Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
BMD е налик на BMP, го возат падобранците, не е терминаторот
Не бе, го споредува терминаторот со бредлито. Демек го развивале како копија од Бредлито. А во реалноста Бредлито е одговор на БМП-1 кое е набргу модернизирано со БМП-2 и БМП-3 кое во суштина е подобро од Бредлито во секој поглед. Само копиумиот е многу јак.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
Ако збориш за терминаторот, тоа возило е неспоредливо со бредлито. Бредлито е надградувана верзија на 40 години старо возило, А терминаторот е следна генерација оружје. Да кажеш дека Терминаторот е копиран Бредли треба да си тенеќе. Американците не се усудуваат да го споредат Бредли со Терминатор. Бредлито e во класа и перформанси на БМП-2. Затоа што Украинците и нивните командири ( и стратешки планери) си мислеа како тебе ги снајде катастрофата кај Роботино. Типичен пораз поради ароганција.

И вистинското прашање е што имаат американците како одговор на Терминаторот.
Курганец

За што да имаат решение? За десет терминатор возила што успеаја да произведат? Нема никаква врска со Америка тоа за што е направено тоа возило.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Cekaj sega, NYT otvoreno pisuva deka uste vo 2016 godina, vo sklop na operacija "Zlatna ripka", CIA pravi mreza od 12 tajni bazi na lokacii po dolzina na granica so Rusija, so cel "hakiranje na Ruskite voeni telekomunikacii, provaluvanje vo nivnite sateliti, etc, etc...", ama nie seuste ne sakame da veruvame deka Rusija bila vo pravo sto se custvuvala bezbednosna zagrozena?
I deka Rusija e kriva sto prevzemala akcija protiv toa?

Sve ti jebem, kaj odi svetot...










Тоа го правиме бидејќи НИЕ ДОБРИТЕ се чувствуваме безбедносно загрозени од Русија. Не мешајте дефанзивни мерки на САД и НАТО со офанзивните мерки на Русија. Дефанзивните мерки не се првичната провокација, туку резултат на руската провокација.
Се разбира дека Русија ќе се чувствува во опасност бидејќи таа самата не тера да ја ставиме во опасност за да се одбраниме од неа. Потполно поддржувам какви било тајни мерки од државите за да се заштитиме од фашизмот на Русија.
Русија е самата виновна што НАТО било креирано да се заштити Европа од неа. НАТО иначе не го интересираат држави кои немаат никакви империјалистички идеали за проширување.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
Не бе, го споредува терминаторот со бредлито. Демек го развивале како копија од Бредлито. А во реалноста Бредлито е одговор на БМП-1 кое е набргу модернизирано со БМП-2 и БМП-3 кое во суштина е подобро од Бредлито во секој поглед. Само копиумиот е многу јак.
толку знаеш :D
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.956
Golem e Bog, a posle nego majka Rusija.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Иако е воена состојба и ги откажаа претседателските избори, на Зеленски мандатот официјално му завршува за месец дена, состојбата на терен драстично се менува во полза на Русија, а западот не може да прати доволно оружје за Украина да се изедначи со Русија - па кога ќе ги склопиш сите овие работи делува дека војната ќе кулминира оваа година.

Барем се надевам ќе заврши што поскоро бидејќи премногу народ изгина и премногу домови се уништија.

Еве најново од Патрик кој најдобро знае да прикаже колку е гнасна војнава и колку страдање има.

Разговар со жители на Авдеевка.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
20.010
Израел отиде тотално со Украина против РФ. Само не знам зошто плаче дека Русите ги дружат Хамас и Хутите кога они уште пред 7 октомври ја помагаа Украина против Русија. Не постојат поголеми плачковци на светот од Евреиве, дури ни автохтоните не плачат толку.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Курганец

За што да имаат решение? За десет терминатор возила што успеаја да произведат? Нема никаква врска со Америка тоа за што е направено тоа возило.
Кое е Америчкото возило од нова генерација слично на тие 10 што ги произвела Русија и колку се од нив прозиведени?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.998
Terminatorot ne go biva, nemalo potreba da pravat takvi oklopni vozila.. Ali zatoa TOS mame ebava i nema šala..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121


Trasnistria's "Congress" has adopted a resolution with 7 appeals to Russia & the international community complaining abt "pressure" from Chisinau & asking Moscow for "protection".

Сличен документ пуштија ЛНР и ДНР до Кремлин во 2021. И како контра информација, Кремлин го усвоил апелот. Значи погодив, Молдавија е следна.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Израел отиде тотално со Украина против РФ. Само не знам зошто плаче дека Русите ги дружат Хамас и Хутите кога они уште пред 7 октомври ја помагаа Украина против Русија. Не постојат поголеми плачковци на светот од Евреиве, дури ни автохтоните не плачат толку.
Ништо не помагаат Израелците, не се будали да си ја доведуваат нивната безбедност во прашање.
Израел има и тоа како разумна и независна надворешна политика, што подразбира соработка со многу страни.
Заради блискоста со САД, мора да изјавуваат дека ја поддржуваат Украина колку толку и нешто помош во не-смртоносна опрема можеби и лесно оружје.
Израел е една од најнапредните земји во поглед на електронско војување и потиснување на непријателските противвоздушни капацитети, а ништо од тоа немаат доставено на Украина.
И најверојатно нема ни да достават, имајќи предвид дека Русија би ја вратила услугата со доставување понапредни оружја на Сиријците.

Што би рекол некој, не слушај што зборуваат, гледај што прават.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Израел отиде тотално со Украина против РФ. Само не знам зошто плаче дека Русите ги дружат Хамас и Хутите кога они уште пред 7 октомври ја помагаа Украина против Русија. Не постојат поголеми плачковци на светот од Евреиве, дури ни автохтоните не плачат толку.

Јас сум го делам ставот на @Human. Говорот на Амир е играње со огин.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.223
Молдавија се спрема за мобилизација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom