тоа е лудост.
Исто е и за мажите,што мислат со курот,а не со главата,па потоа оставаат зад себе бремени девојки,непризнаени деца,скршени судбини.
Јас тоа не го сваќам,па утепајте ме.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Немање храброст...ако се сака има начин,за се има начин ако се сака.
Ја порано,секој месец уплаќав донации на сметка на домови,и хосписи.Секоја нова година било каде и да работам,иницирам да се соберат пари,и да се купат играчки за дечиња.Јас многу би сакал да посвојам дете од дом.
Убаво е ова!
Ама не е само храброста. На жртвите од семејно насилство и алкохолизам, им треба многу повеќе од храброст. Не е дека го оправдувам оставањето на детето во дом, ама не можам ниту да им судам. Посебно не, кога ја запознав женава и имав прилика да ја слушам нејзината животна приказна.
Јас мислам дека е храброст, да го оставиш своето дете сакајќи да му обезбедиш подобар живот, а ти немаш услови, ниту можности да го направиш тоа. Ако детево од случајов погоре, останело во таа фамилија, не би имало многу можности за напредување. Наместо среќно детство, би имало детство исполнето со караници, страв од својот татко алкохоличар, физичко малтретирање, психичко итн. Сега е успешен човек, реализиран во секоја смислам на зборот. Редовно, секоја година уплаќа донации во домот за деца без родители.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Не е дека го оправдувам оставањето на детето во дом, ама не можам ниту да им судам
Исто и јас,не ги оправдувам,ама не ги ни сожалувам.Се додека ќе постојат неодговорни родители,ќе постојат и дечиња во дом.А на нас ни останува да им ја ублажиме болката,колку толку..,и да им помогнеме што по спремни,да зачекорат реалноста.
Незнам дали си била во дом.
Јас сум бил во дом за дечиња до 12 години.Тоа што го видов таму,ќе ме прогонува цел живот!
 
C

CoolIris

Гостин
Исто и јас,не ги оправдувам,ама не ги ни сожалувам.Се додека ќе постојат неодговорни родители,ќе постојат и дечиња во дом.А на нас ни останува да им ја ублажиме болката,колку толку..,и да им помогнеме што по спремни,да зачекорат реалноста.
Незнам дали си била во дом.
Јас сум бил во дом за дечиња до 12 години.Тоа што го видов таму,ќе ме прогонува цел живот!
Има случаи во кои новороденчињата биле убивани. За мене тоа се монструми.
А жена што го оставила своето дете во дом, со цел да има подобар живот од животот кој што таа може да му го пружи, не е монструм. Казната секако ќе ја следи. Детето си ги сака посвоителите и си ги смета за свои вистински родители. Важно е кој те одгледал, воспитал и изнел на правиот пат, а не кој те родил.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
А жена што го оставила своето дете во дом, со цел да има подобар живот од животот кој што таа може да му го пружи, не е монструм
А која е гаранцијата дека ќе биде посвоено? Дека ќе има подобар живот?

Детето си ги сака посвоителите и си ги смета за свои вистински родители. Важно е кој те одгледал, воспитал и изнел на правиот пат, а не кој те родил.
Не совсем,али тука се согласувам со тебе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom