Recent Content by Rocker05

 1. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Со кинеските знае да прошлајфува. Имам посаглам, ако сакаш со тој да пробаш. 1602953427 Ако се саглам, јас сум кандидат.
 2. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Guide pulley-от ти е со метален инсерт внатре. Тој иде одозгора. Tension pulley-от иде нормално одоздола. Треба да има на долниот дел од "кафезот" делче што штрчи навнатре. Од таа страна иде вдлабнатиот дел.
 3. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Кај Пеџа во Треска Спорт работи сега.
 4. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Сличен проблем имав и јас. Испадна дека е контактот помеѓу челичната средна осовина и алуминиумските курбли. Го решив (делумно) така што ги извадив курблите и ги исчистив заедно со средната осовина. Ставив многу малце маст на осовината и ја размачкав, со што помогна малку повнатре да влезат...
 5. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Рамка како рамка е издржлива, металургијата е доста напредната. Е сега кога ќе ги споредуваш рамките од поевтин и поскап произведувач ќе ги воочиш разликите. Пр. ушките каде што влага осовината од тркалата се потенки кај поевтините и се склони кон искривување. На заварените спојки не е обрнато...
 6. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Што ти згрешил толку човекот за да му препорачаш Max?
 7. Rocker05

  Каде може да најдам? (Општи прашања)

  Имам земено држач за велосипеди од Peruzzo (CRUISER DELUX) пред неколку години, но би сакал да ги сменам каишевите за некои појаки варијанти. Каде можам да најдам вакви каишеви со исти или сличен механизам за држење/затварање (не знам како правилно се вика)
 8. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Лари - BikeMarket Дац - BikeCenter (истиот магацин - истите работи) Вучко компани - со точаци и делови за точаци почнуваат околу март. Само тие носат Scott на ново. На старо барај на огласи.
 9. Rocker05

  Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

  Како што напишав погоре, SSD не планирам да земам сега. Здравје понатаму. За рам и напојување ќе најдам, не ми се толку проблем. Сакам да знам која матична најдобро би одела со оваа комбинација, или да ја барам најевтината со слотови што одговараат?
 10. Rocker05

  Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

  Здраво, Имам тргнато пари настрана со кои планирам да си направам солидна конфигурација, на која не планирам понатаму да менувам делови, ниту да правам overclock. Истата би се користела за сурфање, игри, филмови, музика.... Една од целите ми е да можам да ја играм Gran Turismo 4, по можност во...
 11. Rocker05

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Без да пробам, ништо. Различни рамки имаат разлчични геометрии. А во однос на делови зависи. Трек-от има постара генерација на Deore, а Скот-от најверојатно не е далеку, бидејќи никогаш не ги ставаат најновите туку некоја комбинација. Виљушките во ранг се блиску една до друга, разликата е во...
 12. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Марка, модел? Генерално не е препорачливо, освен ако е воздушна, и користи таков фабрички систем.
 13. Rocker05

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Нема од Trinx-овите XL рам. Нема ни 29-ки останато моментално. 1574535865 Треба да ги има во секоја точкара, или на пазар. Повеќе од 50 денари не треба да се.
 14. Rocker05

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  За Водно и такви дестинации со повисока елевација би ти препорачал точак со freehub задна главина. На нив обично има 11-32 касета во споредба со поевтините (на навој) 14-28. Поголемите запчаници многу значат, поготово за почетници, и поготово на големини на тркала поголеми од 26. Ако го возиш...
 15. Rocker05

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Max-овите се нешто што само има форма на точак. Башка што имаат неквалитетна изработка, башка и што не знаат да ги склопуваат како што треба. Маст и уље ако имаш среќа, компатибилни и оригинални делови чат-пат. Добри се за некој што се разбира во точаци, и знае да го растури, и склопи и подмачка...
На врв Bottom