Recent Content by Uluru

 1. Uluru

  Кајгана миленичиња

  Piper :love:
 2. Uluru

  Искуства со не одговорни сопственици на кучиња

  Dodeka kuceto si e na tvojot imot zatvoreno vo dvor, nema potreba da nosi maska voopsto, osven ako ima opasnost da mu frlat otrov na primer, bez razlika dali e vo boks ili niz dvor. Treba da imas jasno postaven znak deka na imotot ima kuche i da se priogja so vnimanie, za da nemash pogolemi...
 3. Uluru

  Кучиња (грижа, општи дискусии)

  Edinstveniot nachin da znaesh za sigurno, e da otidesh i lichno da gi vidish majkata, tatkoto i legloto, kako i uslovite vo koi gi cuvaat. Inaku sekoj mozhe da ti pokazhe sliki na internet bez nikakva garancija deka toa e toa shto go kupuvash. Ako kupuvash samo na videno od slika i da ti go...
 4. Uluru

  Кучиња (грижа, општи дискусии)

  Ne znam kolku se novi i popularni tamu NexGard i Bravecto, tuka vo Avstralija gi ima vo shiroka upotreba vekje nekolku godini no ne se mnogu popularni bidejki se javija premnogu nesakani nuspojavi - od jaki osipi i alergii, do krvavi prolivi, epileptichni napadi a nekoi kucinja i pocinaa...
 5. Uluru

  Дресура

  Де бре мајката, колку мора да се плашите од Анима Мунди, што филмови си изнаправивте со нив...... страшна работа... Е ако завршивте со Ем шуто, ем боде сесијава, нема врска дали чувате кучиња или не, овој проблем не е за секој Трајко и Петко да си прави експерименти, туку за дресер што знае што...
 6. Uluru

  Дресура

  Емкаа, како што реков, се тоа е во ред, ребота на ветеринарот е да го дијагностицира и истерапира кучето. Проблемот е што повеќето ветеринари ќе направат како што нив највеќе им одговара за најбрзо и најбезбедно за нив да ја завршат нивната работа, а потоа тебе ти останува проблемот со кучето...
 7. Uluru

  Дресура

  Здраво @Емкаа, не им се секирај на другите, секој си има свое мислење, битно е дека ти знаеш какво куче имаш и дека сакаш да работиш на проблемите, а за другите - лесно е да држиш предавања на форум, тешкото е да ги засукаш ракавите и да поработиш. Прво, како што мислам пишав и кога првпат го...
 8. Uluru

  Кастрирање / Стерилизирање на милениците

  @Kacar jas rabotam vo dve organizacii za zastita na zivotnite vo Melburn, nie tuka gi sterilizirame macinjata so 700-900g tezina - toa e nekade 8-9 nedeli starost. Druga rabota so toa dali pred ili po prviot ciklus e deka koga veke zivotnoto e polovo zrelo (ima ciklusi) sterilizacijata ne ja...
 9. Uluru

  Кучиња скитници

  Само дали ќе се јават сите овие “спасители“ од кучиња што расфрлаат отров или што сакаат да спроведад хајки ѕа отстрел на кучиња, да одговараат јавно и лично со име и преѕиме кога ќе настрада нечие дете хм??? Или “ловџииве“ што поставиле стапици ѕа кучиња? И дали ќе бидат доволно храбри па лично...
 10. Uluru

  Кучиња скитници

  Јас разбирам дека сите коментираат по форуми во афект, ама токму во оваа ситуација треба да се гледа на работите со ладна глава. Како прво, јас никаде не реков дека се помалку опасни кучињата по градовите, единствената разлика е што ако ја имаш таа несреќа да бидеш нападнат од кучиња во градот -...
 11. Uluru

  Кучиња скитници

  Не бе институциите, мене лично ме интересира зошто до сега ама баш никој не го ни спомна газдава на кучињата. Затоа што многу јасно беше кажано во првите објави дека тоа биле нечии кучиња, па за после да го сменат тоа во нечии кучиња ама и скитници кои биле измешани со нив. И од таму - сите се...
 12. Uluru

  Кучиња скитници

  Се убаво тоа ама ми се чини во сета хајка и галама, (која поради тоа се сомневам дека е намерно створена) се заборави најважната работа - детево, а сигурно и женава не ги нападнаа скитници, туку нечии кучиња. И во сите препукувања по медиуми фејсбук и слично, никој не се запраша кој е газдата на...
 13. Uluru

  Мачки (општи дискусии)

  епа тоа е финтата, повеке различни играчки и да се менуваат за да не и се здосадат. Инаку проблемот со ласерот е што или малку побудалуваат или се откажуваат кога на крајот од сето бркање и „лов“ нема што да фатат. пробај пак со ласерот ама на крајот фрли му играчка на мачето - нешто што ке може...
 14. Uluru

  Мачки (општи дискусии)

  Не е за потсмирување работата, при 2 други мачки, кои не го сакаат, тоа нема со кого да си игра и има вишок енергија. Вакви играчки помагаат многу затоа што со нешто вакво, ке го „истрчаш“ мачето, без да ти се рацете во близина на канџите. И дај му различни играчки, за да има што да брка...
 15. Uluru

  Кучиња (грижа, општи дискусии)

  Еми чаре..... не сака да биде само. Или да пробаш да го чуваш внатре, ако си во можност или, штом е голем дворот, вдоми уште едно куче за да му прави друштво. Ако и ова не бива, можеш та пробаш со разни играчки, ама тие се слаба замена за друштво.
На врв Bottom