Recent Content by gospodin K

 1. G

  Од јужна Хрватска граница до Сплит ?

  Има некој возено од Скопје до Пула и да каже колку коштат патарините? Преку Белград, Загреб Ријека до Пула, или преку Дубровник, Сплит, Ријека ... Од каде е поевтино?
 2. G

  Управување на возило на МК табли со Бг возачка дозвола

  Имам такси компанија и колата ми е на фирмата, имам бугарски пасош а возачката ми е македонска, ќе ми прават ли проблем ако на границите (не на македонска) ако поминувам со бугарски пасош?
 3. G

  Лондон - работа, живот, авантура

  Zdravo. Sakam da zaminam vo London pa me interesira dali so toa sto imam firma vo MK i sum vraboten samo jas vo nea ke mi prave problem da se vrabotam i vo London?
 4. G

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Статутот од пред 20-тина дена ми се смени во ``Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија``... Чекав од ноември 2013г. Однесов изводи од 1в братучед со бугарски пасош. Колку време се чека отприлика за пасош...
 5. G

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП - што значи ова? број 162**/2013, однесени изводи од прв братучед пред 3 месеца.
 6. G

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Како да проверам статутот на новиов систем? Каде да го најдам тој ПИН? имам само картонче.
 7. G

  Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

  IPhone 6s, Samsung s6 или Samsung Note 4? Првенствено ми е заради навигација. Кој да земам?
 8. G

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Baram posrednik da dostavi, prevedi, legalizira dopolnitelni dokumenti od prv bratuced so bugarski pasos od blizina na Kavadarci. Ako ima nekoj neka pisi.
 9. G

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Дечки, имам само прв братучед со бугарски пасош, немам никакви други роднини со бугарски документ, вреди ли да пробам ? Инаку статусот ми е вратен на дополнителна проверка, од 2013 год ноември. Благодарам за секое мислење
 10. G

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Здраво, сакам да довезам кола мерцедес цди220 од германија, ме интересира што е потребно документи за истото да се донесе до тука. Давачки, граница, дали се царини веднаш на терминал при влез во Македонија и др. Фала однапред
 11. G

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Произведена е 2003, зар е можно да нема ABS или Airbag (не е тука дечкото што ја продава да го питам), а клима знам дцека нема, а и коолку такси возила има без клима, ама ене ги возат?
 12. G

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Јас веќе имам лиценца за такси возач, а за регистрација за возилото за такси услуги влијае ли тоа што нема клима,абс,воздушни перничиња?
 13. G

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Сакам да земам Шкода Октавија 1.9 SDI, без клима. Возилото ми е за такси. Има ли разлика тоа што не е TDI, знам дека потрошњата е мала, ама ме интересира дали се добри тие SDI мотори?
 14. G

  Регистрирање на фирма?

  Zdravo, me interesira sto e potrebno i kolku cini za registriranje taksi kompanija za samo eden vraboten. Slusnav deka moze i kako trgovec poedinec.
 15. G

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Од пред недела време статусот од ``задолжителна``ми е сменет во ``Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.``. Немам никакви стари документи од роднини. Ќе ми ја прекратат ли проверката или, колку време имам за поднесување документ?
На врв Bottom