Recent Content by iPravnik

 1. I

  До кога Македонија ќе се прикажува како муслиманска земја во странство?

  Не сум изненаден но не разбирам зошто вакви гниди од луѓе кои прикажуваат лажна слика за Македонија во странство. Имено, во печатеното издание на L'illustré денес имаше статија за 20 муслимани кои протестирале мирно во Берн против насилствата и филмот кој го исмејува исламот. Нормално дека е...
 2. I

  По кои критериуми државните институции забрануваат одредени македонски интернет портали?

  Од правна гледна точка, Курир и Кајгана се разликуваат во материјалот што го нудат. Курир е информатор на дневни вести додека Кајгана е вид на забавник со различна (вклучително и еротска) содржина. Дури може и да речам порнографска бидејќи има голи цицки и слично. http://kajgana.com/foto...
 3. I

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Фала на предлозите, навистина ми се потребни. Ауди караванот е навистина ОК, но внатрешноста некако брзо старее, за споредба со други возила. Исто така, во таа цена мислам дека можам да земам џип, што мислам дека повеќе ќе се исплати за парите, башка караванот некако не ми е привлечен...
 4. I

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Некако не се разбираме. Не ми треба теренец, туку урбан крузер или СУВ со погон на 4 тркала. Кој возел погон на 4 тркала знае што зборувам. Модерните каравани па и лимузини веќе доаѓаат со погон на 4 тркала бидејќи е побезбеден и поефикасен но тоа не значи дека се теренци.
 5. I

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Не на непрооден терен, но често одам на планина. Второ, за големо возило од ваков тип ги прави уште побезбедни кога имаат погон на четири тркала во услови на дожд, снег и слично. Со други зборови, глупаво е да купиш џип а да не е 4х4. Сум возел џип со предна влеча и понебезбеден него автомобил...
 6. I

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Интересно, ама не е 4х4. Најефтиниот 4х4 од Спораж линијата е 26.000 евра.
 7. I

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Сакам да купам џип со мала или средна големина па барам идеи и препораки за помош. Возилото ми е потребно претежно за долги патувања па треба да е економичен и комфорен, отприлика ова се условите кои ги имам зацртано - Буџет 20.000 евра, може и помалку, меѓутоа не под 10 илјади трошоците за...
 8. I

  Каде може да најдам? (Општи прашања)

  Каде да најдам ваква ракија со круша внатре? Дали некој знае каде можам да купам ваква ракија од крушка со круша внатре и по која цена? Поздрав
 9. I

  Од каде да земам најефтино патничко осигурување?

  Има некој искуство со ова?
 10. I

  Закони за оружје

  Извини, дали може да ми објасниш која ти беше причината (онаа што му ја претстави на инспекторот) за да добиеш дозвола за носење пиштол? ако не сакаш јавно, слободно прати ми приватна порака.
 11. I

  Како да испратам писмо а притоа примателот да ги плати трошоците и цената на пратката

  Ne...nego koga jas ke go pratam pismoto....i primatelot go dobie na postarot ili vo postata pri podiganjeto na pismoto da plati 800 denari....i posle toa jas da si gi podignam tie 800 denari od mojata posta...pobarav na internet izgleda e pismo so otkupnina i chini 32 denari ako ne gresam
 12. I

  Како да испратам писмо а притоа примателот да ги плати трошоците и цената на пратката

  Не, не...не ме разбра...значи тој кога ќе ја подига пратката/ковертот на пошта да плати 800 денари, а после тоа јас да си ги подигнам тие пари од мојата пошта...
 13. I

  Како да испратам писмо а притоа примателот да ги плати трошоците и цената на пратката

  Сакам да пратам една пратка (коверт) за кој примателот треба да ја плати поштарината и околу 800 денари за писмото. Потоа јас тие пари што ќе ги плати тој на пошта јас да можам да си ги подигнам во мојата пошта. Може ова да го направи физичко лице? Како се вика начинот на испраќање, на реверс...
 14. I

  Продавам, купувам, менувам...

  Prodavam pentium 1 so tastatura,gluvce,modem,cdrom za 500 den Prodavam pentium 1 166 mhz,16 mega ram,cd rom,56k modem,1 giga hard,gluvce,tastatura pogoden ako nekoj saka da uci linux samo so pisenje za 500 go davam info na 078496325 ili ngocevski@gmail.com Zaboraviv da kazam deka ima win 98...
 15. I

  Запишување на правен факултет

  A vo koj vesnik?
На врв Bottom