Љубовни текстови, изреки, писма, смс...

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ако некогаш ме прашаш што
сакам


Сакам да ми донесеш среќа, како што носи
Детелината
И да ме гушнеш силно, силно како да не споила
Судбината
Сакам да бидеш ти тој што во моето срце, ќе ја исполни
Празнината
И да сјаеш во моите очи, како светулка во
Темнината


Сакам да се грижиш за мене, како ѕвездите за
Месечината
И да се изгубам во твојата насмевка, како сонцето во
Далечината
Сакам да мислиш на мене, како што часовникот мисли на
Иднината
И да ме избереш, како што утрото ја одбира
Свежината


Сакам покрај тебе да заборавам на
Тежината
Сакам да бидеш ти тој што со првиот чекор ќе ја тргне од моето срце
Пајажината
И да ме држиш за рака како дечко што ја држи за рака
Онaa девојка, која вистински ЈА САКА!
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
6
Neznam dali nekoj veke go ima napisano ova pred mene. Mene mn mi se svigja!!!


Djevojka upita svog decka: 'Da li sizaljubljen u mene?' - On odgovori - Ne! Ona ga pita: 'Mislis li da sam lijepa?' - On odgovori - Ne! Ona ga opet pita: 'Da li sam ja u tvom srcu?' - On odgovori Ne! Na kraju ga upita: 'Da te napustim, da li bi plakao za mnom?', a On opet odgovori Ne!
Okrenula se i veoma tuzna odlucila da ode od njega. On ju na to zagrli i kaze joj: 'Ja nisam zaljubljen u tebe - ja te volim!'
'Ja mislim da ti nisi lijepa - ja
jednostavno mislim
da si prekrasna!' 'Ti nisi u mom srcu - ti si moje srce!' 'Ja ne bih
plakao da me napustis, ja bih umro zbog tebe!'
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
Вистинската љубов ќе се појави оној миг кога ќе ја пронајдете својата сродна душа.Таа ќе расте и ќе ве испреплетува со магиќна привлечност.Таа ќе ве прегрне,длабоко и искрено.Зошто љубовта е патување на две сродни души кои се надополнуваат и се дел од една целина.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
102
Поени од реакции
6
[FONT=&quot]Eve eden tekst koj mozebi ke ve stavi vo misla. Pa procitajte i kazete so mislite.
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Bea mnogu srekni.Toj se vikase Filip,a taa Frosina.Frosina ucese cetvrt klas gym.Bea srekni se dodeka ne se pojavi Elena.Taa bese kolku Frosina,bese ubava,no ne kolku sto se zamisluvase.Koga ja vide Filip vednas ja zaboravi Frosina.Taa ne mozaese da go podnesi toa sto go napravi Filip i se vljubi vo edno masko po ime Davor.No,za nesreka toj bil drugar na Filip.[/FONT]
[FONT=&quot]Edna vecer bea izlezeni,bea golemo drustvo megu koi bea i Filip i Elena.Toa na nikoj ne im precese,a najmalku na Frosina.Se zabavuvaa mnogu ubavo,no dojde vreme da si odat.Davor si zamina so avtomobil,a Frosina so drugarkite.[/FONT]
[FONT=&quot]Utredenta site znaeja za teskata soobrakajna nesreka vo koja zivotot go zagubil Davor,a drugite bile tesko povredeni.Nikoj nemase hrabrost da i kaze na Frosina i na krajot se resi Filip.Ja sretna i i rece:"FROSINA,IMAM NESTO DA TI KAZAM."Togas Frosina zastana i mu rece:"Te sakav nekogas,no sega sakam drug i za nego bi dala se."No toj ja fati za raka i i rece:"Frosina,zivotot e ubav.Ke sakas uste mnogu kako mene i kako nego.No,nego veke go nema.Si zamina zasekogas.Te sakase mnogu i bese sreken.Moram da ti kazam deka snosti imase sooobrakajna nesreka.Toj e mrtov..."Frosina se onesvesti.Bese prefrlena vo bolnica.[/FONT]
[FONT=&quot]Koga ja osvestija nemase volja za zivot.Go izgubi ona najmiloto za koe ziveese i se nadevase.Na pogrebot na Davor dojdoa site drugari i drugarki.Bese i Filip.Frosina celo vreme stoese kraj Davor i placese.Bese cela vo crno.Filip celo vreme ja gledase i ne mozese da se sozeme.Se cuvstvuvase vinoven.Celo vreme si velese:"Da ne napravev vaka,Frosina nemase olku da pati."Sekoj moment mislese da ja fati za raka i da ja iznese nadvor.No taa bese legnata na gradite na Davor i nezno go miluvase po ladnoto lice.Na negoviot grob se zakolna deka nikogas poveke nema da zasaka drug i deka srceto ke i cuka samo za nego.[/FONT]
[FONT=&quot]Eden den setajki se,ne zabeleza deka pokraj nea se Filip i Elena.Toj bese vojska,no si dosol za vikend.Taa najprvin ne go pozna,no koga se zavrti mu rece:"Zdravo Filip,ne znaev deka si tuka."I vednas si zamina.Sega mislese samo na nego.Zaludni bea zborovite deka ne go saka.[/FONT]
[FONT=&quot]Pomina edna godina od smrtta na Davor.Toj den Frosina bese cela vo crno.Bese izlezena na istoto mesto kade sto bea posleden pat so Davor,so negovite drugari.Sakase da mu ukazi na toa deka pred edna godina i Davor bese so niv na istoto mesto i se smeese kako sto sega se smeea tie.Celo vreme Frosina molcese.Toa site go zabelezaa.Eden od drugarite i se nasmea:"AJDE FROSINA,NE FAKAS DECKO,DAVOR ZABORAVI GO,TOA E MINATO.TAKA SAKA GOSPOD-DA NE BIDETE ZAEDNO."Togas Frosina so solzi vo ocite mu rece:"JAS NEMA DA GO ZABORAVAM,AMA VIE GO ZABORAVIVTE.AKO NE ZNAEVTE TOCNO PRED EDNA GODINA NA OVA MESTO SEDEVTE ZAEDNO,TOGAS VI BESE UBAVO.TOJ SI ZAMINA ZASEKOGAS,A VIE,VIE GO POTCENIVTE.SE OBLEKOV VAKA SAMO ZA DA SE SETITE,NO SE IZLAGAV." Site stoea skameneti.taa si zamina.Toa bese posleden pat sto ja vidoa.Frosina posaka da se vidi so Filip.Koga toj razbra za toa,vednas zamina od vojska.Po patot mislese da i kazi deka uste ja saka i deka toa sto go napravi bese golema greska.[/FONT]
[FONT=&quot]No Frosina si go odzela zivotot i ostavila pismo za Filip:[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Zdravo Filip,[/FONT]
[FONT=&quot]Zivotot bese ubav. Te sakav prvo tebe,a potoa Davor.Te ostaviv kaj Elena,a jas odam kaj Davor.Dojdi na grobot i donesi mi 17 ruzi,zatoa sto tolku godini imav koga te zasakav.Primi golemi pozdravi za tvojata devojka...[/FONT]
[FONT=&quot]-Frosina-[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
Bleeding Heart

This bleeding heart has bled to death.
Once full of life, now nothing is left.
This bleeding heart once burned with desire.
Disappointment and pain extinguished the fire.
This bleeding heart had so many dreams,
Dreams that were so real or at least they seemed.
Dreams of you had me aglow.
Some dreams of you, yes, they hurt me so.
Dreams of you made me turn quite roughly,
Until I woke up, and smelled the coffee.
One night, one dream made me realize,
My heart and soul you shall never victimize.
As I look you in the eyes with a vengeful frown,
Recalling the dream that taught me never to let my guard down.
This bleeding heart can bleed no more,
You see, for you have locked its door and thrown away the key.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ако се заљубам во тебе...


Би ми требал затоа што те сакам а не би те сакала затоа што ми требаш.
Би ти простила ако ме повредиш а не би си простила ако те повредам.
Би ти ја поклонила мојата душа а не би ја барала твојата за возврат.
Би ти изградила храм на довербата кој и да го срушиш би копнеела да го обновам.
Би бил среќна ако си и ти, тажна ако си и ти, осамена ако си и ти.
Би те прифатила каков што си а себеси би се променила за тебе.
Би ти го слушала гласот секој ден, макар и само во мислите, дури и ако ти се гади од мојот.
Би те заштитила од светот а не би се заштитила од тебе.
Би се плашела да ти кажам дека те сакам, а би се борела против твоите стравови.
Би ти ги кажала сите свои тајни, а твоите би ги заборавила.
Би била силна за тебе, од тебе, со тебе,ако морам и без тебе.
Ако се заљубам во тебе ти веќе си ми го дал она што ми треба најмногу, начин преку љубовта кон тебе, да се сакам малку и себеси и овој живот кој сосем случајно го живеам.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
102
Поени од реакции
6
Eve uste eden tekst se nadevam ke vi se dopadne. Mene licno me fascinirase pa zatoa sakam da go spodelam so vas. Se izvinuvam za obemnosta na ovoj tekst.

[FONT=&quot]Se zapoznavme prv pat vo disko. Be{e oble~en vo ko{ula I farmerki. Veselo se smee{e so svoite drugari. Se slu{a{e tivka muzika, me pokani da igrame. Se be{e dobro ve~erta, no dojde vreme za doma. Site si otidoa, samo na{eto dru{tvo ostana. So tivok glas rekov: Moram da si odam doma. Po~uvstvuvav kako me fati za raka I mi re~e: Zarem sega }e si odi{? Jas }e te ispratam. Taa ve~er me isprati do stanot, I toga{ prv pat se dobli`iv do negovite usni, do negovoto toplo telo. Se zasakavme dvajcata, ne mo`evme eden bez drug. Na{ata qubov se razvi I stana silna. Sekade bevme zaedno. Pomina edna godina od na{ata qubov, no dojde I toj ~as koga po~na da me odbegnuva. Ne znam zo{to, no odedna{ stana grub so mene. Ne pomina dolgo vreme I go vidov so druga na ulica. Srceto mi za~uka silno, vo o~ite osetiv solzi, no morav da soberam hrabrost I da mu ka`am: Zdravo Mladene. Koga go pozdraviv, toj so grub glas mi re~e: Moeto ime izbri{I go od tvoite usni. Nikoga{ pove}e da ne si go izgovorila moeto ime. Ostanav iznenadena od negovite zborovi I niz solzi vo o~ite izgovoriv: Zo{to Mladene, {to zgre{iv, pa naednas{to stignavme do kraj? Me pogledna nakrivo, I mi re~e: Odi, za mene ve}e ne postoi{ otsega pa natamu ne se poznavame. Se {to bilo zaboravi, a kako {to gleda{ si zasakav druga. Se zavrte kon nea I ne`no ja bakna. Trgnav po ulicata nata`ena, I ne sakav ni{to osven krvavite solzi na moeto lice. Odev rasplakana I go izgovarav negovoto ime: Zo{to Mladene, koga tolku mnogu te sakav? Minuva~ite {to bea na ulica, site gledaa vo mene. Koga se oddale~iv od niv se zavrtev da vidam dali u{te stojat tuka. Toj I taa gledaa pravo vo mene I mi se smeea. Toga{ osetiv stra{na bolka vo srceto I morav da pobrzam za da stignam do doma. Stignav, pravo se vturnav vo mojata soba. Ja zedov ramkata so negovata slika koja stoe{e na masata I gorko zaplakav: Zo{to Mladene be{e tolku grub so mene, a porano ne mo`evme eden so drug? Nesre}no pla~ev so mislite upateni nakaj nego. Ne pomina dolgo vreme i jas navistina se razbolev. Roditelite me odnesoa vo bolnica, a lekarite utvrdija deka za mene nema lek. Znaev deka naskoro }e odam na drugiot svet, i nema pove}e da go vidam Mladen, no }e go slu{nam negoviot glas kako go izgovara moeto ime: Valentina. Le`ev vo bolnicata nekolku meseci,a toj ne dojde ni da me poseti. Be{e nedela. Imav silno gu{ewe. Niz solzi vo o~ite i treperliv glas ja povikav lekarkata i ja zamoliv da mi dade penkalo i list hartija. Nabrgu gi imav vo racete i napi{av: < Zdravo Mladene pomina mnogu vreme otkako se razdelivme i ne znaev deka saka{ druga. Porano bevme zaedno, ne dele{e samo sonot, i ne znam {to ti stana, no odedna{ se oddeli od mene, a tolku mnogu te sakam. Ti si sega so druga, za tebe ve}e ne postojam, no bidi sre}en so nea. Lekarite ka`aa deka za mene ve}e nade`, deka nabrzo }e umram. Te molam dojdi vo bolnicata da te vidam za posleden pat, da mi ka`e{ kade zgre{iv. Dojdi da te vidam u{te edna{ pred mojata smrt. Te saka Valentina< Istiot den pismoto stignalo do Mladen, tokmu na negovata svadba. Koga mu go dale pismoto, go otvoril i o~ite mu se napolnile so solzi. I rekol na svr{enicata deka }e se vrati. Stignal vo bolnicata, se dobli`il do nejziniot krevet i rekol: Zdravo Vale, izvini {to ne dojdov, ne znaev deka si te{ko bolna...i izvini {to ne te viknav na mojata svadba. -So kogo se `eni{ Mladen? Pra{ala- Treba{e so tebe, no sega svativ kolku bev nefer i te ostaviv sama.- Ako, ako Mladene, ti bidi sre}en so nea, a mene zaboravime kako {to mi re~e na razdelbata, se se}ava{ li?- Na se se se}avam Vale- Mladen, ~uvstvuvam deka doa|a krajot na mojot `ivot,te molam pregrni me, barem da umram sre}na, I koga }e si odi{, pod pernicata ima ne{to, zemi go. Po nekolku minuti taa umre vo negovite pregratki i poslednite zborovi I bea: Ne `ali me Mladen, jas umrev da ti doka`am kolku te sakam. Pod pernicata be{e ostaven prstenot {to i go dade prvata ve~er od nivnoto viduvawe. Do nego be{e napi{ano: Nosi go sekoga{ na levata raka za da se se}ava}{ na mene-Valentina[/FONT]
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Еве од мене,неколку изреки,поеми што ги најдов.:pipi:

Love is like a mustard seed;
planted by God
and watered by men

- Muda Saint Michael –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
There is only one happiness in life,
to love and be loved.

- George Sand –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
You know you are in love
when you see the world in her eyes,
and her eyes everywhere in the world.

- David Levesque –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Winter Moonlight

The snow, so peaceful and serene,
caressed by the soft moonlight,
gave magical feelings to the night.

The soft blue glow,
the lovers' words that then did flow,
their lips closer and closer
until, locked in the throes
of a passionate embrace,
he decided to express his feelings,
to keep her safe.

He whispered softly,
his words like music to her ears,
"I Love You,"
and her response the same,
heard like the gentle breeze,
"And I, love you, forever."

That was the night they promised
to be together through everything,
each to care for the other when old and gray
A lovers' pact
the most likely to last.

- Krista J. Mikula –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Love is strong yet delicate.
It can be broken.
To truly love is to understand this.
To be in love is to respect this.

- Stephen Packer –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
What Is It That I Love?

If asked why I love her I would say
It’s the sway in her hips,
the thickness in her thighs.
It’s the lust in her lips,
the love in her eyes.
It’s the softness of her skin,
the silk in her hair.
It’s the twist in her walk;
it’s the sweetness in her talk.
It’s the way she loves me
that makes me love her each day.
That is what I would say.

- Justin Hutchins –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
The Magic Of Love

Love is like magic
And it always will be.
For love still remains
Life's sweet mystery!!
Love works in ways
That are wondrous and strange
And there's nothing in life
That love cannot change!!
Love can transform
The most commonplace
Into beauty and splendor
And sweetness and grace.
Love is unselfish,
Understanding and kind,
For it sees with its heart
And not with its mind!!
Love is the answer
That everyone seeks...
Love is the language,
That every heart speaks.
Love can't be bought,
It is priceless and free,
Love, like pure magic,
Is life's sweet mystery!!

- Helen Steiner Rice –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
When you love someone,
all your saved-up wishes start coming out.

- Elizabeth Bowen –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Marriage is not a ritual or an end.
It is a long, intricate,
intimate dance together
and nothing matters more
than your own sense of balance
and your choice of partner.

- Amy Bloom –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
We sat side by side in the morning light
and looked out at the future together.

- Brian Andres –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Love feels no burden,
thinks nothing of trouble,
attempts what is above its strength,
pleads no excuse of impossibility...
It is therefore able to undertake all things,
and it completes many things,
and warrants them to take effect,
where he who does not love would faint and lie down.
Love is watchful and sleeping, slumbereth not.
Though weary, it is not tired;
though pressed, it is not straitened; though alarmed, it is not confounded...

- Thomas A. Kempis –
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Love is like a mountain,
hard to climb,
but once you get to the top
the view is beautiful.


- Daniel Monroe Tuttle –
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ѕвездите се горе, мрафките се доле
јас и ти се сакаме, ајде да се лапаме
:back:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Slowly, like a gentle rain...
Slowly, you cover me with joy...
Slowly, with your tender voice...
Slowly, you make me fall for you...
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
27
Поени од реакции
1
My spine shivers with the touch of your lips...
My pale skin turns red when we kiss...
Piercing your nails deep into my back...
As I slowly kiss your ivory neck...

I started to
after hours of joyful sin...
My tears turned to roses as they embraced your skin...
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
27
Поени од реакции
1
Еве и јас да напишам еден запрепастуавчки текст.....

Еј мангупе, се сеќаваш ли на нашето прво танго? Се сеќаваш ли на шамарот што ти го удрив кога сакаше прв пат да ме бакнеш? Се сеќаваш ли на нашето држење за рака и трчање по автобусот? Сигурно се сеќаваш, бидејќи е премногу убаво за да се заборави. Се сеќаваш ли на цветот што ми го подари?Ме потсетуваше на твоите очи....
Еј мангупе, се сеќаваш ли пред Ванила кога сакав да те бакнам? Ти се потргна и ми рече:
- Малечка не те сакам веќе, сакам друга и мислам дека нема смисла да бидеме заедно.
Тогаш ти реков чао и го свртев грбот со насолзени очи. Ја осетив твојата рака на моето рамо и твојот глас како ми вели:
- Малечка зар би можел да засакам друга?
Еј мангупе се сеќаваш ли оној ден пред Ванила, беше нерасположен и тивок?! Кога те прашав што ти е, ти ми рече:
- Малечка за една недела со моите заминуваме за Шведска, и тоа засекогаш...треба да се заборавиме...
Најпрвин се допишувавме со писма, но љубов преку писма не е љубов. Во последното писмо ти напишав:
- ДА СЕ ЉУБИ Е ИСТО КАКО ПЕСНА ДА СЕ ПЕЕ, А НЕМА ПЕСНА БЕЗ КРАЈ-
Твоите писма најчесто стигаа редовно, но подоцна ти престана да ги праќаш. Еден ден на масата забележав твое писмо, и со страв го отворив. ВО него прочитав:
- Малечка на 12 ти со моите се враќаме засекогаш во Скопје, и кој вели дека нема песна без крај?
Еј мангупе се сеќаваш ли на песната: Од Саве до Дунава што ја пеевме до изнемоштување? Со ова го завршувам моето писмо и го чекам твоето...
....Ова писмо е најдено покрај трупот на една мртва девојка со исечени вени. До неа има отворено весник на 13 та страна. Во него пишуваЧ
- Авионот што требаше да дпјде од Шведска се сруши во близина на србската граница. Преживеани нема, истрагата е во тек. Во продолжение на писмото со крвави букви е напишано:
ДА СЕ ЉУБИ Е ИСТО КАКО ПЕСНА ДА СЕ ПЕЕ, А НЕМА ПЕСНА БЕЗ КРАЈ
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
The things that have happened are in the past, the things that await us are in the future, but this now, what we have is a true gift - that is why it is called the PRESENT!:back:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
ми требаат љубовни пораки, ама да не се оние *те имав, те сакав* хехе, некој што содржат ТЕ САКАМ(сегашно):smir: и такодаље :D позз
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
In life I want two things,
the roses and you.
The roses for you,
and you for me.
:back:
---

If I hug you, will you try to run away?
If I kiss you, will you not cherish that moment?
If I scream, will you do it with me?
If I fall for you, will you try to catch me?
Or will you just leave me to hit the floor?
:back:
---

When I first saw you,
I was afraid to meet you.
When I first met you,
I was afraid to touch you.
When I first touched you,
I was afraid to love you.
And now that I love you,
I am afraid to lose you.
:back:
---

За ^, типче, напиши/кажи и го ова подоле... (пофали се демек ти си ја пишал :) )

Light my world from the inside out
Burning fire, feeling no doubt
Love lasts a lifetime and again
I just wish you loved me then.

Can’t stop staring at you from afar
Sometimes you catch me, mouth ajar
Then I look away like you didn’t see
Wondering what you really think of me.

Your kind words fill my heart
And that began from the very start
Beauty and kindness knows no bounds
Whenever you’re around my heart pounds.

I can’t wait to see you everyday
I think about you when you’re away
I just want you here with me to stay
I don’t know what more I can say.
:back:
---

Ова е слушам во моментов: (Above and Beyond pres. Oceanlab feat. Justine Suissa - Sirens of the Sea)

Leaving reason far behind
Nothing here is cruel or kind
Only your desire to set me free
Let us lie here all alone
Worn away like river stone
Let us be the sirens of the sea
 

Kajgana Shop

На врв Bottom