Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.301
Поени од реакции
3.966
Која 22 недела, тоа веќе е петти месец колку лубеница, за срцето ми вика :D

Не знам што се чудиш на мојот коментар. Свештеник/поп/оџа/раби/маби нема никакво право да коментира било што за жена, дали позитивно, дали негативно. No pun intended ама женско што се води по религија за мене е овца.
Прорусон онаму се пењави парафразирано сдсм немале право да се нарекуваат Македонци поради постапките, тука ми постира свештеник да ми објаснел pro et contra за абортус, истиот свештеник што ме смета за нижо створење и не ме пушта во домот кога крварам а го брани шефот Мерцедес што вози и купува паркинзи за згради :pos:
Религиите со закон треба да се забранат.
Не од МПЦ-ОА, Евангелист е, тие возат поскромни аута а и така на прсти се бројат кај нас :).

Религијата е интимно право на човек, да ја забраниш тука пак народ ќе ти верува у црни магии, мачки што пресечуваат пат и.т.н. Затоа сум голем поборник за воведувања на два предмети во училишта Веронаука/Историја на религии и Сексологија, да се образува народ.

Точно дека ниту еден маж (а не пак свештено лице) не треба да одредува што ќе прави жената во животот, но поентата на целиот муабет е дали абортусот извршен по 3та недела (кога ембрионот има срце) е убиство или не, а не што или како ќе прави жената.

Јас лично одобрувам абортус во два случаи , 1. Кога се работи за силување 2. Кога плодот не е здрав или претставува опасност по здравјето на мајката, мој личен став од моето скромно размислување.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
Не од МПЦ-ОА, Евангелист е, тие возат поскромни аута а и така на прсти се бројат кај нас :).

Религијата е интимно право на човек, да ја забраниш тука пак народ ќе ти верува у црни магии, мачки што пресечуваат пат и.т.н. Затоа сум голем поборник за воведувања на два предмети во училишта Веронаука/Историја на религии и Сексологија, да се образува народ.

Точно дека ниту еден маж (а не пак свештено лице) не треба да одредува што ќе прави жената во животот, но поентата на целиот муабет е дали абортусот извршен по 3та недела (кога ембрионот има срце) е убиство или не, а не што или како ќе прави жената.

Јас лично одобрувам абортус во два случаи , 1. Кога се работи за силување 2. Кога плодот не е здрав или претставува опасност по здравјето на мајката, мој личен став од моето скромно размислување.
А одобруваш ако женското затрудни и машкото се испичка и и рече снаоѓај се сама како што им се случило на еден куп жени?

Или таква мисла не ти ни прошла низ памет?

Религии, магии, исти курац, секако се верува во непостоечки дедо што наводно контролира се од горе и е крив за се што ќе усере некој у сопствениот живот.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.301
Поени од реакции
3.966
А одобруваш ако женското затрудни и машкото се испичка и и рече снаоѓај се сама како што им се случило на еден куп жени?

Или таква мисла не ти ни прошла низ памет?

Религии, магии, исти курац, секако се верува во непостоечки дедо што наводно контролира се од горе и е крив за се што ќе усере некој у сопствениот живот.
Тоа ми пролетало низ мисла и такви со закон треба да се кастрираат. Во нормални држави мамето ќе му ебат, ама кај нас знаеме како стоиме.

Секој си има право дали ќе верува у тоа или не, безмислено е да се забрани.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.973
Поени од реакции
5.693
Не знам што се чудиш на мојот коментар. Свештеник/поп/оџа/раби/маби нема никакво право да коментира било што за жена, дали позитивно, дали негативно.
Не само тоа.
Да не заборавиме дека сме секулрана држава, така да може само да мешаат малтер.
П.С. исто и за истополовите бракови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
Тоа ми пролетало низ мисла и такви со закон треба да се кастрираат. Во нормални држави мамето ќе му ебат, ама кај нас знаеме како стоиме.

Секој си има право дали ќе верува у тоа или не, безмислено е да се забрани.
Јас имав таква колешка во една фирма. Ја затрудне кретенот, ја излажа ќе те земам за жена, вака, онака, топ ќе ни биде. Неколку недели потоа и вика абе мојте не сакале жена со кариера, снаоѓај се сама. Абортираше и сите бевме околу неа и дававме поддршка ама виде, не виде, не можеше психички да живее во средината и се отсели и сега е директорка на IT компанија во Сингапур и мажена за Американец, две деца си имаат додека лингурот дреме во кладилница секоја вечер. Ама ете, не сакал жена со кариера на која не и пречеше финансиски што тој заработува малку. :facepalm:

Јас го сфаќам револтот кај некои ама разберете ја и женската страна и дека ова ама не е баш нормално општество за самохрани мајки кога и неодамна имавме скандал каде една ретарда се осуди да рече сите самохрани мајки се вакви и онакви... :) а па за попчиња, оџи, бедуни што кажале, како кажале ама ич немам желба да коментирам, не може да ми бистри логика некој што нема никаков допир со реалниот свет.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
637
Нема што да ми кажува што да правам со телото припадник на религиозна организација што ме смета за нижо створење, право, не право на живот, не ме занима, за мое тело се работи. ;)
Цркви, џамии, попови, оџи, се тоа треба да се распушти.
Не се работи ниту за одземање на права ниту за крива ни за попови ни за оџи, а за правото на живот. Никакво право над ова не стои. Тоа мое тело мое право треба да важи за секој па и за ембрионот.
За распуштање на црквата е твоја желба, но штом си толу либерална каде ти е тука либералноста, или тоа е само кога одговара на сопствените гледишта.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
Не се работи ниту за одземање на права ниту за крива ни за попови ни за оџи, а за правото на живот. Никакво право над ова не стои. Тоа мое тело мое право треба да важи за секој па и за ембрионот.
За распуштање на црквата е твоја желба, но штом си толу либерална каде ти е тука либералноста, или тоа е само кога одговара на сопствените гледишта.
Па ете ми ја либералноста - секоја жена да си одлучува за себеси а ембрионот како да ти кажам, не знам дали се чул досега ама не се смета за живо нешто до по одредена недела.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
637
Па ете ми ја либералноста - секоја жена да си одлучува за себеси а ембрионот како да ти кажам, не знам дали се чул досега ама не се смета за живо нешто до по одредена недела.
Каква е таа либералност што сака да забрани вероисповедание и што условува право на живот.
Не знам дали си чула ама од биолошка гледна точка животот започнува од зигот а не од определена недела.[DOUBLEPOST=1552009556][/DOUBLEPOST]
Уранија абе ти ли си ? :P:P

Коментирај у видео, сепак си дете на доктори, растури го со факти и аргументи од медицински аспект, како тоа дали срцето чука и тоа чуствува болка пред 22 недела. :)
Абе и јас викам ајде аргументи ама аргументите се ограничија на попови, оџи, ќејв ми е, другарками ја онади олош...
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
Каква е таа либералност што сака да забрани вероисповедание и што условува право на живот.
Не знам дали си чула ама од биолошка гледна точка животот започнува од зигот а не од определена недела.
Кој вика така дека животот почнувал од зиготот, педофилите од католичката црква? :pos:

The current legal limit for terminating a pregnancy is 24 weeks. Most terminations occur at 13 weeks or less, with only a fraction – under 2 per cent – occurring after 20 weeks. But, even so, this still accounts for about 3,000 terminations a year. Abortions after 24 weeks are allowed if there is grave risk to the life of the woman, evidence of severe foetal abnormality or risk of grave physical and mental injury to the woman. This represents a minuscule number each year – just 0.1 per cent of all abortions. In 2010, there were 147 such abortions.

Правно е одлучено да животот почнува после 24тата недела, пред тоа жената може што сака да си прави, ти и попон горе како што кажа @LordDragonII можете само малтер да мешате на оваа тема.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
637
Јас имав таква колешка во една фирма. Ја затрудне кретенот, ја излажа ќе те земам за жена, вака, онака, топ ќе ни биде. Неколку недели потоа и вика абе мојте не сакале жена со кариера, снаоѓај се сама. Абортираше и сите бевме околу неа и дававме поддршка ама виде, не виде, не можеше психички да живее во средината и се отсели
И што е тука виновно бебето, што другаркати се онадела со олош. Значи си праела ќејв, оној му ја здувнал и решението ај да го убиеме ембрионот. Праведно нема што.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
И што е тука виновно бебето, што другаркати се онадела со олош. Значи си праела ќејв, оној му ја здувнал и решението ај да го убиеме ембрионот. Праведно нема што.
Па нормално дека е праведно, сигурно нема конзервативни аналфабети налик тебе утреден да ја вреѓаат дека е самохрана мајка или детето попреку да и го гледаат зошто нема татко или па да и вадат филмови дека е лезбејка и дека детето и е инвитро и не знам што.

Со самото тоа што и во оваа ситуација ти како маж пак го направи женското криво само даваш повод што поголеми права да ужива жената во оваа проблематика.[DOUBLEPOST=1552010279][/DOUBLEPOST]
Абе и јас викам ајде аргументи ама аргументите се ограничија на попови, оџи, ќејв ми е, другарками ја онади олош...
Ултрас е паметен момак и може со него да се разбере човек, ете, како што се разбравме погоре. Ти се декларираш како Прорус а живееш во Германија, како да ти кажам, тебе аргумент по глава да те удри нема да го сетиш не па човек во пост да ти склопи нешто. Не се секирај, има сурогат мајки, има донори на јајце клетки, ќе се размножиш ако не си размножен, за другите не бери гајле.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
637
Кој вика така дека животот почнувал од зиготот, педофилите од католичката црква? :pos:

The current legal limit for terminating a pregnancy is 24 weeks. Most terminations occur at 13 weeks or less, with only a fraction – under 2 per cent – occurring after 20 weeks. But, even so, this still accounts for about 3,000 terminations a year. Abortions after 24 weeks are allowed if there is grave risk to the life of the woman, evidence of severe foetal abnormality or risk of grave physical and mental injury to the woman. This represents a minuscule number each year – just 0.1 per cent of all abortions. In 2010, there were 147 such abortions.

Правно е одлучено да животот почнува после 24тата недела, пред тоа жената може што сака да си прави, ти и попон горе како што кажа @LordDragonII можете само малтер да мешате на оваа тема.
Билогијата го вели. Има делење на клетки има размена на материи има живот! Човечки. Јуристите може да определат и откако ќе се роди, ирелевантно е. Еве државата порано даваше право на живот од 12 седмица сега од 22, понатаму кој знае. Но биологијата е иста. 24 седмица е звршена одамна органогенезата, ти ќе објаснуваш за јуристички права. Има екстремитети, слух, движења... Монстуозно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
Билогијата го вели. Има делење на клетки има размена на материи има живот! Човечки. Јуристите може да определат и откако ќе се роди, ирелевантно е. Еве државата порано даваше право на живот од 12 седмица сега од 22, понатаму кој знае. Но биологијата е иста. 24 седмица е звршена одамна органогенезата, ти ќе објаснуваш за јуристички права. Има екстремитети, слух, движења... Монстуозно.
Правен систем > се останато а ти можеш да се пењавиш до утре
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.223
Поени од реакции
181.424
Право на живот над се, а ти може да се пењавиш и блуеш и до задутре.
Да ама моето мислење си важи, твоето е народно кажано само еден пусти сон.
 
На врв Bottom