Recent Content by radica

 1. radica

  Барате некој закон?

  Ако тој еден е вработен сигурно е осигуран, и пензиски и здравствено.Тоа значи дека тој нема потреба да плаќа за здравствено и на негово име може да си го осигура најблиското семејство. Значи законот важи за невработени лица кои имаат некакви приходи и не сакаат да плаќаат здравствено, на пр...
 2. radica

  Барате некој закон?

  Сигурно ќе може и подоцна, јас денес бев и прашав. Влегуваат тука сите приходи од потесно семејство, тука спаѓаат деца кои се школуваат и сопруга. Доколку не си женет се сметаш за посебен носител на здравствено и се сметаат само твоите приходи Во врска со Законот за легализирање на бесправни...
 3. radica

  Барате некој закон?

  Дали куќите во селата треба да се легализираат или не? Од законот за постапување со бесправно изградени објекти неможам да сфатам. Ако знае некој сигурно нека ми одговори. Однапред благодарам
 4. radica

  Паралија или Олимпик бич?

  Пред една недела си дојдов од Паралија и искрено сум задоволна од целокупниот одмор. Има премногу приватни сместувања, не мора ништо да резервираш преку агенција. Се наоѓа дури за 10 евра од вечер по човек во последните редови иако се ти е на 5мин од плажа. Цените се ок, спрема други туристички...
 5. radica

  Нови критериуми за утврдување право на сини картони за невработени

  Од ова што го прочитав на страната на Фондот за здравствено осигурување гледам дека се работи за приходите на едно потесно семејство во кое спаѓаат сопруг/сопруга и деца кои се уште се школуваат максимум до 26 год. А што се случува со децата кои дипломирале и се невработени? Дали тие независно...
 6. radica

  Дежурна Ординација! #2

  Веќе една недела имам вртоглавица,некоја нелагодност во задниот дел на главата кај малиот мозок, чувствувам слабост, посебно во рацете и нозете. Притисокот ми е 70 со 100 негде. Никогаш вакво нешто ми се нема случено досега. Крвта ја проверував сега брзо ми беше во ред. Ве молам за совет!
 7. radica

  Парфеми

  Јас немам земано, но го мириснав La Coste женскиот кај моја другарка, воопшто не ми се допаѓа, допирна точка ми нема на оргиналот и одма испарува.
 8. radica

  Македонски Идол

  Слушам, гледам и се чудам некогаш искрено колку се коментира и колкава важност се придава на ова шоу од страна на некои луѓе за кои дури и неможев да замислам дека гледаат македонски идол. Луѓево поубо ќе биди да оладат малку оти почнаја на сите мани да им наоѓаат, а младите тинејџерки денес...
 9. radica

  Евровизија 2011 - Дизелдорф, Германија

  Ги преслушав повеќето песни, и морам да речам подпросечни се. Влатко беше супер денес со оглед на неговите вокални квалитети, ајде му се исполна желбата и него да оди на Евровизија. Можеби требаше некоја подбра песна да се избере, но што е тука е! Мој фаворит е Дино, незнам дали од што премногу...
 10. radica

  Македонски Идол

  Иако организацијата е многу далеку од бугарскиот идол, сепак се сложувам со тоа што велите дека е прво шоу кај нас кое сепак е на некое ниво, за разлика од многу под ниво. Мислам дека жирито доколку има наредни сезони(се надевам дека ќе има) ќе биди барем 10 пати постручно од ова, зошто ова е...
 11. radica

  Македонски Идол

  Жирито и водителите докажаа и уште еднаш покажаа дека се за нигде. Игор, и самиот мислам сепак не веруваш во оваа твоја улога, не го послуша советот што им го даде на идолите на почетокот. Кој те научи вака да понижуваш шоу, зарем мислиш дека си скапоцен и само ти можиш да делиш титули со...
 12. radica

  Македонски Идол

  Дури и самиот Мики изјави дека имаше фалшови на изведбата на песната од Ријана.Го има тоа на клипчињата што одат пред да ја пеат нивната песна. Мислам, за мене фалшовите се нешто кое може на секој да му се случи, дури и на најголемите вокали, не го фатат вистинскиот тон во песната и тоа е тоа...
 13. radica

  Македонски Идол

  не сум сигурна дека Мики нема направено ниеден фалш, дајте бидете малку пореални, сите фалширале и можам минимум на секој по 10 да им најдам, ама тоа не е поентата. А мислам дека не ти е поента ниту тебе да го напаѓаш Нико тука и да го оцрниш зошто знаеш дека нема да можеш. Барем за луѓево кои...
 14. radica

  Македонски Идол

  Денес сите ме разочараа по многу, искрено. Мики денес ни оддалеку неможеше да му се проближи на Аки, а пак Виктор беше добар во ниските тонови, има доста чист глас, но во високите тонови во рефренот разочара. Сфаќам дека не може да бидие Чолич, но нека се запраша другиот пат каква песна ќе пее...
 15. radica

  Христос Воскресе!

  Навистина воскресна, нека ни е за многу години, многу љубов меѓу луѓето и здравје! Честит нека е на сите христијани!
На врв Bottom